PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas konferencji Narodowego Centrum Kultury Filmowej towarzyszącej 42. Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni została zainaugurowana zbiórka filmowych pamiątek „KinoFile”. Rafał Syska, dyrektor NCKF opowiadał również o planowanych wystawach dotyczących historii polskiej kinematografii.

NCKF pod hasłem „KinoFile”uruchomił zbiórkę filmowych pamiątek i eksponatów na potrzeby ścieżki dydaktycznej „Kino Polonia”. Jedyna monograficzna wystawa poświęcona historii kina na ziemiach polskich i polskiemu filmowi będzie zachwycać rozmachem tematycznym i architektonicznym. – To pierwszy tak duży projekt wystawienniczy dotyczący filmu polskiego i jedna z największych inwestycji kulturalnych w kraju w ostatnich latach – mówił Rafał Syska, dyrektor NCKF. Pierwszym eksponatem, który trafił kolekcji NCKF jest Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera dla filmu "Pokot". Statuetkę podarowaną przez Agnieszkę Holland przekazała Kasia Adamik.


Magdalena Sroka, Kasia Adamik, Rafał Syska, fot. NCKF


Instytucja opiera swoją działalność na czterech kluczowych filarach: wystawy, edukacja, pracownie badawcze i kino (3 sale). Od blisko dwóch lat trwają intensywne prace nad scenariuszami wystaw i planem zagospodarowania przestrzeni edukacyjnych. Od listopada NCKF będzie patronować polskiemu komponentowi wystawy „Leonardo da Vinci – Energia wiedzy”. W scenerii Hali Maszyn „EC1 Łódź – Miasta Kultury” obok dzieł mistrza renesansu pokazane zostaną wynalazki polskich Leonardów, m.in. Jana Szczepanika, którego prace nad przesyłem obrazu na odległość stworzyłem podwaliny dla rozwoju telewizji, czy Kazimierza Prószyńskiego, twórcy biopleografu.


Magdalena Sroka, Rafał Syska,Monika Głowacka, fot. NCKF


Kilka tygodni temu zakończył się konkurs na projekt wnętrz i wystaw, w październiku poznamy wykonawcę. Konsorcja pod przewodnictwem nsMoonStudio i  New Amsterdam zostały zaproszone do negocjacji w związku z wyborem wykonawcy projektu wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej. – Nie będzie to wystawa opisująca arcydzieła polskiej kinematografii. Chcemy opowiedzieć historię polskiego filmu z perspektywy widza i przemysłu filmowego, czyli różnych zawodów. Pragniemy wykroczyć poza przestrzeń ograniczoną geografią i pokazać jak Polacy oddziaływali na światowe kino – przedstawiał koncepcję Rafał Syska, dyrektor NCKF. Zgodnie z harmonogramem prac do połowy 2018 roku powstanie szczegółowy projekt, później ruszą prace budowlane. Otwarcie NCKF dla odwiedzających przewidziane jest na przełom 2019 i 2020 roku.


W tym roku mija 10 lat od powstania pierwszego regionalnego funduszu filmowego w Polsce. Od 2015 roku Łódzki Fundusz Filmowy działa w ramach EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi. Jego operatorem jest Łódź Film Commission, utworzony w 2009 roku specjalny zespół zajmujący się m.in. wspieraniem ekip filmowych w organizacji zdjęć na terenie Łodzi. NA tegorocznym 42. FPFF w Gdyni zobaczyć można dwa filmy dofinansowane przez ŁFF w ubiegłym roku - "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak (pokazywany w Konkursie Głównym) oraz "Maria Skłodowska-Curie" Marie Noëll (prezentowany w sekcji Polonica).


 


Szczegóły akcji "KinoFile": www.nckf.pl/kinofile

Marcin Radomski
NCKF
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe/NCKF
42. FPFF: Laureat Platynowych Lwów – Jerzy Gruza
Pokaz "Cichej Nocy" dla korpusu dyplomatycznego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll