PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Fabularyzowany dokument „Habit i zbroja” o historii zakonu krzyżackiego i Rzeczypospolitej zaprezentowano podczas uroczystej premiery w kinie Iluzjon w Warszawie. Film trafi do kin 1 września.
"Habit i zbroja" przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. Narratorem filmu jest znany aktor hollywoodzki Stacy Keach.

Paweł Pitera i twórcy filmu podczas premiery, fot. Franek Mazur/mat. dystrybutora


W warszawskim wydarzeniu udział wzięli twórcy filmu, m.in. reżyser Paweł Pitera, scenarzysta Jan Wróbel, producentka Dorota Roszkowska z Arkana Studio czy Artur Brzychcy, założyciel Loży Dżentelmenów, wieloletni działacz ruchu rycerskiego w Polsce. Premierę filmu poprowadził krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. - "Habit i zbroja" nie powstałby bez udziału kierownika produkcji Olgi Pakiny i odpowiedzialnego za kostiumy Artura Brzychcego, których energia i poświęcenie doprowadziły do realizacji projektu. Dziękuję również Januszowi Tatarkiewiczowi twórcy wspaniałych zdjęć i producentce Dorocie Roszkowskiej – mówił podczas premiery Paweł Pitera. - Mam nadzieję, że od tego filmu zacznie się tworzyć kino historyczne w Polsce. "Habit i zbroja" to dokument mocno fabularyzowany zrealizowany dla publiczności - dodał reżyser.


Dorota Roszkowska i twórcy filmu podczas premiery, fot. Franek Mazur/mat. dystrybutora


- Film przygotowywaliśmy przez siedem lat. Chciałam podziękować reżyserowi za wizję i odwagę. Opowiedzieliśmy na nowo o niezwykłych wydarzeniach z historii naszego kraju. Film powstał w  koprodukcji polsko-litewsko-niemieckiej.  Dla mnie to opowieść o pokonywaniu kryzysów i mądrości politycznej. Mam nadzieję, że seans "Habitu i zbroi" państwa zainspiruje - przyznała Dorota Roszkowska z Arkana Studio.


Grupa rekonstruktorów historycznych, fot.  Franek Mazur/mat. dystrybutora


Premierowemu pokazowi filmu towarzyszyła widowiskowa prezentacja rekonstruktorów historycznych, którzy wykazali się ogromnym zaangażowaniem przy produkcji filmu.


Twórcy podczas premiery filmu, fot.  Franek Mazur/mat. dystrybutora



Film "Habit i zbroja" przedstawia dzieje państwa zakonnego i Rzeczypospolitej jako gigantyczną grę strategiczną, w której konkurują ze sobą różne wartości cywilizacyjne. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla obejmuje 300 lat, od XIII do XVI wieku. Akcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego z elementami animowanymi rozpoczyna się w XIII w. w Palestynie, gdzie  powstał Zakon NMP Domu Niemieckiego. Pokazuje kolonizację ziem pruskich nad Bałtykiem i budowę państwa zakonnego oraz okres jego prosperity. Przedstawia także wielką wojnę zakonu z Rzecząpospolitą w XV wieku, w tym bitwę pod Grunwaldem (1410 r.). Film kończy likwidacja państwa zakonnego na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.) i akces jego mieszkańców do Rzeczypospolitej Obojga Narodów w tzw. hołdzie pruskim.


Premiera filmu w kinie Iluzjon, fot.  Franek Mazur/mat. dystrybutora




Film trafi do kin 1 września.Dystrybutorem "Habitu i zbroi" jest Next-Film.


MR
Next Film
Ostatnia aktualizacja:  30.08.2017
Zobacz również
fot. Franek Mazur/mat. dystrybutora
Kinematografia polska wyzbyła się kompleksów
42. FPFF: Zmiany w Konkursie Inne Spojrzenie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll