PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Na ekranie gwiazdy, za kamerą debiutanci. Sprawy wielkie i te małe, ale przecież wszystkim tak bliskie. Historie poruszające, przejmujące, ale i te wdzięczne, po prostu zabawne. Już po raz czwarty towarzyszący Festiwalowi Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami Konkurs Filmowa Młoda Polska pozwoli widzom przyjrzeć się nowym talentom naszego kina, a także poznać ich zainteresowania, artystyczny temperament i spojrzenie na współczesną Polskę. W szranki o Grand Prix w wysokości 2 500 złotych staną najciekawsze polskie krótkometrażowe filmy fabularne ostatnich miesięcy. Do rywalizacji zakwalifikowało się 18 produkcji.
Tytuły, które zaprezentowane zostaną w Konkursie Filmowa Młoda Polska to kalejdoskop tematów, stylów i gatunków. W programie znalazły się produkcje z prężnie działającego Studia Munka-SFP, a także ze szkół filmowych w Katowicach i Gdyni. Niektóre z nich zdobyły już nagrody na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym („Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura) i na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film ("Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej). Nie zabrakło realizacji niezależnych (m.in. „Bogdan i RóżaMileny Dutkowskiej). Na ekranie podziwiać będzie można wybitnych aktorów (m.in. Jerzego Radziwiłowicza, Krzysztofa Kowalewskiego, Łukasza Simlata, Katarzynę Herman, Ewę Wencel), ale i tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie (m.in. znaną z „Belfra Malwinę Buss czy gwiazdę „Córek dancingu” – Martę Mazurek). Obok prowokujących do pytań dramatów („60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego czy "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej) pojawią się anegdoty (m.in. igrający z formą kryminału „ObserwatorJarosława Kacpra Królaka czy sięgający po sztafaż krwawego horroru „ESC” Łukasza Lendy, Joanny Urbaniec i Patryka Dziedzica). O nagrodę walczyć będą też komedie (m.in. „Ja i mój tata” Alka Pietrzaka, „Fusy” Kordiana Kądzieli czy „Jerry” Romana Przylipiaka), pod których powierzchnią odnaleźć będzie można jednak głębsze refleksje o tym, co w życiu najważniejsze. Szczecińskim akcentem będzie film „Totalna harmonia” Romana Jarosza, w którym Wojciech Mecwaldowski wciela się w artystę związanego z Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza. Rzecz dotyczy jednak nie tyle muzyki, co miłosnych perypetii bohatera.

– Świetną robotę wykonała Dagmara Romanowska, odpowiedzialna za selekcję filmów do Konkursu Filmowa Młoda Polska. To w moim odczuciu zdecydowanie najlepsze obecnie nowe propozycje wśród polskich krótkich filmów fabularnych – mówi Dyrektor Artystyczny 21. Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa Lato z Muzami Krzysztof Spór. – Przed nami czwarta już edycja Konkursu, za którą idzie znacząca nowość. W bloku festiwalowym prezentującym najważniejsze filmowe dokonania ostatnich miesięcy będziemy pokazywali wybrane losowo filmy z naszego Konkursu. Mam nadzieję, że widzowie Festiwalu Lato z Muzami docenią młode polskie kino.

Filmy oceni Jury w składzie: Tomasz Cichoń, laureat pierwszej edycji Konkursu Filmowa Młoda Polska za „Mały palec”; Anna Serdiukow, dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Dyrektor Artystyczna Festiwalu „Cinergia” w Łodzi; a także Izabela Koladyńska, ceniona polonistka i wielbicielka dobrego kina z Nowogardu.

Główne pokazy konkursowe z udziałem jury odbędą się 12 i 13 lipca. Wybrane produkcje pojawią się w programie Prologu Filmowego Festiwalu, codziennie w dniach od 7 do 13 lipca.

Bez wątpienia o wielu z twórców, których filmy znalazły się w Nowogardzie, jeszcze usłyszymy. Laureaci minionych edycji dziś robią już kariery. Miłosz Sakowski, którego „Dzień Babci” wygrał Konkurs Filmowa Młoda Polska 2015, teraz pracuje m.in. przy serialach „Pakt” czy „Dwoje we troje”.

4. KONKURS FILMOWA MŁODA POLSKA:
LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH FILMÓW

„60 kilo niczego”, reż. Piotr Domalewski, Studio Munka-SFP, 2017, 27 min
„Baraż”, reż. Tomasz Gąssowski, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
„Bogdan i Róża”, reż. Milena Dutkowska, 2017, 15 min
„Casting”, reż. Katarzyna Iskra, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min
„Dzieciak”, reż. Paweł Podolski, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 20 min
„ESC”, reż. Łukasz Lenda, Joanna Urbaniec, Patryk Dziedzic, 2017, 5 min
„Fusy”, reż. Kordian Kądziela, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 28 min
„Ja i mój tata”, reż. Alek Pietrzak, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
„Jerry”, reż. Roman Przylipiak, Studio Munka-SFP, 2017, 26 min
„Koniec widzenia”, reż. Grzegorz Mołda, Gdyńska Szkoła Filmowa, 2017, 15 min
"Najpiękniejsze fajerwerki ever", reż. Aleksandra Terpińska, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
„Nic nowego pod słońcem”, reż. Damian Kocur, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 25 min
„Obserwator”, reż. Jarosław Kacper Królak, Kopart Studio, 2017, 3 min
„Pierwszy raz”, reż. Marcin Zbyszyński, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, 2016, 10 min
„Pars Pro Toto”, reż. Katarzyna Łęcka, Studio Munka-SFP, 2017, 30 min
„Samo się zagoi”, reż. Zuzanna Karpińska, Wydział Radia i Telewizji UŚ, 2017, 17 min
„Skwar”, reż. Agata Trzebuchowska, Mateusz Pacewicz, Solopan, 2016, 8 min
„Totalna harmonia”, reż. Roman Jarosz, Studio Munka-SFP, 2017, 31 min


SZCZEGÓŁOWE OPISY FILMÓW ORAZ HARMONOGRAM POKAZÓW ZNAJDĄ SIĘ NA STRONIE WWW.NDK.PL

***

Główne wydarzenia 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmu-Muzyki-Malarstwa "Lato z Muzami" w Nowogardzie odbędą się w dniach 14-16 lipca, a poprzedzi je tygodniowy filmowy "prolog" odbywający się w przestrzeni miasta – w kinie i na plaży. W czasie trwania festiwalu widzowie będą mieli okazję wziąć udział w licznych pokazach filmowych, spotkać twórców polskiego kina, docenić dokonania młodych polskich artystów. Po raz kolejny odbędzie się konkurs polskich filmów krótkometrażowych "Filmowa Młoda Polska", zaplanowana została prezentacja filmu niemego z premierową muzyką graną na żywo, będą koncerty i występy artystyczne.

Główne dni festiwalowe poprzedzają też warsztaty artystyczne, które kojarzone są już od lat z "Latem z Muzami". W dniach 7-16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach z takich dziedzin jak: teatr, taniec, malarstwo, wokal, instrumenty, warsztaty ognia i bębny. Finałem tych spotkań jest specjalny plenerowy koncert dla gości i mieszkańców Nowogardu. Swoją wizytę na festiwalu zapowiedzieli między innymi Piotr Dumała (Laur Cisowy za dorobek artystyczny), Andrzej Seweryn, Marcin Borchardt, Adam Guziński, Anna Zamecka.

Więcej na www.ndk.pl  i www.festiwal.ndk.pl  
PZ
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2017
Zobacz również
fot. Studio Munka - SFP
Ryszard Bugajski na czele Jury Kameralnego Lata
„Twój Vincent“ i „Jestem mordercą“ nagrodzone w Szanghaju
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll