PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Obraz Normana Leto jest pewnym podsumowaniem ludzkiej wiedzy o materii i funkcjonowaniu człowieka. Film można oglądać na festiwalu w Gdyni w sekcji Inne Spojrzenie.
"Photon" jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

- Interesuje mnie pytanie: co przeciętny człowiek wie o swoim ciele? – mówi o swoim filmie Norman Leto. - Wydaje mi się to tak niezwykłe, co się dzieje w naszych ciałach na co dzień. Nawet w tej sekundzie, w naszych komórkach dochodzi do replikacji DNA. To tak piękne wizualnie. Dziwne, że nikt tego nadal nie pokazał, pomimo tego, że technika powoli pozwala to zobaczyć. Pod mikroskopem, może nie w takiej rozdzielczości, jak widać w „Photonie”, pozwala zaobserwować ten drżący ruch materii. Drżenie rzadko jest pokazywane. Znamy swoje wnętrze z reklam przeciwbólowych, ale nikt nie podkreśla tego drżenia, które jest istotą wielu zjawisk. Chciałem pokazać to tak, jak wygląda - zasięgając oczywiście konsultacji u naukowców.


Od lewej: producent Piotr Galon, reżyser Norman Leto i producent Daniel Markowicz, fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Pierwsza część filmu traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Niezwykle realistyczna wizualnie historia przedstawiona jest tutaj przez narratora: postać będącą aktorską interpretacją postaci noblisty Richarda Feynmana oraz wybitnego polskiego psychiatry, Antoniego Kępińskiego. Na ekranie widzimy w tej roli Andrzeja Chyrę. - Chyra jest narratorem i uosobieniem współczesnego naukowca w filmie, który ma problem z przekazywaniem wiedzy mediom – kontynuuje reżyser. - W filmie widzimy go wraz z dziennikarką, która „lekką ręką” zadaje mu trudne pytania. On się głowi, żeby nie odpowiedzieć zbyt trudno, bo nie ma na nie łatwych odpowiedzi. Chyra pokazuje zderzenie współczesnego świata nauki z mediami. Trudne informacje staram się przekazać poprzez wizualizacje. Od początku wiedziałem, że film będzie w większości animowany, ponieważ bardzo dobrze się czuję w animacji komputerowej. Nie lubię animacji, gdzie czuje się wpływ komputera. Ten film ma o tyle ciekawe podłoże, że tutaj animując atomy, nie powinienem w żaden sposób robić tego ręcznie. Te rzeczy dzieją się bardzo syntetycznie, i tam nie ma miejsca na osobowość artysty. Dlatego stosowałem symulacje komputerowe, poprzedzając je obliczeniami. Naukowiec, który obserwuje to na co dzień, zgodzi się, że ten ruch jest bardzo podobny.

Zdjęcia do filmy wykonali wspólnie Norman Leto i Michał Marczak, twórca „Wszystkich nieprzespanych nocy”. Za produkcję odpowiadali Daniel Markowicz i Piotr Galon z Lightcraft. Film wchodzi do polskich kin 6 października. Jego dystrybutorem jest Alter Ego Pictures.


Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  21.09.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
42. FPFF: Sztuka spełniania marzeń
"To" niezwyciężone
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll