PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Reżyser wielokrotnie nagradzanego krótkometrażowego filmu „Romantik” z Justyną Wasilewską i Robertem Więckiewiczem przygotowuje film sensacyjny z elementami kina biograficznego.

- NAJMRO to pomysł na kino gatunkowe – film sensacyjny z elementami kina biograficznego, ujęty w konwencji ballady łotrzykowskiej. Będzie to uniwersalna opowieść o pragnieniu bezgranicznej wolności – przyznaje Rakowicz. - Tytułowy Najmro to pseudonim wizjonera, człowieka honoru i zasad, nigdy nie stosującego przemocy. Nie kradnie dlatego, żeby mieć, ale dlatego żeby być wolnym i żyć jak chce w czasach i systemie, który pozwalał na to wyłącznie wąskiej grupie elit związanych z władzą. To historia najszybszego człowieka po wschodniej stronie żelaznej kurtyny, króla podziemia i ucieczek, legendy za życia – dodaje.


Autorami scenariusza są Łukasz M. Maciejewski i Mateusz Rakowicz. Reżysera do napisania scenariusza zainspirowała prawdziwa historia Zdzisława Najmrodzkiego, sławnego złodzieja Pewexów i Polonezów z końcówki PRL-u w Polsce, który pobił rekord uciekając 29 razy przed organami ścigania. Nazywany był „królem ucieczek” i „celebrytą półświatka”.

 

Kadr z filmu "Romantik", fot. Studio Munka-SFP


Zdjęcia do filmu planowane są na przełom wiosny i lata 2018 roku. Operatorem będzie Piotr Sobociński jr. Większa część zdjęć powstanie w Warszawie i okolicach. Producentem filmu jest Kuba Kosma, a potwierdzonymi partnerami Telewizja Polsat i Mazowiecki Fundusz Filmowy.

 

Mateusz Rakowicz to reżyser i storyboardzista. Absolwent warszawskiej ASP i Szkoły filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser i producent autorskich filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Latarnika”. Jest także reżyserem teledysków i reklam. m.i.n. dla Ani Dąbrowskiej, Natalii Sikory czy Pezeta. W 2013 roku z grupą czterech reżyserów zrealizował swój debiut fabularny "Stacja Warszawa". Tworzył storyboardy do filmów min. Agnieszki Holland, Kasi Adamik, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego, czy Grega Zglińskiego. Doświadczenie w filmie fabularnym zdobywał również, jako 2-gi reżyser, reżyser II ekipy, czy asystent reżysera m.i.n Krzysztofa Zanussiego. W 2016 roku wyreżyserował krótkometrażowy "Romantik" z Justyną Wasilewską i Robertem Więckiewiczem w rolach głównych. Film jest koprodukcją polsko-francuską, która powstała w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.09.2017
Zobacz również
fot. archiwum prywatne
Nabór wniosków na członkostwo w Europa Cinemas
PISF otrzyma środki unijne na digitalizację filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll