PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego wygrał Metamora Films Festival w Vancouver (USA) w kategorii najlepszy film dokumentalny.
Obraz bardzo poruszył widzów oglądających film w kilku miejscach jednocześnie. Formułą festiwalu są pokazy światowego kina niezależnego, prowokującego i poszukującego nowych rozwiązań w sztuce języka filmowego. Na obrazy głosują widzowie oraz kapituła Metamora Films, a film wygrywa sumą głosów. Niezwykle interesujący jest fakt, że to istotne świadectwo polskiego Żyda, syna ostatniego przywódcy Żydów Oświęcimia – Henryka Schoenkera o tym, że Polacy uratowali jego rodzinę - spotyka się z tak mocnym docenieniem zagranicą.

Tydzień wcześniej film otrzymał Wyróżnienie Stowarzyszenia Filmowego Saksonii podczas 15. edycji Neisse Film Festival w Niemczech.  

Dotknięcie  anioła” wzbudza wszędzie ogromne emocje. Walczy z utartymi stereotypami traktującymi Niemców, Żydów i Polaków. Ukazuje, czym jest ciche przyzwolenie na coraz bardziej panoszące się zło, któremu nie przeciwstawiają się rządy państw, a muszą - zwykli ludzie, stający przed tragicznym wyborem wobec drugiego człowieka. Film został doceniony na całym świecie również z powodu jego walorów artystycznych – historia została opowiedziana w oryginalnym, autorskim stylu nazwanym „archicollagem” za który odpowiadał Robert Manowski, rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Januszyk, montażu Cezary Grzesiuk, zaś kompozytorem nagrywanej wraz z Beethovenowską Orkiestrą muzyki - Michał Lorenc. Obraz jest koprodukcją Telewizji Polskiej i niemieckiej Westdeutscher Rundfunk, a także Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Kreatywnej Europy. Producentem wiodącym jest Małgorzata Walczak - Zoyda Art Production. W najbliższych miesiącach obraz będzie reprezentował kino polskie w konkursach międzynarodowych festiwali w Chorwacji, Grecji oraz Kanadzie.


AK
Zoyda Art Production
Ostatnia aktualizacja:  26.06.2017
Zobacz również
fot. Zoyda
Mollywood: kino keralskie
Wykład z cyklu "Profesjonalizacja autorów filmowych"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll