PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Organizatorzy jubileuszowej, 10. edycji Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO ogłosili składy jurorskie dwóch konkursów.
W Konkursie Głównym Jury w składzie: Ryszard Bugajski – przewodniczący, Robert Gonera, Kinga Lewińska, Anna Mucha i Adam Palenta obejrzy 21 krótkometrażowych produkcji, reprezentujących wszelkie formy i gatunki filmowe, zrealizowanych przy wsparciu instytucjonalnym. Przyzna nagrodę główną – ZŁOTEGO ŁUCZNIKA dla najlepszego filmu oraz nagrody specjalne.

W Jury Konkursu Filmów Niezależnych zasiądzie czworo dziennikarzy, publicystów i krytyków filmowych: Jerzy Armata, Jacek Dziduszko, Tadeusz Sobolewski i Katarzyna Taras. Oceni 10 produkcji tworzonych poza tradycyjnym systemem produkcji filmowej i telewizyjnej. Jury przyzna nagrodę główną – Grand Prix Konkursu Kina Niezależnego.

Oba składy jurorskie przyznają też nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. W trzeciej konkursowej sekcji KAMERALNEGO LATA, Konkursie Filmów Odrzutowych HYDE PARK, nagrodę przyznaje publiczność.


JURY KONKURSU GŁÓWNEGO

RYSZARD BUGAJSKI - reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzysta
(PRZEWODNICZĄCY JURY)
Urodzony 27 kwietnia 1943 roku w Warszawie. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w PWSFTviT w Łodzi, którą ukończył w 1973 roku. Niemal od początku istnienia Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy aż do rozwiązania Zespołu w 1983 roku był jego członkiem. Pracował jako asystent reżysera, m.in. przy „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego. Samodzielnie realizował filmy dokumentalne, telewizyjne i fabularne oraz teatry TV. Najgłośniejszym jego filmem było „Przesłuchanie”, którego władze z powodów politycznych nie dopuściły do rozpowszechniania. Po wprowadzeniu stanu wojennego nie mógł znaleźć pracy w zawodzie i zmuszony był wyemigrować do Kanady. Tam reżyserował seriale telewizyjne i kinowy film „Clearcut”. Do kraju powrócił na stałe w 1997 roku. Realizował teatry TV, m.in. „Za i przeciw”, „Zagubieni w Yonkers”, „Miś Kolabo”, „Niuz”, „Profesjonalista”, „Śmierć rotmistrza Pileckiego”. Wydał trzy powieści: „Przesłuchanie”, „Przyznaję się do winy”, „Sól i pieprz”, oraz książkę wspomnieniowo-faktograficzną „Jak powstało <Przesłuchanie>”. Jego najbardziej znane filmy to „Przesłuchanie” (1982), „Gracze” (1995), „Generał Nil” (2009), „Układ zamknięty” (2013) i „Zaćma” (2016).

ROBERT GONERA - aktor
Ukończył Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu, związany z Teatrem Muzycznym Capitol (1991-1992), Teatrem Polskim (1992-1999), Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej (2003-2004) i Teatrem Piosenki (2005). Jego debiutem filmowym była zagrana jeszcze podczas studiów, niewielka rola w „Marcowych migdałach” Radosława Piwowarskiego (1989). Później zagrał m.in. w sensacyjnej produkcji „Trzy dni bez wyroku” Wojciecha Wójcika (1991), w komedii „Obcy musi fruwać” Wiesława Saniewskiego (1993), w „Porze na czarownice” Piotra Łazarkiewicza (1993) i „Samowolce” (1993) Feliksa Falka. Rok 1996 to pierwsza współpraca z Krzysztofem Krauze, na planie filmu „Gry uliczne”. Kolejna rola Gonery w „Długu” została uhonorowana nagrodą na FPFF w Gdyni oraz Polskim Orłem (2000) dla najlepszego aktora. Zagrał w thrillerze „Strefa ciszy” (2000) Krzysztofa Langa oraz w znanej adaptacji „Przedwiośnia” Filipa Bajona (2001). Wspiera swoją obecnością liczne produkcje niezależne, m.in.: „Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka (2001) i „Krew z nosa” Dominika Matwiejczyka (2004). W 2003 roku został uhonorowany „Dolnośląskim Brylantem Roku”, nagrodą dla osobowości twórczej przyznaną za kreacje aktorskie i udział w niekomercyjnych projektach artystycznych. W 2006 roku zagrał w „Bezmiarze sprawiedliwości” Wiesława Saniewskiego oraz w thrillerze „Palimpsest” Konrada Niewolskiego. W tym samym roku pojawił się w komedii sensacyjnej „Dublerzy” Marcina Ziębińskiego, następnie dołączył do obsady popularnego serialu Macieja Dejczera „Oficerowie”. Rok 2007 to główna rola doktora Piotra Skotnickiego w sensacyjnym serialu „Determinator”. Kolejne produkcje fabularne to m.in.: „Daas” (2011), „Big Love” (2012), „Prawo Agaty” (2013), „Na dobre i na złe” (2014), „Lekarze” (2014), „Słaba płeć?” (2015), „O mnie się nie martw” (2016), „Bodo” (2016). Najnowsze produkcje fabularne, w których można zobaczyć aktora to: „Belfer” w reżyserii Łukasza Palkowskiego oraz „Belle Epoque” w reżyserii Michała Gazdy. Obecnie aktor występuje w spektaklu „Selfie.com.pl” w reżyserii Marii Seweryn.

KINGA LEWIŃSKA - reżyserka filmowa
Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Uczestniczka kobiecej wyprawy na Kilimandżaro w 2009 i 2012 roku. Mama dwójki wspaniałych dzieci! Reżyserka okrzykniętego komercyjnym sukcesem filmu „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” oraz wielokrotnie nagradzanej etiudy krótkometrażowej „Pas De Deux” - filmu absolutoryjnego, który zdobył m.in. Grand Prix w 2003 roku na Międzynarodowym Forum Niezależnych Filmów Fabularnych OSKARIADA (obecnie CINEMAFORUM). Współtworzony przez nią „Weekendowy Magazyn Filmowy” został nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Reżyserka wielu popularnych seriali telewizyjnych, m.in.: „Rodzinka.pl”, „Ja to mam szczęście”, „Prosto w Serce”, „Brzydula”, „Plebania”. Od trzech lat reżyseruje dla TVP znany serial „M jak Miłość”.

ANNA MUCHA - aktorka, osobowość telewizyjna, ambasador festiwalu
W roku 2017 obchodzi 27-lecie pracy zawodowej. Zagrała w kilkunastu polskich filmach i serialach, pracowała z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda („Korczak”, „Panna Nikt”), Steven Spielberg („Lista Schindlera”), Olaf Lubaszenko („Chłopaki nie płaczą”, „Single i Remiksy”, „Single po japońsku”), Juliusz Machulski, Jacek Bromski, Wojciech Pszoniak, Olga Chajdas, Maciej Kowalewski, Piotr Wereśniak („Och Karol 2”, „Wkręceni”), czy Patryk Vega („Pittbull”). Przez wiele lat była recenzentką wydarzeń kulturalnych w programach telewizyjnych TVP i Radiostacji oraz autorką felietonów i popularnego bloga. W 2010 roku wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy - Wigilia 2010”, który obejrzało ponad 3 miliony telewidzów. Aktualnie można ją zobaczyć na deskach teatralnych: zagrała ponad trzysta pięćdziesiąt spektakli „Single...” na podstawie tekstów Marcina Szczygielskiego. Występuje również w spektaklach: „Pikantni” w reżyserii Tomasza Gawrona i „Letni dzień” w reżyserii Olgi Chajdas. Niedawno odbyła się premiera spektaklu „Przygoda z ogrodnikiem” w reżyserii Mirosława Połatyńskiego, w którym gra główną rolę.

ADAM PALENTA - autor zdjęć filmowych, reżyser
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz programu dokumentalnego DOK PRO w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Jego pełnometrażowy debiut operatorski - „Baby Bump” w reżyserii Kuby Czekaja zdobył prestiżowe wyróżnienie „Queer Lion Award Special Mention” podczas 72. Festiwalu Filmowego w Wenecji oraz wyróżnienie specjalne podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Kolejny pełnometrażowy film z jego zdjęciami - „Królewicz Olch” został nagrodzony przez Jury podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Amerykańska premiera „Królewicza Olch” odbyła się podczas Slamdance Festival, a europejska podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Laureat wielu nagród i wyróżnień w Polsce i na świecie. Filmy jego autorstwa lub z jego zdjęciami prezentowane i nagradzane były m.in. na Outfest w Los Angeles (USA), Palm Springs International Short Fest (USA), DOXA Documentary Film Festival (Canada - Youth Jury Honourable Mention), BCN Sports Film Festival (Hiszpania), Europejskim Festiwalu Szkół Filmowych „Vilnius Film” (Litwa) czy Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego debiutem reżyserskim jest dokument „Życie stylem dowolnym”, wyprodukowany przez Studio Munka w ramach programu „Pierwszy Dokument”. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


JURY KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH

JERZY ARMATA - krytyk filmowy i muzyczny.
Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor licznych artykułów prasowych, audycji telewizyjnych i radiowych, a także książek o tematyce filmowej, zwłaszcza poświęconych filmowi animowanemu (jedna z nich „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego” - została w roku 2012 uhonorowana nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a inna - napisana wspólnie z Anną Wróblewską „Polski film dla dzieci i młodzieży” - nagrodą ZAIKS-u i nagrodą PISF w roku 2015). Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” (2013). Laureat Platynowych Koziołków 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu (2015).

JACEK DZIDUSZKO - filmoznawca, dziennikarz filmowy, animator kultury
Prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego ''Maciste'', nominowanego w roku 2011 do nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „DKF roku 2010”. Laureat II miejsca w XVII Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Filmie w 2005 roku. Wieloletni współpracownik Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (od 2007). Współautor drugiego wydania „Encyklopedii kina” (2010), oraz tomów „Czuli barbarzyńcy. O kulturze czeskiej w XX wieku” (2013) i „Zanussi. Przewodnik Krytyki Politycznej” (2014). Inicjator i organizator krakowskiej edycji „Żuławski FEST” (2008). Menedżer i jeden z założycieli Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej (2008-2009). W wydawnictwie Ha!Art był odpowiedzialny za promocję Linii Filmowej (2009-2010). Dyrektor ds. merytorycznych w Centrum Edukacji Filmowej (2011-2012). Wykładał w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej i Warszawskiej Szkole Filmowej. Współorganizował wiele imprez filmowych, m.in. Kino Na Granicy (Cieszyn), Festiwal Filmów Kultowych (Katowice), Festiwal Kultury i Sztuki dla Niewidomych (Płock), Kino w trampkach (Warszawa) czy Nowe Horyzonty (Wrocław), gdzie prowadził retrospektywy Krzysztofa Zanussiego, Kena Russella, kina litewskiego oraz „czerwonych westernów”. Publikował m.in. w „Kinie'”, „K MAG-u”, „Krytyce Politycznej”, Dwutygodnik.com, Stopklatka.pl, Wp.pl, Interia.pl, Onet.pl.

TADEUSZ SOBOLEWSKI - krytyk filmowy, publicysta
Rocznik 1947. Po ukończeniu polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim pracował w tygodniku „Film” i miesięczniku „Kino”. W 1980 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich im. Karola Irzykowskiego. Publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Res Publice”, poza cenzurą w „Woli” i „Kulturze niezależnej”. Jest współautorem scenariusza filmu „Golem” Piotra Szulkina. W latach 1990-1994 był redaktorem naczelnym Miesięcznika „Kino”. Od roku 1995 pracuje w „Gazecie Wyborczej”, gdzie publikuje od początku jej istnienia. Wydał siedem książek: „Stare grzechy. Dziennik dziennikarza” (1988, poza cenzurą), „Dziecko Peerelu. Esej-dziennik” (2000), tom opowiadań „Malowanie na Targowej” (2001), „Za duży blask. O kinie współczesnym” (2004), „Człowiek Miron” (2010), „Kino swoimi słowami” (2012), „Pytania, które się nie kończą” - rozmowy z Mają Komorowską (2014). Autor adaptacji telewizyjnej „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz (2006, nagroda za scenariusz na festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie) . Laureat nagrody PISF w dziedzinie krytyki filmowej i nagrody ZAiKS im. Krzysztofa Teodora Toeplitza. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

KATARZYNA TARAS - filmoznawca, publicystka filmowa
Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktor habilitowana nauk humanistycznych. Adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Prowadzi również zajęcia w StoryLab.Pro, w Akademii Filmu Historycznego działającego przy Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami, oraz w Instytucie Badań Literackich PAN. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Zakochana w kinie Wojciecha Jerzego Hasa. Publikuje w „Kinie”, „Nowej Polszy” i „Film PRO”. Autorka trzech książek: „Witkacy i film” (2005), „Egoista czy <Edi>? Bohaterowie najnowszych polskich filmów - rekonesans” (2007), „Frustraci. Bohaterowie filmowi i literaccy wobec polskiej rzeczywistości po 1989 roku” (2012).

Jubileuszowe, 10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w Radomiu w dniach 2-8 lipca 2017 roku.


AK
KAMERALNE LATO
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2017
Zobacz również
fot. Kuba Killjan/SFP
Wspólna nagroda Transatlantyk Festival i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Lato z Muzami: nowe talenty polskiego kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll