PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Poszukiwany, poszukiwana”, „Nie ma róży bez ognia” i „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” – trzy komedie Stanisława Barei będzie można zobaczyć w kinie plenerowym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
„Mój mąż jest z zawodu dyrektorem”, „Zawartość cukru w cukrze”, „Brawo, Jasiu”, „Tych klientów nie obsługujemy”, „Proszę pana, tu nie wolno palić. – Wiem, ale ja się nie zaciągam…” Długo można by wymieniać nieśmiertelne zwroty, dialogi, sceny i gagi pochodzące z filmów Stanisława Barei. W tym roku mija 30 lat od śmierci tego scenarzysty i reżysera, chyba najbardziej dowcipnego i spostrzegawczego kronikarza codzienności czasów PRL. Do życia powołał on plejadę filmowych bohaterów, którzy na zawsze pozostali w zbiorowej wyobraźni kilku pokoleń Polaków. 

Filmy Stanisława Barei okupują najwyższe pozycje na listach najpopularniejszych polskich komedii i filmów określanych mianem „kultowych”. Pochodzące z nich kwestie wielu z nas potrafi cytować na wyrywki. Komediowy, często absurdalny i niedorzeczny, klimat sprzed lat przywołują również charakterystyczne motywy muzyczne, stworzone przez takich geniuszy muzyki filmowej, rozrywkowej i jazzowej, jak Waldemar Kazanecki, Jerzy Derfel i Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz.


Kino plenerowe podczas FPFF, fot. materiały prasowe

Plener filmowy podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to zatem zabawa i sentymentalna podróż w lata 70. Zabiorą w nią widzów trzy komedie polskiego mistrza tego gatunku i twórcy własnej jego odmiany. Wystarczy rozsiąść się wygodnie w leżakach na Placu Grunwaldzkim, pomiędzy Gdyńskim Centrum Filmowym a Teatrem Muzycznym. 

"Poszukiwany, poszukiwana" (1973 ) to najsłynniejsza damsko-męska „przebieranka” w historii polskiej kinematografii, ze wspaniałą kreacją Wojciecha Pokory w kobiecej roli. Film, który o blisko 10 lat wyprzedził hollywoodzką Tootsie z 1982 roku w reżyserii Sydneya Pollacka. Fabularny punkt wyjścia w scenariuszu Stanisława Barei i Jacka Fedorowicza jest niemal sensacyjny: kiedy pewien malarz kradnie własny obraz, by w ten sposób wywołać zainteresowanie swoją twórczością, podejrzenia padają na niepozornego pracownika muzeum, Stanisława…

Problemy mieszkaniowe Polaków w okresie PRL, w satyrycznym ujęciu, ukazał Stanisław Bareja w komedii „Nie ma róży bez ognia” (1974). Tu reżyser ponownie pracował nad scenariuszem z Jackiem Fedorowiczem, który w filmie również zagrał. Główni bohaterowie, Wanda i Janek, gnieżdżą się w maleńkim pokoiku w starej willi i marzą o własnym mieszkaniu. Pewnego dnia niejaki Malinowski oferuje im zamianę pokoju na mieszkanie w nowym budownictwie. Zachwyceni taką perspektywą, młodzi małżonkowie przyjmują propozycję, ale rzeczywistość okazuje się odległa od marzeń…

Trzeci film, jaki zostanie pokazany w festiwalowym plenerowym kinie, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?” (1978), to satyryczna komedia obyczajowa wymierzona przeciwko absurdom życia społecznego, rodzinnego i zawodowego w realiach PRL. Scenariusz, tym razem autorstwa Stanisława Barei i Stanisława Tyma, osnuty jest na przygody dyrektora Krzakoskiego – w tej roli Krzysztof Kowalewski – który usiłuje uratować swoją zagrożoną pozycję w dużym przedsiębiorstwie poprzez korzystne małżeństwo.


Filmowe pokazy plenerowe podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędą się w trzy kolejne wieczory, od wtorku do czwartku (19-21 września 2017 roku), na Placu Grunwaldzkim w Gdyni. 42. FPFF rozpoczyna się 18 września 2017 roku.
MR
FPFF w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  28.08.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Syn Królowej Śniegu” i „Zgoda” w Montrealu
Andrzej Chyra i Bogusław Linda w "Ach śpij kochanie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll