PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Znane są wyniki konkursu zamkniętego na treatment scenariusza filmu dla dzieci, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
W skład jury konkursu zamkniętego na treatment scenariusza filmu dla dzieci, organizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Polski Instytut Sztuki Filmowej weszli: Maciej Wojtyszko – przewodniczący, Agnieszka Dziedzic, Beata Jewiarz, Krzysztof Gradowski i Michał Rusinek.

W dniu 21 lipca 2017 roku jury wyłoniło laureatów i podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród regulaminowych (stypendiów scenariuszowych i wyróżnień):

•    I nagrodę (stypendium o wartości 60 tys. zł) otrzymała Joanna Olech za pracę pod tytułem „Pompon”.
W opinii jury „projekt daje nadzieję na powstanie oryginalnego i zabawnego filmu łączącego rozmaite techniki filmowe, jest dobrze przygotowany pod względem formalnym i stwarza szansę na wykreowanie nowego bohatera dziecięcej wyobraźni”.

•    II nagrodę (stypendium o wartości 50 tys. zł) otrzymała Marta Guśniowska za pracę pod tytułem „Dom przy ulicy snów”.
Projekt zakłada powstanie filmu animowanego lalkowego z elementami żartobliwego horroru i jasnym przesłaniem dydaktycznym.

•    III nagrodę (stypendium o wartości 40 tys. zł) otrzymała Agnieszka Maskovic za pracę pod tytułem „Ciach w piach”.
Projekt ten „daje szansę na powstanie zwariowanej, magicznej komedii ze świetnymi rolami aktorskimi i niebanalnym pomysłem wyjściowym”.


Trzy równorzędne wyróżnienia o wartości 10 tys. zł otrzymali:
•    Beata Ostrowicka za pracę pod tytułem „Czar Patyczaka”. Projekt w sposób nietypowy i ekonomiczny łączy film aktorski z filmem trickowym i zabawnie opowiada o nadprzyrodzonych cechach pewnej młodej czarodziejki,
•    Stanisław Kuźnik za pracę pod tytułem „Wielka przygoda we wsi Pociecha”, który to projekt „łączy walory kina przygodowego z wiedzą historyczną”,
•    Jarosław Sokół za pracę pod tytułem „Skarb łysego Francuza”, w której „wykorzystuje tradycyjną konstrukcję dramaturgiczną filmu kryminalno-przygodowego i sprawnie łączy ją z nietypowymi relacjami rodzinnymi”.


Kryteria oceny treatmentów
Przedmiotem konkursu było stworzenie zarysu (treatmentu) scenariusza filmu fabularnego dla dzieci do lat 12 wraz ze sceną dialogową. Jury oceniało prace konkursowe w oparciu o następujące kryteria:

•    wysoka wartość literacka tekstu,
•    atrakcyjność tematu i sposób jego ujęcia w kontekście reguł gatunku dla dzieci,
•    potencjał poznawczy i edukacyjny,
•    dbałość o wiarygodność psychologiczną dziecięcych bohaterów,
•    realność przedsięwzięcia.

Podkreślając różnorodność, oryginalność i wysoki poziom prac konkursowych, jury równocześnie wskazuje na potrzebę upowszechnienia wiedzy o tym, jakie zasady opisu zdarzeń dramatycznych powinni przyjąć twórcy profesjonalnie opracowanego treatmentu.

Fundatorem nagród i wyróżnień jest PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. - Konkurs na treatment scenariusza filmu dla dzieci jest kontynuacją działań Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na rzecz poprawy stanu kina dla dzieci w Polsce. W 2016 roku PISF wyodrębnił oddzielne środki na finansowanie rozwoju i produkcji kinematografii dziecięcej. Pierwszym projektem fabularnym, który otrzymał dofinansowanie na produkcję w ramach nowego priorytetu był film "Tarapaty", który już 15 września wejdzie na ekrany kin. Potencjał polskiego kina dla dzieci znakomicie pokazuje sukces filmu "Za niebieskimi drzwiami", który nie tylko uzyskał fantastyczną frekwencję w kinach - ponad 240 tysięcy widzów, ale również spotkał się z uznaniem krytyków i zakwalifikował się do programu wielu międzynarodowych festiwali filmowych. Dziękuję naszemu partnerowi - Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS za współorganizację konkursu. Mam nadzieję, że jego owocem będą scenariusze, które staną się podstawą świetnych, spełniających oczekiwania dzieci i rodziców filmów - mówi Magdalena Sroka, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.AK
PISF
Ostatnia aktualizacja:  2.08.2017
Zobacz również
fot. PISF
Ikar. Historia Mietka Kosza – najnowszy film Macieja Pieprzycy o słynnym pianiście
Agnieszka Grochowska w brytyjskiej produkcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll