PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Magdalena Łazarkiewicz zakończyła zdjęcia do filmu "POWRÓT"/"BACK HOME" z Agnieszką Warchulską, Katarzyną Herman, Tomaszem Sobczakiem i Mirosławem Kropielnickim. Przygotowuje również projekt inspirowany życiem Ewy Błaszczyk i film na podstawie „Kajtusia Czarodzieja” Korczaka.

Kameralny film o przemocy psychicznej w rodzinie zainspirowany został prawdziwymi wydarzeniami. Magdalena Łazarkiewicz napisała scenariusz wspólnie z Katarzyną Terechowicz (współscenarzystką serialu „Głęboka woda”).


Agnieszka Warchulska i Sandra Drzymalska w filmie "POWRÓT", fot. archiwum prywatne M. Łazarkiewicz


"POWRÓT" opowiada historię dziewczyny pochodzącej z małej miejscowości, która zostaje porwana i wywieziona do domu publicznego w Niemczech. Udaje jej się uciec i wraca do rodzinnego miasta, gdzie spotyka się z lokalnym ostracyzmem.  - To nie jest łatwy powrót. Hipokryzja obyczajowa w pewnych konserwatywnych kręgach powoduje, że ludziom trudno zdobyć się na gest porozumienia i miłosierdzia w stosunku do kogoś, kto doznał krzywdy – mówi reżyserka. "POWRÓT" rozpoczyna się  destrukcją w obrębie  rodziny, a następnie rozszerza się na kolejne kręgi małej społeczności.


Łazarkiewicz zależało na wybraniu mniej popularnych aktorów, bo w tym przypadku niezwykle istotna jest wiarygodność opowiadanej historii. Główną role zagrała Sandra Drzymalska, tegoroczna absolwentka PWST w Krakowie. Aktorka została wyróżniona w konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych za osobowość i talent bijący z ekranu za kreację w filmie „Jest naprawdę ekstra” Katarzyny Warzechy na zakończonym niedawno Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W obsadzie znaleźli się również Stanisław Cywka (debiutował w serialu „Głęboka woda”, "Królewicz Olch"), Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman, Mirosław Kropielnicki i Tomasz Sobczak. Zdjęcia do filmu zrealizował Wojciech Todorow („Nieobecność”, "Maraton tańca").


- Jesteśmy w trakcie montażu filmu. Zaprezentujemy fragmenty "POWROTU" podczas Polish Days na 17. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, a postprodukcję skończymy prawdopodobnie do końca roku – podkreśla Łazarkiewicz.


Sandra Drzymalska w filmie "POWRÓT", fot. archiwum prywatne M. Łazarkiewicz


Reżyserka pracuje wspólnie z Katarzyną Terechowicz nad dwoma projektami będącymi obecnie w fazie rozwoju. Pierwszy to film „Trzy kobiety” opowiadający historię losów Niemki, Żydówki i Polski podczas II wojny światowej. Projekt dostał wsparcie developmentowe w ramach programu Media Desk Kreatywnej Europy. Drugi otrzymał stypendium scenariuszowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i jest to film inspirowany życiem aktorki Ewy Błaszczyk. – Pracuję również od kilku lat nad scenariuszem opartym o „Kajtusia czarodzieja” Janusza Korczaka. Otrzymałam teraz dotację z PISF-u na produkcję filmu. Chciałabym zrobić poważny (choć czasami zabawny!)) film dla dzieci, czyli w pełnym wymiarze film artystyczny. Ta książka to przypowieść  filozoficzna na temat dojrzewania opowiedziana w konwencji baśni. Scenariusz już jest gotowy, teraz będziemy kompletować budżet – przyznaje reżyserka. Marzę o zrobieniu tego filmu od wielu lat – teraz może wreszcie to marzenie się spełni.


 


Magdalena Łazarkiewicz jest autorką filmów m.in. „Ostatni dzwonek", „Białe małżeństwo", „Na koniec świata", „Maraton tańca". Wyreżyserowała seriale „Ekipa" ( Z Agnieszką Holland i Kasią Adamik) i „Głęboka woda" (z Kasią Adamik i Olgą Chajdas). Od roku 2011 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie. Odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2016).

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.07.2017
Zobacz również
fot. archiwum prywatne M. Łazarkiewicz
Nabór na warsztat "Udostępniaj i zarabiaj"
Nominowani do 10. edycji Nagród PISF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll