PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jak co roku, dzieci mogły przebierać w niezwykle różnorodnym materiale. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – główny organizator sekcji – zaproponował najmłodszym repertuar złożony z najnowszych filmów, w tym 24 krótkie filmy animowane oraz dziewięć pełnometrażowych animacji i fabuł, polskich i zagranicznych, z ostatnich lat.
Największym zainteresowaniem cieszyły się filmy fabularne. W tym roku młodzi widzowie mogli zobaczyć polską produkcję "Za niebieskimi drzwiami" Mariusza Paleja, która od premiery zdobyła już ponad 250 tys. widzów. Warto wspomnieć, że w sekcji Inne spojrzenie gdyńskiego festiwalu również można było obejrzeć polską fabułę dla dzieci – "Tarapaty" Marty Karwowskiej. Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych, nagrodzone na wiodących festiwalach europejskich (m.in. Berlinale - sekcja Generation, Giffoni, Ale Kino!), i prezentowane w ramach Panoramy Kina Światowego. Więc wróćmy do repertuaru, gdzie pokazano również indyjską „Vanaję” Rajnesh Domalpalli i „Tęczę” Nagesha Kukunoora, koreańskiego „Jak ukraść psa” Sung-ho Kima i holenderskiego „Kauuwboja. Chłopca i kawkę” Boudewijna Koole.


Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów Dla Dzieci i Młodzieży SFP Andrzej Roman Jasiewicz i Dyrektor FPFF Leszek Kopeć podczas otwarcia Gdyni Dzieciom, fot. Jacek Czerwiński/SFP.

W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch wybitnych twórców polskiej animacji – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły – odbyły się retrospektywy obydwu reżyserów. Z filmów Witolda Giersza wybrano pełnometrażową animację po rekonstrukcji cyfrowej "Proszę słonia", oraz produkcje z lat 60. ("Wiosenne przygody krasnala", "Czerwone i czarne"), a także zrealizowaną w roku 2003 „Żywą wodę”. Z dorobku Zdzisława Kudły zostały zaprezentowane krótkie animacje z serii „Bolek i Lolek" i „Wyprawa profesora Gąbki" oraz pełnometrażowy film „Gwiazda Kopernika" (zrealizowany wspólnie z Andrzejem Orzechowskim).

Producent Wojciech Stuchlik opowiada najmłodszym widzom o nowej produkcji Platige Image - "Fatima", fot. Jacek Czerwiński/SFP.

W ramach sekcji odbywają się warsztaty z planu filmowego, w trakcie których młodzi widzowie uczestniczą w powstawaniu krótkiego filmu – od scenariusza przez plan zdjęciowy aż do zajęć montażowych: - Uczymy dzieci opowiadać filmowym obrazem – mówi montażysta Tomasz Kolak, jeden z prowadzących. - Chcemy im dać namiastkę filmowej komunikacji, budowania narracji i przekazu. Nie jest niespodzianką, że najbardziej podoba się dzieciom etap zdjęć i pisanie scenariusza. Montaż za to jest największym testem cierpliwości. Przy tak małej grupie, każdy musi mieć swoją funkcję, aby mógł się mocno zaangażować i po prostu czuć współautorem filmu.

Montażysta Tomasz Kolak z dziećmi podczas warsztatów z planu filmowego, fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Inna grupa z kolei uczestniczyła w warsztatach z zakresu filmu animowanego, gdzie zapoznała się z różnymi technikami animacji, zakończonymi samodzielną realizacją: - Po raz czwarty prowadzimy tutaj warsztaty dla dzieci – mówi prowadząca Magdalena Bryll. -  To skrócony kurs produkcji filmowej – od pomysłu, aż po ostateczną produkcję. Dzieci wykonują wszystko same - łącznie z wymyśleniem historii, przygotowaniem dekoracji, czy zaprojektowaniem postaci. Stosujemy animację klasyczną, czyli używamy wycinanki papierowej, plasteliny i kredki. Mówimy dzieciom: nie musisz umieć rysować, musisz mieć pomysł i wymyślić, jak to przedstawić. Animacja to jest sztuka kombinowania, iluzja, ożywienie czegoś nieożywionego. Dzieci muszą się też uczyć współpracy przy takich warsztatach i iść na kompromisy. A w Gdyni zawsze trafiają nam się dzieci, z którymi się dobrze współpracuje.

Spotkanie z Andrzejem Orzechowskim, współscenarzystą i współreżyserem filmu "Gwiazda Kopernika", fot. Jacek Czerwiński/SFP.
Albert Kiciński
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  9.10.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Edward Zajiček – ikona polskiej produkcji filmowej
Szkoła Filmowa w Łodzi otwiera Archiwum Filmowe
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll