PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.07.2017
W Poznaniu dobiegł końca jubileuszowy 10. MFFA Animator. Za nami ponad 300 pokazów, 20 koncertów i wydarzeń performatywnych oraz międzynarodowy konkurs. Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Poznań odwiedziło onad 130 gości z całego świata, w tym główny animator serialu Simpsonowie, David Silverman.
Jak podają organizatorzy, to był rekordowy Animator nie tylko ze względu na rozszerzony program 10. edycji, czy liczbę gości. Według wstępnych danych z wydarzeń festiwalowych skorzystało ponad 16 000 osób.

Festiwal zakończyła 13 lipca 2017 roku Ceremonia Wręczenia Pegazów, której towarzyszył pokaz filmu „MADAME TUTLI-PUTLI” z muzyką na żywo napisaną przez Johna Kameela Faraha. W międzynarodowym konkursie o najważniejsze laury Animatora rywalizowało 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży wyłonionych z ponad tysiąca zgłoszeń z 65 krajów. Międzynarodowe jury w składzie Sheldon Cohen (Kanada), Phil Mulloy (Wielka Brytania), Dorota Szwarcman (Polska [krótki metraż] oraz Signe Baumane (Łotwa, USA), Anca Damian (Rumunia), David Silverman (USA) [pełny metraż] przyznało następujące nagrody:

GRAND PRIX / Złoty Pegaz / 45 000 PLN
A Dad/ reż. Robert Cambrinus / Austria 2016
Film jest hołdem reżysera dla impulsu, który stał za założeniem ruchu dadaizmu w zurychskim Cabaret Voltaire w 1916 roku.
Uzasadnienie Jury: Nagroda za inteligentne, dowcipne i ironiczne przypomnienie ducha dadaizmu w stulecie zaistnienia ruchu, tak ważnego dla sztuki XX wieku.



A dad, fot. Animator

II Nagroda
/ Srebrny Pegaz/ NAGRODA NARODOWEGO INSTYTUTU AUDIOWIZUALNEGO (od 1 czerwca działającego pod nazwą Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)/ 25 000 PLN
Ja na zdjęciu / A photo of mine/ reż. Dennis Tupicoff / Australia 2017
Film łączący technikę animacji i filmu aktorskiego oparty jest na wspomnieniach, snach i bieżących wydarzeniach w życiu bohatera wychowanego w latach 50-tych. 
Uzasadnienie Jury: Za monumentalną prostotę i głębokie znaczenie płynące z poetyckiego kontrastu „odnalezionego materiału” („found footage”) i obrazów stworzonych rotoskopem.



Ja na zdjęciu, fot, Animator


III Nagroda /Brązowy Pegaz/ 15 000 PLN
Lot wróbla / Sparrow's Flight / reż. Tom Schroeder/ USA 2016
Film to hołd, który reżyser złożył nieżyjącemu przyjacielowi Dave'owi Herremu animując ich wspólne projekty.
Uzasadnienie Jury: Film, w którym przyjaźń i kreatywność zwyciężają nad tragedią. Opowiedziany z bystrym okiem, które spogląda na utraconą więź. Film jest śmiałym hołdem dla sztuki animacji.



NAGRODA ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY / 45 000 PLN
Window Horses / reż. Ann Marie Fleming / Kanada 2016
Animacja o miłości do rodziny, poezji, historii, kultury, która opowiada historię młodej poetki zaproszonej do udziału w festiwalu poezji w Shiraz (Iranie).
W uzasadnieniu jury przeczytać można: Wybraliśmy film, który pokazuje wartość i nagrodę jakie można zdobyć za otwarcie serca na różne kultury. Szczególnie w czasach, w których wiele osób odwraca głowę w drugą stronę. W nagraniu wyemitowanym po ogłoszeniu werdyktu, reżyserka filmu Anne Marie Fleming pokreśliła jak ważna jest rola sztuki i kultury w szerzeniu tolerancji na całym świecie. 

Lot wróbla, fot. Animator


NAGRODA SPECJALNA - nagroda za muzykę 10 000 PLN

Chateau au Go Go/ reż. Steve Gentile / USA 2016
Kinetyczna animowana, makrofotografowana zabawa, która bada obrazy odbite na korkach do wina. Uzasadnienie Jury: Nagroda za błyskotliwą formę i znakomite skomponowanie obrazu w całość z wybitną muzyką Vijaya Iyera.


Chateau au Go Go, fot. Animator

NAGRODA SPECJALNA – nagroda rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki
Niezrozumienie / The Wrong End of the Stick / reż. Terri Matthews / UK 2016
Historia Malcolma Fetchera, neurotycznego nauczyciela zmagającego się z kryzysem tożsamości.
Uzasadnienie Jury: Doskonale stworzony film z ciętym humorem. Świetnie napisany, zaprojektowany i animowany. Doskonale wykonany.

NAGRODA SPECJALNA – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego polskiego filmu krótkometrażowego/ 10 000 PLN
Cipka / Pussy / reż.  Renata Gąsiorowska/ Poland 2016
Opowieść o młodej dziewczynie, która postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Uzasadnienie Jury: Zabawny film, który odważnie mówi o prawie każdej kobiety do przyjemności płynącej z własnego ciała – o prawie, które zbyt długo uważano za brudne lub gorszące.

Wiatr nagle, fot. Animator


NAGRODA SPECJALNA JURY
Wiatr nagle / The wind suddenly / reż. Edris Samani / Iran 2016
Historia polowania, na które ojciec zabiera syna. Chłopak postanawia przeszkadzać ojcu w strzelaniu do ptaków. Uzasadnienie Jury: Film z niezwykle inspirującą wizją. To wartościowa przypowieść we współczesnym świecie dręczonym przez problemy.

NAGRODA SPECJALNA IM. WOJCIECHA JUSZCZAKA ZA SZCZEGÓLNE WALORY ARTYSTYCZNE/ 5 000 PLN
Dzięki uprzejmości artysty / Piotr Bosacki /  Polska 2016
Uzasadnienie dyrektora Artystycznego: „Za interesujące i dowcipne poszukiwanie niekonwencjonalnych związków obrazu i tekstu”.

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
Dzięki uprzejmości artysty / Piotr Bosacki / Polska 2016
Film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina szkolny wykład, w którym autor opowiada m.in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną a powagą.



Konie za oknem, fot. Animator

NAGRODA PUBLICZNOŚCI ZA NAJLEPSZY FILM PEŁNOMETRAŻOWY
Louise nad morzem / Louise en Hiver Louise by the Shore /  Jean-François Laguionie / Francja, Kanada 2016
 
Louise nad morzem, fot. Animator

Historia starszej kobiety, która spóźnia się na ostatni pociąg mogący zabrać ją z morskiego kurortu. Sama jak palec, postanawia przetrwać stawiając czoła wszelkim przeciwnościom, tym realnym, jak i nieprawdziwym.



KRYSZTAŁOWY PEGAZ ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI -WITOLD GIERSZ


  Animator od tego roku kwalifikuje filmy do Oscarów®. Oznacza to, że laureat Grand Prix Animatora 2017, Robert Cambrinus ma znacznie ułatwioną drogę do wymarzonej, oscarowej nominacji. Trzymamy kciuki!

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW ANIMOWANYCH ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów.
WRÓB
Animator
Ostatnia aktualizacja:  14.07.2017
Zobacz również
fot. Cipka, fot, Animator
Rusza siódma edycja festiwalu Transatlantyk
Główne wydarzenia 21. Festiwalu „Lato z Muzami”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll