PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Koprodukcje na rynku animacji to temat przewodni tegorocznej edycji ANIMARKT (Łódź, 2-6 października) – wydarzenia dla studentów i profesjonalistów związanych z branżą animacji. Panelom dyskusyjnym i prezentacjom nowych projektów będą towarzyszyć spotkania z doświadczonymi praktykami.

Na ANIMARKT przyjadą wysokiej klasy praktycy z wieloletnim doświadczeniem w pracy przy produkcji filmów animowanych: Kim Keukeleire – reżyser animacji i animator przy filmach Tima Burtona i Wesa Andersona, Tim Allen – animator zaangażowany w produkcję nagrodzonej Oscarem animacji „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, Wim Vanacker – scenarzysta, reżyser, konsultant scenariuszowy i kierownik projektu European Short Pitch, Nancy Denney-Phelps – historyk animacji i dziennikarka współpracująca z prestiżowym serwisem Animation World Network (awn.com), Peter Gottschalk – producent reprezentujący europejski kanał kulturalny ARTE i wielu innych. W wydarzeniu realizowanym we współpracy z Narodowym Centrum Kultury Filmowej wezmą udział także zagraniczni i krajowi producenci filmowi, dystrybutorzy, przedstawiciele nadawców telewizyjnych (m.in. Ceska Televize) i instytucji zajmujących się filmem (m.in. SPPA – Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji) oraz twórcy animacji z całej Europy.



– Jednym z istotnych celów ANIMARKT jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń i dobrych praktyk zarówno między profesjonalistami z różnych krajów, jak i zapewnienie warunków do tego, aby praktycy z wieloletnim stażem dzielili się swoją wiedzą z tymi, którzy w animacji dopiero stawiają pierwsze kroki – mówi Agnieszka Kowalewska-Skowron, współorganizatorka wydarzenia z MOMAKIN. – Aby to osiągnąć, program ANIMARKT podzieliliśmy na trzy sekcje: ANIMARKT TALKS – obejmującą panel dyskusyjny, prezentacje case study, ANIMARKT MASTERS – spotkania i warsztaty z najwyższej klasy praktykami, mające na celu profesjonalizację branży oraz ANIMARKT PITCHING – sesje treningowe i konkurs dla twórców krótkometrażowych filmów lalkowych.

 

ANIMARKT TALKS – ABC koprodukcji


Tematem przewodnim sekcji ANIMARKT TALKS będą w tym roku koprodukcje na rynku animacji. W panelu dyskusyjnym o wyzwaniach związanych z koprodukcjami i pułapkach, jakie mogą czyhać na producentów będą rozmawiać między innymi: Vladimír Lhoták z Fresh Films, producent czesko-francusko-niemieckiego pełnometrażowego filmu lalkowego „Even Mice Belong in Heaven”, a także Katarzyna Gromadzka z MOMAKIN, koordynująca pracę polskich artystów plastyków realizujących m.in. lalki animacyjne do powstającego w Meksyku filmu pełnometrażowego.

 

Temat koprodukcji będzie obecny również w prezentacjach wybranych projektów. Piotr Szczepanowicz – reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych oraz Zofia Jaroszuk – producent i kierownik produkcji ze studia Animoon przedstawią case study pełnometrażowego filmu lalkowego „Magiczna Gwiazdka Muminków”, który swoją kinową premierę będzie mieć w grudniu br. Film powstał jako koprodukcja fińskiego studia FilmKompaniett Alpha oraz polskiego studia Animoon. – Realizowanie filmu we współpracy z innym podmiotem, zwłaszcza zagranicznym, często wymaga kompromisów. Na przykładzie realnych projektów chcemy pokazać producentom
i twórcom, jak można sprostać różnym wyzwaniom – dodaje Agnieszka Kowalewska-Skowron.

 

W ramach ANIMARKT TALKS odbędą się również indywidualne spotkania z dystrybutorami, agentami sprzedaży, producentami i przedstawicielami nadawców. Wśród gości znajdą się reprezentanci m.in.: ARTE, nc+ , TVP, Telewizji Puls, Seve Films, Artcam, National Film and Television School.

 

ANIMARKT MASTERS – mistrzowskie korepetycje


Z myślą o studentach i osobach rozpoczynających pracę przy produkcji filmów lalkowych odbędą się spotkania i warsztaty z wybitnymi praktykami. Zaangażowana w produkcję filmu „Nazywam się Cukinia” Kim Keukeleire, reżyserka animacji i animatorka lalkowa, w swoim wystąpieniu przybliży uczestnikom kulisy pracy w branży animacyjnej, podpierając się olbrzymim doświadczeniem podpowie jak skutecznie rozwijać swoją karierę i zdobywać angaże w największych europejskich produkcjach. Na spotkaniu nie zabraknie wskazówek, jak współpracuje się z różnymi reżyserami oraz jak ona sama działa na planie jako reżyser animacji. Bardzo praktyczny charakter będzie miało również spotkanie z Maciejem Bedykiem, który opowie o roli oświetlenia na planie animacji lalkowej i pokaże, jakich błędów można uniknąć.

 

Jeszcze do 15 września trwa rekrutacja kandydatów na bezpłatne spersonalizowane warsztaty animacji lalkowej, które poprowadzi Tim Allen – animator z blisko 20-letnim stażem pracy na planach filmowych. W zajęciach będzie mogło wziąć udział 7 osób. Ich wyboru spośród wszystkich kandydatów dokona Tim Allen, a następnie dla każdego z uczestników opracuje on indywidualny zestaw ćwiczeń – tak, aby pracować nad tymi umiejętnościami, które tego najbardziej wymagają. Aby zgłosić swoje zainteresowanie udziałem w warsztatach wystarczy wypełnić formularz aplikacyjny i dołączyć do niego link do materiału wideo, prezentującego efekty swojej pracy jako animator (link do formularza na: www.animarkt.pl).


 

ANIMARKT PITCHING – treningi i walka o nagrody


Projekty krótkometrażowych animacji i telewizyjnych odcinków specjalnych realizowanych w technice lalkowej mogą wziąć udział w pitchingu organizowanym po raz pierwszy w trakcie wydarzenia ANIMARKT. Uczestnicy konkursu, poza szansą na zdobycie nagród i zainteresowaniem swoim projektem międzynarodowych producentów i nadawców telewizyjnych, wezmą także udział w dwóch sesjach treningowych. Sesja scenariuszowa z Wimem Vanackerem, producentem i scenarzystą, będzie miała charakter indywidualnych spotkań skoncentrowanych na projekcie danego uczestnika. Z kolei historyk animacji i dziennikarka Nancy Denney-Phelps, współpracująca z prestiżowym serwisem AWN.com, poprowadzi sesję treningową mającą na celu udoskonalenie umiejętności prezentowania projektów. W pitchingu ANIMARKT mogą wziąć udział twórcy projektów animacji krótkometrażowych na etapie developmentu z całego świata, których czas trwania nie przekroczy 25 minut, a przynajmniej 80 proc. filmu zostanie wykonane w technice animacji lalkowej. Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń znajdują się na stronie: www.animarkt.pl. W jury pitchingu zasiądą: Véronique Encrenaz (szefowa projektów targów MIFA), Bartosz Kędzierski (reżyser filmów animowanych), Barbara Johansonova (producentka Ceska Televize). Organizatorzy na zgłoszenia czekają do 31 sierpnia.

 


MR
ANIMARKT
Ostatnia aktualizacja:  23.08.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Otwarty Konkurs Filmów Dokumentalnych: Kultura jako opór
Polonica na 42. FPFF, czyli polscy filmowcy na świecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll