PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Reżyserka nagradzanych filmów „Hanoi-Warszawa” oraz „Zaślepionej” przygotowuje dwa nowe projekty filmowe: krótkometrażową „Supermenkę” z Magdaleną Różańską w roli głównej oraz pełnometrażową fabułę o Kalinie Jędrusik.

„Supermenka oparta jest o monodram napisany przez Patrycję Nowak, z którą Katarzyna Klimkiewicz pracuje nad scenariuszem do pełnometrażowego filmu o Kalinie Jędrusik. Główną rolę w krótkometrażowym projekcie zagrała Magdalena Różańska („Dziewczyna z szafy”, „Bodo”, „Stacja Warszawa”). Historia dzieje się podczas nocy sylwestrowej. To opowieść o dziewczynie w stroju  supermenki. Po imprezie trafia do hotelu, gdzie zaczyna rozmawiać z portierem o  rozczarowaniach swojego życia. – Chce opowiedzieć o presjach społecznych. To film zbliżony do „Przed wschodem słońca” Richarda Linklatera czy „Między słowami” Sofii Coppoli – podkreśla Klimkiewicz. Projekt został zrealizowany w trzy noce w krakowskim Dada Boutique Home Hotel. Za zdjęcia odpowiadała Weronika Bilska („Fale”, „Kamper”, „Więzi”).


Fotos z filmu "Supermenka", fot. Weronika Bilska


- To rodzaj poligonu, rozgrzewki przed pełnometrażową fabułą. Frustracja czekania na kolejny projekt, finansowanie i prace developmentowe zachęciły mnie do zrobienia krótkiej formy w gronie znajomych – mówi Klimkiewicz. Udało nam się zdobyć sprzęt z AMA Film Academy. Pomogli nam również studenci. Stałam się producentem, a potem wszyscy podzieliliśmy się kosztami. Nie dokonaliśmy kalkulacji związanej z tym projektem, a bardziej chcieliśmy iść za ciosem i intuicją. Wszystko powstaje w zespołowym działaniu – dodaje.


Zdjęcie z planu "Supermenki", fot. Natalia Hausner


Katarzyna Klimkiewicz przygotowuje się obecnie do realizacji pełnometrażowego filmu o Kalinie Jędrusik. To historia mocno zanurzona w kobiecej wrażliwości odnosząca się do dylematów dotyczących ciała, reakcji na oczekiwania społeczne czy presje z zewnątrz. -  Kalina jest nadal rodzajem wzoru, a nawet ikony kobiecości lat sześćdziesiątych. To fascynująca bohaterka. Opowiadamy nie tylko o jej karierze aktorskiej, ale również jej społecznym fenomenie. Historia dzieje się w 1963 roku, kiedy podczas występu na Barbórce Jędrusik odsłoniła dekolt, na którym miała krzyżyk. Dostała wtedy zakaz występu w telewizji.


Zdjęcie z planu "Supermenki", fot. Natalia Hausner


- Opowiadamy kilka miesięcy z jej życia. Naszym konsultantem jest Dariusz Michalski, autor biografii Jędrusik.Scenariusz jest już prawie gotowy, robimy już ostatnie szlify, eksperymentujemy z formą. Nie chcemy, aby powstał jedynie dramat obyczajowy, ale bardziej złożony portret wyjątkowej kobiety – przyznaje reżyserka. Dla Klimkiewicz współpraca z kobietami to świadomy wybór. -Kobieca perspektywa jest mało obecna w kinie, choć wyraźnie widać, że zaczyna się to zmieniać.  Nie chcemy jako kobiety specjalnych praw, nie chcemy forować innych kobiet kosztem mężczyzn, chcemy po prostu mówić swoim głosem i nie czuć, że robimy coś “babskiego”, czyli jakby gorszego, mniej ważnego.


Katarzyna Klimkiewicz zdobyła Europejską Nagrodę Filmową w 2010 roku za film krótkometrażowy „Hanoi-Warszawa”, a jej wyprodukowany w Anglii debiut fabularny "Zaślepiona" („Flying Blind") miał premierę ma MFF w Edynburgu i wygrał Wielkiego Jantara za najlepszy film na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w 2013 roku. Klimkiewicz wyreżyserowana wraz z Domingą Sotomayor „Wyspę”. Film wygrał m.in. Tiger Award na prestiżowym MFF w Rotterdamie.

 

 

Marcin Radomski
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2017
Zobacz również
fot. Weronika Bilska
Rozwiń skrzydła w Toon Boomie
Zmarł Piotr Andrejew
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll