PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego walczy w Konkursie Głównym tegorocznego 42. FPFF. Podczas trwania festiwalu odbywała się konferencja prasowa z udziałem twórców.
Debiut Macieja Sobieszczańskiego "Zgoda", to opowieść o dwóch młodych mężczyznach zakochanych w jednej dziewczynie. Akcja rozgrywa się w rok 1945, pod koniec II wojny światowej. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek (Julian Świeżewski). Próbuje ocalić Annę (Zofia Wichłacz), w której jest zakochany. Nie wie, że wśród osadzonych znalazł się Erwin (Jakub Gierszał), Niemiec, jego przyjaciel sprzed wojny, który od dawna skrycie kocha się w dziewczynie. Franek dołącza do komunistów, naiwnie licząc, że uda mu się oszukać system. Już pierwsze dni pracy w obozie odzierają go ze złudzeń. A z czasem przekonuje się, że aby ocalić swoją ukochaną, będzie musiał poświęcić wszystko.

Montażysta Rafał Listopad, aktor Paweł Tomaszewski, scenarzystka Małgorzata Sobieszczańska, scenografka Ewa Skoczkowska, producent Zbigniew Domagalski, reżyser Maciej Sobieszczański, aktorzy Zofia Wichłacz, Jakub Gierszał i Julian Świeżewski, fot. Jacek Czerwiński/SFP.

- Minęło osiem lat od momentu, kiedy weszliśmy w tą historię – mówił na konferencji reżyser Maciej Sobieszczański. - Wszystko zaczęło się od filmu „Zgoda – miejsce niezgody”. Autor tego filmu zaproponował Małgorzacie Sobieszczańskiej napisanie scenariusza, w którego tle byłby obóz Zgoda. Szybko się jednak okazało, że to jest ogromne przedsięwzięcie i odpowiedzialność. W pewnym momencie Małgorzata przyniosła opowiadanie o chłopaku, który zostaje strażnikiem w obozie, aby uratować swoją dziewczynę. Dla mnie to był punkt zapalny w tej całej naszej historii, ponieważ zobaczyłem tutaj ogromny potencjał na film. Naiwność tego chłopaka, skonfrontowana z okrucieństwem obozu, wydawała mi się niezwykłym połączeniem. Później zobaczyłem materiały z wywiadami z byłymi więźniami tego obozu. Jeden z nich przyjeżdżając w miejsce, gdzie znajdował się obóz – rozpłakał się. Pomyślałem, że temu człowieku coś odebrano. A później zorientowałem się przeglądając dalej materiały, że odebrano mu godność i pamięć. To był dla mnie najważniejszy moment podczas realizacji tego filmu – dodawał reżyser.

Jakub Gierszał i Julian Świeżawski w filmie "Zgoda", fot. Studio Kalejdoskop.

Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska, zdjęcia zrealizował Valentyn Vasyanovych. W filmie wystąpili m.in. Julian Świeżewski, Zofia Wichłacz, Jakub Gierszał, Wojciech Zieliński, Paweł Tomaszewski oraz Danuta Stenka. Producentem obrazu jest Zbigniew Domagalski ze Studia Filmowego Kalejdoskop. "Zgoda" trafi na ekrany polskich kin 6 października.

Maciej Sobieszczański i Zofia Wichłacz, fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Albert Kiciński
FPFF
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2017
Zobacz również
fot. Studio Kalejdoskop
42. FPFF: „Volta”, czyli przekręt wszech czasów
Nie żyje Grzegorz Królikiewicz
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll