Wiele z filmów Janusza Majewskiego zatrzymało się w czasie. Wracamy nie tylko do komediowych evergreenów w rodzaju "C.K.Dezerterów", ale też do najbardziej wyrafinowanych, subtelnych adaptacji jego autorstwa. Janusz Majewski jest fachowcem w starym stylu. Wie absolutnie wszystko na temat realizacji filmu, a na przykładzie jego twórczości można uczyć się montażu, reżyserii, płynnego operowania filmowym rytmem i panowania nad nim - pisał Łukasz Maciejewski w "Dzienniku".
"Zazdrość i medycyna" jest ekranizacją jednej z najbardziej poczytnych polskich powieści okresu międzywojennego. Autorem książki był Michał Choromiński.
Przedwojenna Krynica. Przemysłowiec Widmar (Mariusz Dmochowski), podejrzewa swoją żonę Rebekę (Ewa Krzyżewska) , że zdradza go z doktorem Tamtenem (Andrzej Łapicki). Napięcie między trojgiem bohaterów szybko wzrasta. Szaleńczo zakochany w Rebece mąż, targany zazdrością stara się na wszelkie sposoby sprawdzić, czy jego podejrzenia są prawdziwe. Dziwną, napiętą atmosferę opowieści potęguję nieustannie obecny porywisty wiatr.
"Zazdrość i medycyna" była ostatnim filmem, w którym wystąpiła Elżbieta Krzyżewska. Aktorka wyjechała z Polski niedługo po premierze i wycofała się z zawodu. Zmarła w wyniku wypadku samochodowego w Hiszpanii w 2003 roku. Nie żyją również Mariusz Dmochowski, Andrzej Łapicki oraz kilku innych artystów związanych z tym filmem.
W cyklu "Przywrócone arcydzieła" projekcja filmu "Zazdrość i medycyna", 19 października 2017, godzina 19.00 Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie. Po projekcji spotkanie z Ewą Braun poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.