PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
1 października zakończył się 4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbywający się w Warszawie, Wrocławiu i 18 innych miastach w Polsce. Na zakończeniu festiwalu w warszawskim Kinie Muranów przyznano nagrody Kwiatu Paproci trzech składów jurorskich (twórców, dziennikarzy, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz ogłoszono wynik ogólnopolskiego plebiscytu publiczności.
Jury twórców, w którym zasiadali: Marta Karwowska – reżyserka filmu "Tarapaty", Jerzy Rogiewicz – członek zespołu Jerz Igor oraz Robert Jarosz – dramatopisarz i dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie, przyznało nagrodę filmowi „Villads” w reżyserii Frederika Meldala Nørgaarda. Jurorzy nagrodzili film, który, jak czytamy w werdykcie: „bezpretensjonalnie, prosto, szczerze, ale równocześnie z fantazją i dowcipem opowiada o relacjach między dziećmi a dorosłymi. Za mądrość, czułość i empatię, za twórczą swobodę i bezkompromisowość. I za pretekst do refleksji dla dorosłych widzów”. Twórcy przyznali również wyróżnienie filmowi „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem”: „Za udane, inteligentne i dowcipne kino gatunkowe. Za magnetycznych i pełnokrwistych bohaterów. Za perfekcyjnie skoncentrowany scenariusz i dopracowaną formę”.

Druga statuetka Kwiatu Paproci od jury dziennikarzy w składzie: Małgorzata Jakubowska – założycielka portalu „Ładnebebe”, Dorota Chrobak – krytyczka filmowa i dziennikarka, Agnieszka Szydłowska – dziennikarka radiowej Trójki, powędruje do twórców filmu „Blanka” w reżyserii Kohkiego Hasei. W swoim oświadczeniu jury przyznało nagrodę „Za bezbłędną robotę filmową, fantastycznych aktorów – w tym odtwórczynię głównej roli, Cybel Gabutero. Ten film świetnie wprowadza młodego widza w świat dorosłego kina autorskiego. Jest punktem wyjścia do rozmowy o problemach dzisiejszego świata i jego złożoności: biedy, materializmu, potrzebie bliskości, samotności, przyjaźni lub jej braku – to wszystko wyrażono bezpretensjonalnie, szczerze i bez patosu. »Blanka« przynosi silne emocje, ściska za gardło. Najlepszych rzeczy nie da się kupić za pieniądze”. Dziennikarze przyznali także dwa wyróżnienia filmom „Zimowe przygody Jill i Joy” w reżyserii Saary Cantell oraz „Villads”.

Swoją nagrodę – po raz pierwszy podczas festiwalu Kino Dzieci – wręczyło jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W jego skład weszli edukatorzy, działacze lokalni i kierownicy kin studyjnych: Bolesław Drochomirecki, Wioletta Mrozek, Agnieszka Piotrowska-Prażuch i Marlena Gabryszewska. Jury zwróciło szczególną uwagę na trzy filmy: „Blanka” (reż. Kohki Hasei), „Superagentka” (reż. Karla von Bengtson), „Solan i Ludwik – wielki wyścig z serem” (reż. Kasmus A. Sivertsen) i postanowiło nagrodzić ten ostatni. W werdykcie jurorzy ocenili: „(…) film w przystępny i niepozbawiony humoru sposób porusza ważne dla młodego widza tematy: mówi o zasadzie uczciwości w rywalizacji o sukces, odpowiada na uniwersalne pytania: jak ważny jest dom i bliskie osoby? Czym jest przebaczenie? (…)".


Nagroda publiczności Kina Dzieci

Czwartą statuetkę – szczególnie ważną, bo przyznawaną przez publiczność w ogólnopolskim głosowaniu – otrzymają twórcy filmu „Villads”. Widzowie, którzy chcieliby zobaczyć „Villadsa” poza festiwalem, wkrótce będą mieli do tego okazję – 13 października film trafi do wybranych kin lokalnych i studyjnych w Polsce. 4. edycja Festiwalu Filmowego Kino Dzieci była rekordowa pod względem frekwencji. W samej Warszawie i we Wrocławiu festiwal odwiedziło ponad 17 tysięcy widzów.


Podsumowanie Warsaw Kids Film Forum

W piątek 29 września zakończyło się Warsaw Kids Film Forum – organizowana w tym roku po raz pierwszy branżowa część festiwalu Kino Dzieci. Impreza, na której twórcy prezentowali 24 projekty filmów i seriali dla młodej widowni, przyciągnęła ponad 200 uczestników oraz gości z polskiej i europejskiej branży filmowej, którzy odbyli ponad 250 spotkań One-to-One. Partnerzy Warsaw Kids Film Forum przyznali nagrody dla najlepszych pitchów – prezentacji projektów. The Financing Forum For Kids Content zaproszeniem na swoje wydarzenie nagrodziło prezentację „The GingersArtura Wyrzykowskiego i Emila Płoszajskiego ze studia Artcore. European Audiovisual Entrepreneurs swoją nagrodą w postaci zaproszenia na EAVE Marketing Workshop 2017 w Luksemburgu wyróżniło pitch projektu „Iggy the EagleRadosławy Bardes i Bartka Kędzierskiego ze Studia Produkcyjnego ORKA. Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia przyznało dwie nagrody w postaci możliwości realizacji usług produkcyjnych i postprodukcyjnych w CeTA o równowartości 60 i 100 tysięcy PLN odpowiednio dwóm pitchowanym projektom: „Łauma” / „WoomaKaroliny Mróz-Couchard i Mariusza Włodarskiego z Lava Films oraz „Christmas WishAleksandry Wojtaszek, Tadeusza Rawy i Łukasza Olszackiego z TOUCHfilms Production.


AK
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2017
Zobacz również
fot. Alicja Szulc
Rekordowe otwarcie "Botoksu"
„Narzeczony na niby” – komedia romantyczna Bartka Prokopowicza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll