PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
600 tysięcy złotych w tym roku, 800 w kolejnym i milion w 2019 roku – na mocy podpisanej właśnie umowy Forum Kina Europejskiego Cinergia otrzyma potężne wsparcie ze strony miasta, a konkretnie Łódzkiego Centrum Wydarzeń. – Z takim zapleczem zdecydowanie łatwiej planować program i pozyskiwać partnerów do wieloletniej współpracy – podkreślają twórcy FKE Cinergia.
Organizowany od ćwierć wieku festiwal to co roku około dwudziestotysięczna publiczność, sto projekcji, kilkudziesięciu gości, kilka sekcji filmowych, prezentujących dokonania mistrzów i najważniejsze trendy we współczesnym europejskim kinie. To również konkursy, w których o laury walczą młodzi filmowcy z Europy.

Jest to najstarsza łódzka impreza poświęcona kinu fabularnemu. Od pierwszej edycji w 1992 roku Forum wypracowało pozycję jednego z najważniejszych artystycznych festiwali filmowych w Polsce, dzięki obecności takich postaci jak Marta Meszaros, Tinto Brass, Allan Starski, John Malkovich, Peter Greenaway, Jerzy Skolimowski, Istvan Szabo, Bruno Chatelin, Otar Josseliani, Jaco van Dormael, Andriej Konczalowski, Jerry Schatzberg, Lech Majewski, Krzysztof Krauze, Władysław Pasikowski czy wielka przyjaciółka festiwalu, Agnieszka Holland - impreza przypomina, że Łódź to wciąż stolica polskiej kinematografii, miejsce o wielkich tradycjach filmowych i otwartości na kino europejskie oraz światowe.

Tegoroczna edycja rozpocznie się 23 listopada i potrwa do 2 grudnia. Jak zawsze program festiwalu jest tak zbudowany, by sekcje wchodziły ze sobą w dialog, zachęcając widzów do uczestnictwa w projekcjach, pokazach, spotkaniach z twórcami. Wiele z filmów w czasie FKE będzie mieć swoją premierę, często będą to pokazy przedpremierowe, a w przypadku niektórych obrazów będzie to jedyna możliwość zobaczenia ich w Polsce.

Na razie organizatorzy nie zdradzają szczegółów programu. Wiadomo, że za jego stworzenie odpowiada tak jak w zeszłym roku dyrektorski duet: Anna Serdiukow i Krzysztof Spór, a mottem edycji są:  RELACJE: OBOK SIEBIE #sidebyside. Wśród wydarzeń towarzyszących oprócz koncertów czy spotkań znajdzie się między innymi pokaz mody filmowej.

– Karty będziemy odkrywać powoli. Ale już od 19 sierpnia zapraszam na festiwalowe preludium: Czeski chillout. Co dwa tygodnie aż do festiwalu w Kołowrotkach przy Piotrkowskiej 217 będziemy się spotykać z czeską kinematografią w jej najbardziej uwielbianym przez Polaków komediowo-groteskowym wydaniu – zapowiada Sławomir Fijałkowski, pomysłodawca i producent FKE Cinergia.

Miejsca festiwalowe to w tym roku między innymi: kino Charlie, kultowy arthouse Łodzi, kino Helios Sukcesja, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, EC1, PWSFTviT.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Łódź Filmowa”, powołane przez środowiska filmowe, artystyczne i akademickie Łodzi dla promocji działalności twórców związanych z łódzką PWSFTviT oraz kin studyjnych należących do Europa Cinemas.


AK
Cinergia
Ostatnia aktualizacja:  9.08.2017
Zobacz również
Wkrótce ruszą zapisy do 3. edycji programu developmentowego Kino Dzieci.Pro
Nie żyje Katarzyna Suchcicka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll