PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Kino (…) polega przede wszystkim na znalezieniu sobie krzesła. Poza tym prawdą jest, że nie ma nic bardziej kretyńskiego, niż kręcenie filmu. Zwłaszcza, gdy nie jest się gwiazda, a zwykłym statystą. Znajdowałem się w Studio PANIKA wraz z moim kumplem Koszmarkiem, czekając, aż ekipa techniczna skończy montowanie szyn pod kamerę do następnej sceny…”
Oto fragment opowiadania Rolanda Topora, zatytułowanego, a jakże, „Studio Panika”. Ten właśnie tekst  literacki stał się inspiracją do stworzenia najnowszej polskiej wytwórni filmowej usytuowanej w ukochanej przez filmowców Gdyni.

Budynek  Wytwórni

Prywatna wytwórnia filmowa to kolejna na mapie Gdyni inwestycja ściśle powiązana z kinematografią. W 2014 prezydent Wojciech Szczurek, wmurowując kamień węgielny pod gmach Gdyńskiego Centrum Filmowego, w ten sposób opisywał rozwój Gdyni Filmowej:  „Dzięki Festiwalowi Filmów Fabularnych rozpoczęła się miłość do kina, miłość o wielu twarzach. Dzięki twórcom rodziły się nowe pomysły – warsztaty filmowe, a następnie Gdyńska Szkoła Filmowa. Ukształtowało się tu nowe środowisko filmowe. Było to możliwe dzięki ludziom, którzy do tego łańcuszka dodawali nowe pomysły”.

 
Sala konferencyjna

Wytwórnia Panika jest kolejnym oczkiem – tym razem prywatnym – w tym łańcuszku. Od kilka lat w Gdyni rejestrują się firmy z sektora audiowizualnego, w tym także producenckie. Ale jak dotąd na całym Pomorzu nie było jeszcze wytwórni filmowej z halą zdjęciową przystosowaną do zdjęć zarówno kinowych, jak i telewizyjnych.

Hala zdjęciowa

- Trójmiasto to filmowa nisza – tłumaczy Oskar Kaszyński, założyciel i prezes Wytwórni. – W Warszawie cały czas rozwija się rynek filmowy, choć nie znaczy to, że jest to jedyne miejsce lokowania produkcji filmowej w Polsce.  Sporo kręci się we Wrocławiu i Krakowie, ale północ jest najmniej filmowo rozwinięta.  Poza gdańskim oddziałem TVP, nie ma innej hali zdjęciowej.

 
Oskar Kaszyński

Oskar Kaszyński nie jest debiutantem w świecie filmu. W latach 90. Działał  w modnym i żywym wówczas nurcie offu, jego pełnometrażowy „Segemnt’76” doczekał się nawet regularnej dystrybucji kinowej, był również prezentowany na Młodzi i Film w Koszalinie.

Recepcja

- Chciałem zawodowo zajmować się filmem, zainwestowałem więc  w studio produkcyjne. Zacząłem robić reklamy, kupiłem kamerę Red. Ale w pewnym momencie uznałem, że kluczem do rozkręcenia własnej produkcji będzie hala zdjęciowa. W tym momenciemamy już infrastrukturę, by tworzyć reklamy ale i własne, niezależne, ale profesjonale produkcje – dodaje Kaszyński.

Charakteryzatornia

Hala zdjęciowa  ma rozmiar 20 metrów na 14,5, wysokość hali to 10 metrów. Studio działa dopiero od roku, hala jest cały czas doposażana.  Ma elektrycznie opuszczaną konstrukcję pod oświetlenie oraz ścianę greenbox (o wymiarach 7,3 m szerokość, 4 metry wysokości). W Panice znajduje się montażownia, dwie reżyserki oraz kabina lektorską. Efekty prac można przejrzeć na dużym ekranie w kameralnej sali kinowej. Wytwórnia posiada salę konferencyjną i zaplecze biurowe. Intryguje ciekawy wystrój Wytwórni – studio urządzone jest w amerykańskim stylu lat 50., obecne są w nim elementy filmowej popkultury hollywoodzkiej.

Jest nawet Han Solo w ciekłym karbonicie

Wytwórnia na razie działa przede wszystkim na rynku lokalnym. Ale jak zapewniają gospodarze studia,  Panika jest otwarta na produkcje z całego kraju, zaprasza producentów i twórców filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych. 

Montażowni pilnuje ET

Studio mieści się na ulicy Chwaszczyńskiej 198 b, tuż przy autostradzie, od pobliskiego lotniska dzieli ja 15 minut jazdy samochodem, tyle samo od centrum miasta. Wytwórnię można zwiedzić po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową lub telefoniczną.


Kuchnia



Hala zdjęciowa

Zdjęcia: Wytwórnia Filmowa Panika 



Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  8.10.2017
Zobacz również
Andrzej Wajda: artysta międzynarodowy, ale zakochany w Polsce
Miłość nie wszystko pokona
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll