PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zakończył się 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Rekordowa liczba ponad 45 tysięcy widzów odwiedziła kina i uczestniczyła w spotkaniach z twórcami. Przedstawiamy laureatów Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych.

Ważną częścią Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych. Do konkursu zakwalifikowane zostały filmy trwające do 35 minut – fabuły, dokumenty, animacje, filmy eksperymentalne – wyprodukowane w 2016 lub 2017 roku.


W jury zasiedli filmowcy: Maciej Dejczer – przewodniczący (zdobywca nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za "300 mil do nieba"), Anna Zamecka (reżyserka nagradzanego na światowych festiwalach dokumentu "Komunia"), Marcin Koszałka (wybitny operator, dokumentalista oraz reżyser „Czerwonego pająka”). Jury postanowiło przyznać następujące wyróżnienia i nagrody.


Oliwier Kozłowski i Anna Zamecka, fot. Jacek Czerwiński/SFP


Wyróżnienia aktorskieOLIWIER KOZŁOWSKI za stworzenie emocjonalnej relacji w filmie BARAŻ w reżyserii Tomasza Gąssowskiego.


Wyróżnienie aktorskieGABRIELA MUSKAŁA za inteligentne zbudowanie postaci niosącej tajemnicę w filmie CZARNOWIDZKA w reżyserii Joanny Satanowskiej.


Oliwier Kozłowski, Gabriela Muskała i Anna Zamecka, fot. Jacek Czerwiński/SFP


III Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów KrótkometrażowychBALBINA BRUSZEWSKA za film CZARNOKSIĘŻNIK Z KRAINY U.S. za szaloną i wyrafinowaną wizję poszukiwania sensu świata.


II Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych: PAUL PLOBERGER za film PIWO I CALIPPSO lekkość połączenia dramatu i komedii w filmie drogi.


I Nagroda w Międzynarodowym Konkursie Filmów KrótkometrażowychGRZEGORZ DĘBOWSKI za film NDR i podjęcie ryzyka wykreowania relacji międzyludzkich w świecie ekstremalnych wyborów i umiejętne zatarcie granicy między dokumentem a fabułą.


Gabriela Muskała, Oliwier Kozłowski, Grzegorz Dębowski i Anna Zamecka, fot. Jacek Czerwiński/SFP


Twórczyni, której film Jury oceniło najwyżej, otrzymała statuetkę „She’s Mercedes”, a była nią Balbina Bruszewska „Inicjatywa „She’s Mercedes” skierowana jest do kobiet różnych profesji, które wzajemnie się inspirują, dzielą spostrzeżeniami na temat osiągnięć w pracy zawodowej, życia prywatnego, realizowania pasji i właściwego zbalansowania wszystkich dziedzin życia. Po raz pierwszy w Polsce nagroda została przyznana w kategorii „Film”.


Uroczyste zamknięcie 11. edycji Festiwalu Dwa Brzegi zakończył pokaz filmu  „Niemiłość”, nowy film rosyjskiego mistrza Andrieja Zwiagincewa. Bohaterami są Borys i Żenia, wielkomiejscy zamożni czterdziestolatkowie, są małżeństwem – ale wyłącznie na papierze. Oboje mają kochanków, darzą się wzajemną niechęcią, łączy ich głównie wystawione na sprzedaż mieszkanie – oraz dwunastoletni syn Alosza. Pewnego dnia chłopiec znika. Rozpoczynają się poszukiwania, które staną się pretekstem do nakreślenia niepokojącego obrazu współczesnej Rosji.


Bankiet zamknięcia 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbył się w Starej Łaźni - Domu Pracy Twórczej SFP. Stowarzyszenie Filmowców Polskich było partnerem imprezy.


Marcin Radomski/Kazimierz Dolny
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  7.08.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Nabór na Polsko-Amerykańskie Spotkania Koprodukcyjne
Studio Munka na Dwóch Brzegach. Kino trzeba robić szczerze
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll