PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Agnieszka Holland, członkini SFP, przewodnicząca zarządu Europejskiej Akademii Filmowej przyjechała na 11. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi udzielić lekcji kina. Tłumnie zebranej publiczności wybitna reżyserka opowiadała o pasji i miłości do sztuki filmowej.

Podtytuł cyklu spotkań Lekcja Kina nosi nazwę Spowiedź Twórcy Filmowego.Grażyna Torbicka, prowadząca rozmowę próbowała dowiedzieć się szczegółów z zawodowego życia artystki. Agnieszka Holland żartowała, że spowiedź to intymna czynność, a ona ma przed sobą wypełnioną po brzegi salę. - Od paru lat zastanawiam się nad stanem współczesnego kina, które dziś nie spełnia swojej roli. Kiedy zaczynałam karierę podział na kino artystyczne i komercyjne nie był tak widoczny – mówiła reżyserka. - Dziś kino tylko czasami bywa sztuką – dodała. Holland przyznała, że najważniejszym dla niej twórcą jest Michael Haneke, dlatego cieszy się, że jego retrospektywa odbywa się podczas tegorocznych Dwóch Brzegów. Holland czeka na każdy film Andrieja Zwiagincewa, a także interesują ją kino Bruno Dumonta. Publiczność ciekawiła kwestia zaangażowania artysty poprzez dzieło filmowe w sprawy polityczne. Dla reżyserki kino to przekraczanie granic, eksperymentowanie, ale nie redukowanie do instrukcji obsługi rzeczywistości. - Uważam, że sztuka powinna być radykalna i reagować na bieżące sprawy– wyznała. Dziś filmowcy są zbyt ostrożni, a wpływa na to przede wszystkim system finansowania. W latach 70., gdy Holland zaczynała karierę łatwiej było (nawet pomimo cenzury) zrealizować film rozwijając język wizualnej metafory. Wtedy lekcją dla twórcy było ewentualnie zmaganie się z autocenzurą. Dziś największym wrogiem jest paradoksalnie duży budżet, bo wtedy reżyser ma mniejszą wolność artystyczną. - Jednym z celów robienia filmów jest dla mnie budzenie empatii w widzach – mówiła. 


Lekcja Kina Agnieszki Holland, fot. Jacek Czerwiński/SFP


Agnieszka Holland w młodości myślała o zawodzie lekarza. - W obu zawodach, lekarza i reżysera, w pewnym sensie ma się poczucie bycia bogiem, decydowania o ludzkim lub ekranowym losie – mówiła. Najbardziej interesuje ją stawianie pytań oraz tajemnica języka filmowego. - Polskie kino jest w dobrym momencie. Mamy dwie świetne generacje, czyli reżyserów w wieku czterdziestu lat i najmłodszych – debiutantów. Osobiście bardzo cenię i polecam kino Agnieszki Smoczyńskiej – przyznała Holland. Reżyserka opowiedziała również o realizacji seriali w USA („House of cards”, „The Wire”). W tej chwili przygotowuje cztery projekty. W najbliższym czasie wyjeżdża kręcić kolejny serial w Ameryce.


Kazimierz Dolny podczas 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, fot. Jacek Czerwiński/SFP

 

Wieczorem publiczność Dwóch Brzegów miała szansę spotkać twórców filmu"Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland. Do Kazmierza Dolnego przyjechali aktorzy: Agnieszka Mandat, Kuba Gierszał, Wiktor Zborowski i Borys Szyc i producent Janusz Wąchała. Bohaterką „Pokotu” jest emerytowana inżynierka i nauczycielka angielskiego, ale przede wszystkim – miłośniczka zwierząt i obrończyni ich praw. Pewnej zimowej nocy odnajduje zwłoki swojego sąsiada – kłusownika. Zlekceważona przez policjantów bohaterka postanawia samodzielnie wyjaśnić sprawę. Film otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Nagrodę im. Alfreda Bauera na MFF w Berlinie w 2017. "Pokot" jest nominowany do Złotych Lwóch tegorocznego FPFF w Gdyni.



Spotkanie z twórcami po filmie "Pokot", fot. Jacek Czerwiński/SFP


 


Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem 11. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.



Marcin Radomski/Kazimierz Dolny
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2017
Zobacz również
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Wiesław Saniewski otrzymał Wielką Nagrodę Filmową Narodów
Brak wolności zniszczył Krzyżaków
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll