PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji zbliżającej się 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jednego z najbardziej dramatycznych doświadczeń w polskiej historii XX wieku, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza na specjalny pokaz filmów „Kanału” Andrzeja Wajdy i „Miasta 44” Jana Komasy.
W poniedziałek 31 lipca – w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, FINA zaprezentuje filmy, które pokażą nie tylko odległe w czasie i  różne w wymowie wizje Powstania, ale także unaocznią jego nieustający wielki wpływ na wyobraźnię filmowców.

Program:
17:30 "Kanał", reż. Andrzej Wajda, 1956, 91 minut
W momencie premiery w 1956 roku "Kanał" został przez zagranicznych krytyków okrzyknięty arcydziełem (zdobył Srebrną Palmę w Cannes obok „Siódmej pieczęci” Bergmana). W Polsce spotkał się z bardziej ambiwalentnym przyjęciem, dzieląc krytyków, historyków i publiczność. Fatalistyczna wizja Wajdy, w której jedyną nadzieją Powstańców jest piękna śmierć, przez wiele dekad pozostawała osią wszelkich dyskusji o tym, czym jest „prawdziwy obraz” Powstania Warszawskiego.

  20:00 "Miasto 44", reż. Jan Komasa, 2014, 122 minuty
Film Jana Komasy to – w kontraście do kameralnego i fatalistycznego „Kanału” Wajdy – wielkie, nowoczesne widowisko filmowe, zrealizowane z rozmachem scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. - Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. - podaje Michał Kwieciński, producent obrazu. Film, korzystający w pełni z konwencji popkultury, pokazuje okupacyjną Warszawę jako miasto pełne życia, a Powstanie Warszawskie jako namiętny, młodzieńczy zryw.

Pokazy filmowe poprzedzi prelekcja  prof. Barbary Gizy, autorki  takich książek jak: „Między literaturą, a filmem. O scenariuszach filmowych Tadeusza Konwickiego” czy „Jerzy Stefan Stawiński. Scenariusze oryginalne”.

***

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które Fina będzie wydawać od godziny 16:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona (120 sztuk). Osoby, które zdecydują się zobaczyć tylko "Miasto 44", organizatorzy wpuszczają w miarę wolnych miejsc.


AK
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2017
Zobacz również
fot. Akson Studio
Film Bartosza Nowackiego na festiwalu w Los Angeles
Festiwal Filmów Optymistycznych wraca do Wrocławia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll