PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W sobotę 14 października 2017 roku zakończyła się w Olsztynie czwarta edycja WAMA Film Festival. Okazała się szczęśliwa dla działającego przy SFP Studiu Munka. Grand Prix w konkursie krótkim powędrowało do Piotra Domalewskiego, natomiast nagroda Jury Mniejszości Narodowych do Alka Pietrzaka za "Ja i mój tata". W Konkursie Głównym bezkonkurencyjna okazała się "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa.
WAMA Film Festival ma dopiero cztery lata. Festiwal powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych działających w branży filmowej -  Stowarzyszenia Filmforum oraz Instytutu Kosmopolis, ale także Województwa Warmińsko-Mazurskiego. To w dużej mierze determinacja władz samorządowych, które chciały ulokować w Olsztynie międzynarodowy festiwal filmowy. Pomysłodawcą imprezy i jej dyrektorem jest pochodzący z regionu znany montażysta Marcin Kot Bastkowski (m.in. "Sęp", "Potop Redivivus"). Zaś ambasadorem i wielkim przyjacielem imprezy od samych jej początków - Jerzy Hoffman. Funkcję koordynatora programowego pełni znany krytyk Piotr Czerkawski, tegoroczny laureat Nagrody PISF.

Marcin Kot Bastkowski, za nim Zbigniew Zamachowski po gali zakończenia Festiwalu.

Mottem tegorocznego festiwalu są słowa twórcy "Ogniem i mieczem": "Kino jest sztuką internacjonalną, nie znającą granic". Nieprzypadkowo. Twórcy festiwalu i włodarze regionu zdecydowali, że hasłami przewodnimi Festiwalu będzie wielokulturowość, relacje międzykulturowe, w szczególności zaś: mniejszości narodowe, trudne relacje międzysąsiedzkie, międzypokoleniowe itd. Tematyka ta ma szczególne znaczenie w regionie, w którym funkcjonuje wiele mniejszości narodowych i religijnych.  Do tej specyfiki regionu dostosowana została formuła festiwalu.  W Konkursie Głównym umieszczono pełnometrażowe bardzo zróżnicowane filmy fabularne i dokumentalne powstałe w wyniku międzynarodowej koprodukcji. Temat wielokulturowości był podstawowym kryterium wyboru filmów w Konkursie Filmów Krótkich. Dodatkowo, od pierwszej edycji, filmy krótkometrażowe ocenia Jury Mniejszości Narodowych.

Nagrodę wręczył marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin oraz Janusz Zaorski, przewodniczący jury Konkursu Głównego. Odbiera Karol Piekarczyk z Against Gravity.

- Nagrodziliśmy arcydzieło - "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa - podsumowuje Joanna Sławińska, członkini Jury Konkursu Głównego, któremu przewodniczył Janusz Zaorski. - "Za poruszającą, uniwersalną opowieść o współczesnym społeczeństwie ukazaną przez pryzmat dzisiejszej Rosji. Film w mistrzowski sposób diagnozuje największe choroby rodziny XXI wieku: egoizm, nietolerancję, brak empatii". Wspaniale, że ten film udało się organizatorom festiwalu zdobyć do Konkursu Głównego - mówi Joanna Sławińska. - Nagroda publiczności dla filmu "Konstytucja" R. Grlica ucieszyła mnie, bo to cudowny, zabawny, słodko-gorzki obraz naszej hipokryzji, a może zagubienia współczesnego człowieka.


Joanna Sławińska i Łukasz Adamski z werwą ogłosili Nagrodę Publiczności, nawiązując do słynnej oscarowej wpadki z "La La Land" i "Moonlight".


Ceremonię finałową w Multikinie prowadził laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka Błażej Hrapkowicz.  W wypełnionej szczelnie sali goście wysłuchali recitalu Zbigniewa Zamachowskiego. Wielkim zwycięzcą festiwalu został Piotr Domalewski, reżyser "trzydziestki" "60 kilo niczego" ze Studia Munka SFP. Nagroda dla Domalewskiego - odebrana z rąk przewodniczącego Jury Piotra Trzaskalskiego -  ma szczególny wydźwięk akurat na tym festiwalu i w tym regionie. Dokładnie rok temu pisaliśmy w naszym Serwisie o inauguracji Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, ogłoszonej podczas  trzeciej edycji WAMA Film Festival.  Idea RFF-u rodziła się i dojrzewała razem z festiwalem, a uruchomienie pierwszej edycji - na początku 2017 roku - było możliwe dzięki działaniom samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest dysponentem nowego RFF-u. I tak się właśnie szczęśliwie złożyło, że jedyną fabułą, dofinansowaną  podczas pierwszej edycji  festiwalu, był debiut Domalewskiego - "Cicha noc" ze Studia Munka SFP, wielki triumfator FPFF w Gdyni. 

Piotr Trzaskalski i Piotr Domalewski.

Jury konkursu krótkich metraży  (Piotr Trzaskalski, Kuba Mikurda, Zbigniew Zamachowski) jednocześnie przyznało nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (edycja 2018). WAMA Film Festival jest jedną z imprez przyznających nominacje - rozstrzygnięcie następuje w kolejnym roku na festiwalu Cinemaforum w Warszawie w listopadzie. Nominacje podzielili między siebie Studio Munka SFP, WRiTV UŚ i Fundacja Korporacja Ha!art.



Zbigniew Zamachowski i Marcin Adamczak ogłaszają nominacje. Obok Błażej Hrapkowicz.

Oto nominowani:
w kategorii „Najlepsza Reżyseria”
Damian Kocur za film „NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM”
(produkcja: Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach)

w kategorii „Najlepszy Scenariusz”
Roman Przylipiak, Grzegorz Bogdał za film „JERRY”, reż. Roman Przylipiak
(produkcja: Studio Munka SFP)

w kategorii „Najlepsze Zdjęcia”
Adam Palenta za film „NAZYWAM SIĘ JULITA”, reż. Filip Dzierżawski
(produkcja: Studio Munka SFP)

w kategorii „Najlepszy Montaż”
Alex Katerynchuk za film „ŚWIT”, reż. Alex Katerynchuk
(produkcja: Warszawska Szkoła Filmowa)

w kategorii „Najlepsza Aktorka”
Aleksandra Konieczna za film „NAZYWAM SIĘ JULITA”, reż. Filip Dzierżawski
(produkcja: Studio Munka SFP)

w kategorii „Najlepszy Aktor”
Krzysztof Kowalewski za film „JA I MÓJ TATA”, reż. Aleksander Pietrzak
(produkcja: Studio Munka SFP)

  w kategorii „Najlepsza Animacja”
„CARGO”, reż. Tomasz Bochniak, Sławomir Shuty
(produkcja: Fundacja Korporacja Ha!art)



Na program trzeciej edycji złożyły się również dofinansowane z programu Erasmus Plus warsztaty filmowe dla młodzieży z Polski, Węgier, Ukrainy, Francji, Litwy. Ponadto:  prowadzone przez dr. hab. Marcina Adamczaka panele z cyklu InterFilmLab, bogaty program dla młodych widzów a także emocjonująca Debata o Polsce,  bezpośrednio po projekcji filmu "Opera o Polsce" Piotra Stasika, w której wzięli udział publicyści filmowi Łukasz Adamski i Jakub Majmurek.


Zdjęcie na górze: Piotr Domalewski i Anna Kot ze Studia Munka SFP

Serwis zdjęciowy: Przemysław Skrzydło / WingPress dla WAMA FF. Dziękujemy!






Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2017
Zobacz również
fot. Piotr Domalewski, Anna Kot
Laureat Oscara, Neil Corbould, gościem specjalnym Plenerów Film Spring Open
Minister Kultury dostał klapsa od studentów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll