PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
7. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zgłębi tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie. Festiwal rusza 7 września w Sokołowsku. Gośćmi tej edycji będą m.in. Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow, Piotr Jaxa, a także Maria Kieślowska, sprawująca patronat honorowy nad festiwalem.

Co roku Sokołowsko, malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i ważne miejsce w życiu Krzysztofa Kieślowskiego obchodzi święto kina. W tym roku, od 7 do 10 września, festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych. Projekcje festiwalowe odbywają się w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii” Kinoteatrze ZDROWIE, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera.


Na program festiwalu składają się trzy sekcje. Sekcję Re:Interpretacje(fabuły europejskie) otworzy przedpremierowy polski pokaz wybitnego filmu węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi – metaforyczny obraz „Dusza i ciało” („On Body and Soul”), który zachwycił zarówno widzów, krytykę filmową, jak i jury 67. MFF w Berlinie i zdobył najważniejszą nagrodę Berlinale – Złotego Niedźwiedzia.


 

Wyraźny profil pokazuje tegoroczna sekcja dokumentalna Bez Fikcji!, prowadzona przez filmoznawcę UAM w Poznaniu, Piotra Pławuszewskiego, stawiającego na spotkania z codziennością widzianą oczami młodych twórców. W tym roku dominują w programie obserwujące uważnie i badające przestrzeń międzyludzką polskie dokumentalistki młodego pokolenia: „Nauka” („Education”) Emi Buchwald, „Więzi” („Close Ties”) Zofii Kowalewskiej, "Trzy rozmowy o życiu" („Three Conversations on Life”) Julii Staniszewskiej, "Polonez" („Polonaise”) Agnieszki Elbanowskiej oraz „Pani Rena od Aniołów” („Miss Rena of Angels”) Aleksandry Folczak. Świat duchowy, wewnętrzne zmagania z niedoskonałościami ciała i psychiki, próby przezwyciężenia norm, które ograniczają naszą wolność, i dążenie do osobistego szczęścia podejmują filmy „Zwyczajny film autystyczny” („Normal Autistic Film“) Miroslava Janka, nagrodzony na festiwalu w Wenecji włoski dokument kinowy „Liberami” w reż. Federiki Di Giacomo oraz włoski dokument nie tylko dla mężczyzn pt.„Crazy for Football: The Craziest World Cup” w reż. VolfangaDe Biasi.

 

Zbigniew Zamachowski w filmie "Zawrócony", fot. Ipublicity


W sekcji Hommage à Kieślowski festiwal kłania się twórcom polskiego kina i mistrzom szkoły polskiej, twórcom, których cenił i którzy mieli na niego także wpływ artystyczny. Obok obrazów takich jak: „Dekalog X”, "Trzy kolory: Biały" („Three Colors: White”) Krzysztofa Kieślowskiego festiwal przypomni kultową historię filmową pt. "Zawrócony" („Reverted”), na którego pokaz osobiście zaprosi reżyser filmu i scenarzysta, były senator RP, Kazimierz Kutz. Gościem specjalnym tej edycji będzie Zbigniew Zamachowski – aktor, o którego niezapomnianych kreacjach i drodze artystycznej, doświadczeniach w pracy z Kieślowskim, Kutzem, ale i reżyserami zagranicznymi oraz fascynacji teatrem rozmawiać będą Kazimierz Kutz i zaproszeni goście.


Zbigniew Zamachowski w "Trzech kolory: Biały", fot. Studio Filmowe TOR


Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow i Piotr Jaxa. Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po projekcjach filmów „Biały”(1994), "Zawrócony" (1994) i „Dekalog X” (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy, i rzeczywistości tamtych lat.

 

W tym roku odbędzie się również „Remanent kina czeskiego”, rozmowa o kinie czeskim dedykowana cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie. Ważnym punktem festiwalu będzie Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będące miejscem debat o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, w ramach którego spotkają się z widzami m. in. Krzysztof Piesiewicz i Kazimierz Kutz.

 

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie www.hommageakieslowski.pl.

 

MR
Ipublicity
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Polskie filmy walczą o nominację do Europejskich Nagród Filmowych
SOFA 2017: Eksperci z branży filmowej w Warszawie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll