PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
29 września 2017 roku w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień laureatom konkursu na treatment scenariusza filmu dla dzieci. Organizatorami konkursu byli Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Gościem specjalnym uroczystości był Stanisław Jędryka, autor legendarnych polskich filmów i seriali dla dzieci, m.in. „Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”.
Wysoki poziom prac konkursowych i szansa na powstanie wspaniałych filmów dla młodego widza

- Jest mi niezmiernie miło, że mogłem przewodniczyć temu konkursowi organizowanemu przez dwie bardzo ważne dla polskiej sztuki instytucje. Do niedawna mieliśmy do czynienia z zapaścią, jeżeli chodzi o twórczość dla dzieci. Teraz m.in. za sprawą konkursu na treatment scenariusza filmu dla dzieci pojawiła się szansa na rozwój tego gatunku filmowego. Mam nadzieję, że z roku na rok tych pieniędzy na kino dla dzieci będzie coraz więcej, bo już teraz dzięki ZAiKS-owi i Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej mamy kilka pomysłów na bardzo oryginalne historie dla dzieci, bardzo żywe i w odczuciu wszystkich członków jury dające szansę na powstanie dobrych, wartościowych filmów - powiedział podczas uroczystości przewodniczący konkursu Maciej Wojtyszko.

Laureaci konkursu

Podczas piątkowej uroczystości przewodniczący jury Maciej Wojtyszko, wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Michał Komar oraz doradca dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. literackich i europejskich Jacek Fuksiewicz wręczyli nagrody laureatom konkursu.

•    I nagrodę (stypendium o wartości 60 tys. zł) otrzymała Joanna Olech za pracę pod tytułem „Pompon”. Jak argumentowało jury, „projekt daje nadzieję na powstanie oryginalnego i zabawnego filmu łączącego rozmaite techniki filmowe, jest dobrze przygotowany pod względem formalnym i stwarza szansę na wykreowanie nowego bohatera dziecięcej wyobraźni”.
•    II nagroda (stypendium o wartości 50 tys. zł) trafiła do Marty Guśniowskiej za pracę pod tytułem „Dom przy ulicy snów”. Projekt zakłada powstanie filmu animowanego lalkowego z elementami żartobliwego horroru i jasnym przesłaniem dydaktycznym.
•   III nagrodę (stypendium o wartości 40 tys. zł) wręczono Agnieszce Maskovic za pracę pod tytułem „Ciach w piach”, który to projekt „daje szansę na powstanie zwariowanej, magicznej komedii ze świetnymi rolami aktorskimi i niebanalnym pomysłem wyjściowym”.

Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 10 tys. zł otrzymali: Beata Ostrowicka za pracę pod tytułem „Czar Patyczaka”, Stanisław Kuźnik za pracę pod tytułem „Wielka przygoda we wsi Pociecha” oraz Jarosław Sokół za pracę pod tytułem „Skarb łysego Francuza”.

- Mamy nadzieję, że projekty, które zostały zgłoszone na konkurs zaowocują wspaniałymi filmami i że za jakiś czas ogłosimy kolejną edycję konkursu. Produkcja filmów dla dzieci w Polsce nie jest szczególnie rozwinięta i chcemy to zmienić. Obecnie większość filmów, które możemy oglądać w telewizjach i kinach to filmy zagraniczne, które uniformizują wyobraźnię dzieci, redukują ją i jednoimiennie profilują, a przecież chodzi o to, żeby wyobraźnia dzieci była bogatsza i ciekawsza -  mówił Michał Komar. - Jestem młodą mamą i bardzo bym chciała, żeby w przyszłości moje dzieci mogły oglądać filmy mądre, piękne i polskie - powiedziała Agnieszka Maskovic, laureatka trzeciej nagrody w konkursie.

Rosnące zainteresowanie polskim kinem dla młodego widza

- Widzimy ogromny potencjał filmów dla dzieci, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością w kinach. W ostatnich latach najmłodsi widzowie i ich rodzice mogli oglądać m.in. "Klub włóczykijów" Tomasza Szafrańskiego, który zobaczyło w kinach ponad 130 tys. widzów, i „Za  niebieskim drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, które w zeszłym roku obejrzało 244 tys. widzów. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na filmy dla młodego widza, w 2016 roku po raz pierwszy Polski Instytut Sztuki Filmowej wprowadził osobny priorytet dla filmów dla dzieci i młodego widza w wysokości 9,5 mln złotych, z czego 1 mln jest zarezerwowany na rozwój projektów. Pierwszym filmem, który otrzymał dofinansowanie na produkcję w ramach tego priorytetu są "Tarapaty" w reżyserii Marty Karwowskiej, które od 15 września możecie Państwo oglądać na ekranach polskich kin - dodał Jacek Fuksiewicz.

O konkursie

Przedmiotem konkursu ogłoszonego przez ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej było stworzenie zarysu (treatmentu) scenariusza filmu fabularnego dla dzieci do lat 12 wraz ze sceną dialogową. Konkurs miał charakter zamknięty. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o następujące kryteria: wysoka wartość literacka tekstu, atrakcyjność tematu i sposób jego ujęcia w kontekście reguł gatunku dla dzieci, potencjał poznawczy i edukacyjny, dbałość o wiarygodność psychologiczną dziecięcych bohaterów oraz realność przedsięwzięcia. W skład jury pod przewodnictwem Macieja Wojtyszko weszli: Agnieszka Dziedzic, Beata Jewiarz, Krzysztof Gradowski i Michał Rusinek.

Konkurs na treatment scenariusza filmu dla dzieci jest kontynuacją działań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na rzecz poprawy stanu kina dla dzieci w Polsce. Fundatorem nagród i wyróżnień w konkursie jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.


AK
Polski Instytut Sztuki Filmowej
Ostatnia aktualizacja:  2.10.2017
Zobacz również
fot. Marcin Kułakowski/PISF
Film w sieci. Nowa grupa twórcza w programie Plenerów Film Spring Open 2017
„Za niebieskimi drzwiami” z nagrodami w Niemczech
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll