PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jest to coroczna nagroda, pod patronatem Parlamentu Europejskiego, przyznana w tym roku po raz pierwszy.
28 lipca 2017 roku podczas gali odbywającej się na Sycylii, Wiesław Saniewski otrzymał Wielką Nagrodę Filmową Narodów – Gran Premio Cinematografico delle Nazioni – przyznaną mu za całokształt twórczości przez Komitet Honorowy Nagrody pod przewodnictwem włoskiego scenarzysty Claudio Masenza.

Nagrodą Specjalną została uhonorowana słynna włoska aktorka Gina Lollobrigida. Oprócz niej nagrody otrzymali tacy aktorzy jak Gerard Depardieu („Ostatnie metro”, „Cyrano de Bergerac”, „Czysta formalność”, „Wszystkie poranki świata”) i Caroline Bouquet („Mroczny przedmiot pożądania”, „Tylko dla twoich oczu”, „Nowojorskie opowieści”, „Zbyt piękna dla ciebie”, „Czerwone latarnie”, „Piekło”) oraz ceniony włoski reżyser tureckiego pochodzenia Ferzan Ozpetek, uczestnik i laureat wielu festiwali filmowych, autor takich filmów jak: „Hamam. Łaźnia turecka”, „Le fate ignoranti”, „On, ona i on”, „Zapnijcie pasy”. Ferzan Ozpetek trzykrotnie otrzymał nagrodę „Złotych Globów”.

Wiesław Saniewski zrealizował 10 filmów fabularnych (w tym jeden z elementami dokumentalnymi) oraz dwa dokumenty. Najbardziej znane jego filmy to: „Nadzór”, „Bezmiar sprawiedliwości”, „Wygrany”.     Saniewski jest laureatem m.in. Nagrody Kultury Podziemnej „Solidarności”, Złotej Taśmy SFP dla najlepszego filmu polskiego, Nagrody Miasta Wrocławia, Papieskiej Nagrody Fundacji Jana Pawła II, Nagrody Federacji Krytyki Światowej FIPRESCI, Nagrody za wybitną reżyserię na MFF w Houston, Nagrody Specjalnej Jury za najlepszy scenariusz na MFF w Mediolanie, Grand Prix „Biały Słoń” – nagrody rosyjskich krytyków i teoretyków filmowych  na Festiwalu Polskich Filmów w Moskwie, Nagrody Specjalnej i Platinum Award na MFF w Houston, nagrody krytyków amerykańskich na MFF w Phoenix i wiele innych.

Wiesław Saniewski dwukrotnie był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a także jurorem międzynarodowych festiwali w Wenecji, Berlinie, Batumi, Mannheim  i Oberhausen.

Jak podkreślano, związki Wiesława Saniewskiego z Włochami i kulturą włoską trwają od lat  jego twórczość jest dość dobrze tutaj znana.  Pierwszą realizacją reżysera był krótkometrażowy film fabularny wg opowiadania Alberto Moravii „Zapachy i kość”, nagrodzony w roku 1971 na I Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Studenckich w Katowicach I Nagrodą Jury i nagrodą publiczności. W 1979 roku Saniewski znalazł się w jury FIPRESCI MFF w Wenecji, gdzie jego „Nadzór” pięć lat później był zaproszony do konkursu głównego. Niestety, polskie władze nie zgodziły się na udział „Nadzoru” i reżysera w tym festiwalu. W roku następnym  Wiesław Saniewski był stypendystą Centro Incontri e Studi Europei w Rzymie.  W roku 1986 jego „Sezon na bażanty” został zaproszony do udziału w MFF w Taorminie, gdzie był nominowany do głównej nagrody festiwalu. W następnych latach Wiesław Saniewski pokazywał w Rimini, w rodzinnym mieście Federico Felliniego, takie filmy jak: „Nadzór”. „Dotknięci”, „Obcy musi fruwać” i „Deszczowy żołnierz”.   W 2002 roku Wiesław Saniewski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury dla najlepszego scenarzysty na MFF w Mediolanie – za scenariusz do amerykańskiego filmu „Paradox Lake” w reż. Shemi Reuta.

Obecnie Saniewski pracuje na projektem „Sąd Ostateczny”, którego akcja toczy się m.in. w XV-wiecznej Florencji, rodzinnym mieście dwóch protagonistów, walczących przez lata o obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.

PZ
Informacja nadesłana
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2017
Zobacz również
fot. Materiały prasowe
Konkurs na film "Gdynia. Pełna kultura"
Agnieszka Holland na Dwóch Brzegach: Dziś kino tylko czasami bywa sztuką
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll