Podczas finałowego weekendu
widzowie obejrzeli i wzięli udział w spotkaniach po filmach: „Nawet nie wiesz,
jak bardzo Cię kocham”, "Wspomnienie lata", "Ostatnia Rodzina", "Ederly",
„Beksińscy. Album wideofoniczny”, a każde z nich cieszyło się bardzo dużym
zainteresowaniem publiczności.
Wydarzeniem towarzyszącym 21. edycji festiwalu był konkurs Filmowa Młoda Polska, prezentujący krótkie fabularne polskie filmy. Jury w składzie Tomasz Cichoń, Anna Serdiukow i Izabela Koladyńska Grand Prix przyznało filmowi „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego. Twórca dotarł na wydarzenie osobiście by odebrać nagrodę, spotkał się też z publicznością po seansie. Film zdobył już Nagrodę Dziennikarzy na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.
(Od góry) Anna Serdiukow, Izabela Koladyńska, Krzysztof Spór i Piotr Domalewski, fot. Lato z Muzami.
Podczas pierwszego dnia wydarzeń głównych festiwalu „Lato z Muzami” organizatorzy wręczyli nagrodę Laur Cisowy za reżyserskie dokonania Piotrowi Dumale, wybitnemu twórcy filmów animowanych, dziś pracującemu także w fabule. To pierwsza w karierze Piotra Dumały nagroda podsumowująca jego dotychczasowy dorobek twórczy. Podczas wręczania nagrody, na scenie plenerowej artystę przybliżyła zgromadzonym widzom Anna Serdiukow: - Kim jest Piotr Dumała? Gdzieś przeczytałam, że mówi o sobie DZIECKO SZCZĘŚCIA. Jeden z wybitnych krytyków filmowych napisał o nim MAG ANIMACJI. Inny: ALCHEMIK KINA. Kolejny znawca twierdzi, że to najbardziej pożądany polski twórca filmowy na zagranicznych festiwalach. Najprościej byłoby pewnie powiedzieć: wybitny reżyser i scenarzysta filmów animowanych, reżyser filmów fabularnych, pisarz, wykładowca łódzkiej szkoły filmowej, laureat wielu nagród. Ale nie dajcie się zwieść słowom. […] Jesteśmy na festiwalu Lato z Muzami. Opowiem Państwu o jego muzach. To światło, mrok, śmierć, życie, kłamstwo, miłość, walka, prawda, natura, strach, wolność, piękno i okrucieństwo. To przewrotne muzy, kapryśne, trudno je ujarzmić, zgłębić. Piotrze, twoja wrażliwość i empatia wobec drugiego człowieka jest czymś niecodziennym, szczególnie dzisiaj. Twoja bezlitosna i surowa ocena kondycji współczesnego świata jest czymś niezbędnym, szczególnie dzisiaj. Dziękujemy. Piotr Dumała dwukrotnie spotkał się z widzami festiwalu, oba spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, rozmowom nie było końca i miały one emocjonalny charakter.
Andrzej Seweryn przybył do Nowogardu, by na otwarcie zaprezentować swoje „Rozmowy z Szekspirem” oraz spotkać się z widzami po seansie „Ostatniej Rodziny”. Dodatkowo Seweryn miał okazję obejrzeć dokumentalny film Marcina Borchardta „Beksińscy. Album wideofoniczny”. Ten ostatni seans był dla niego bardzo ważny, a po jego zakończeniu nie krył swojego uznania dla filmu. Jeszcze większe wrażenie na dyrektorze Teatru Polskiego zrobiła wizyta w Zakładzie Karnym w Nowogardzie, gdzie spotkał się z osadzonymi, a rozmowa pomiędzy nimi pod wieloma względami była dla obu stron niezwykła i wywarła na zgromadzonych spore wrażenie. W spotkaniu z więźniami wzięli także udział Piotr Dumała i Marcin Borchardt.