PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Maciej Pieprzyca pracuje nad nowym projektem. Będzie to historia pianisty Mieczysława Kosza, który zginął tragicznie w wieku 29 lat. Zdjęcia są planowane na 2018 rok.
- Mieczysław Kosz. To nazwisko znane jest głównie miłośnikom jazzu – mówi reżyser i scenarzysta filmu Maciej Pieprzyca. - Niewidomy pianista, mistrz improwizacji, polski Bill Evans. Dużo po nim nie zostało: jeden pełnometrażowy longplay i dwie, opublikowane pośmiertnie kompilacje różnych drobiazgów, nagrywanych dla radia i telewizji. Gdyby żył, z pewnością byłby jednym z największych jazzowych pianistów świata. Ale umarł młodo i zostawił po sobie legendę przedwcześnie zmarłego geniusza.

"Ikar. Historia Mietka Kosza" skupia się na najważniejszych wątkach z życia pianisty, przedstawionych w porządku raczej „emocjonalnym”, niż chronologicznym. „Od chłopaka z biednej rodziny mieszkającej w mikroskopijnej, skąpanej w błocie wiosce na Zamojszczyźnie, przez tragedię utraty wzroku w wieku dwunastu lat i związaną z tym traumę. Przełomowy koncert na Jazz Jamboree 1967, będący pierwszym wielkim sukcesem, który objawił światu jego wielki talent. Śledzimy wzloty kariery, okupione samotnością, doskwierającą potrzebą akceptacji i miłości. Upadki, związane z nałogiem alkoholowym, nieradzeniem sobie z życiem i nagłą sławą. Do czasu odrodzenia, związanego z poznaniem miłości jego życia, Ewy, i uporania się z prześladującymi go traumami dzieciństwa.” – pisze producent filmu o fabule.

Nie jest jeszcze znana obsada obrazu. Zdjęcia planowane są na 2018 rok. Budżet filmu opiewa na kwotę 7,8 mln, w tym 2 mln zostały pozyskane z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film produkują Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś z RE Studio.

- To będzie opowieść o tym, jak utrata wzroku przeobraziła się w chęć bycia najlepszym pianistą w Polsce, na świecie: „grając widzę”, „dopóki gram, jestem zdrowy” - tak mówił. „Ikar” to opowieść o drodze Mietka na szczyt i w walce z jego demonami, kalectwem, samotnością, nałogiem, brakiem miłości – dodaje reżyser.


Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
"Dunkierka" wciąż na czele
Laureaci konkursu na treatment scenariusza filmu dla dzieci
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll