PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Bogdan Dziworski, Michał Waszyński, halny i Pan Jan - to tylko niektórzy z bohaterów filmów dokumentalnych przedstawionych na pitchingu Docs to Go. To prezentacja projektów, które są już na bardzo zaawansowanym etapie realizacji. Na ekranach zobaczymy je zapewne w ciągu najbliższego roku.
Do programu Docs to Go zakwalifikowało się dziesięć tytułów. Dwa z nich już sfinalizowano i jeszcze przed pitchingiem, trafiły do programu 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego: „Długa droga” Weroniki Mliczewskiej oraz „Desert Coffee” Mikaela Lypinskiego. W piątek przedstawiono publicznie osiem pozostałych, których twórcy poszukują jeszcze partnerów przy postprodukcji lub/i agentów sprzedaży, dystrybutorów, zainteresowania festiwali. Oto one:

„Jerzy i Jerzy na jeziorach”, reż. Piotr Małecki, prod. Short Docs Media – Piotr Małecki

Piotr Małecki zagranicznym i polskim gościom pitchingu zaprezentował trzeci w swojej karierze dokument. Jego bohaterami są dwaj przyjaciele w podeszłym wieku. Ich wspólną pasją jest żeglarstwo. Nie jest to jednak sport dla ludzi młodych. Niedługo będą musieli go porzucić. - Przez tę historię, chcę w tym lirycznym dokumencie zapytać o to, co sami możemy zrobić, gdy życie nie pozwala nam na dalszą realizację pasji? - mówił w Krakowie reżyser. Na lato planowane są ostatnie zdjęcia do filmu. Premierę przewidziano na rok 2018.



„Krzyżoki”, reż. Anna Gawlita, prod. Kijora Film – Anna Gawlita


Anna Gawlita, która razem z Tomaszem Wolskim przygotowała prezentowany w Konkursie Polskim i Konkursie DocFilmMusic 57. KFF „Festiwal”, przedstawiła na pitchingu swój samodzielny debiut: 20-minutowy dokument „Krzyżoki”. Tytuł (mający na razie charakter roboczy) odnosi się do dość zaskakującego rytuału, praktykowanego w miejscowości, z której pochodzi reżyserka. „W rytuale tym przeplatają się religijna, mistyczna wręcz ekstaza z alkoholem i szaleńczą gonitwą na koniach. Sacrum przeplata się tu z profanum” - mówiła autorka. Publiczności przedstawiła kilka starannie wystylizowanych, czarno-białych fragmentów.

„Pan Jan i jego 40 dziewczyn” (tytuł roboczy), reż. Jacob Dammas, prod. Graniza – Jacob Dammas

Projekt znany jest już bywalcom pitchingów Doc Lab Poland. W minionym roku twórcy opowiedzieli o swoim pomyśle w ramach Docs to Go. Prace nad filmem trwają. To historia o dyrygencie, który prowadzi kobiecą orkiestrę. Na ekranie obserwować będziemy jego codziennie zmagania, pracę z dziewczynami, występy oraz poszukiwania następcy. Przed ekipą nakręcenie jeszcze ostatnich scen, ważnych jednak dla całej historii.

„Książę i dybuk”, reż. reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, prod. Film Art Production – Małgorzata Zacharko

Dokument o barwnym życiu Michała Waszyńskiego w reżyserii twórców głośnego „Efektu domina” przedstawiła Małgorzata Zacharko. Film nie ma być klasyczną biografią, ale próbą odpowiedzi na pytanie kim naprawdę Waszyński był. Urodził się w ubogiej rodzinie, zmarł jako książę. Całe jego życie było mistyfikacją. Twórcy dotarli do wielu archiwaliów i prowadzą własne „śledztwo”.

„Tony”, reż. Klaudiusz Chrostowski, prod. Mad Tree – Maciej Thiem

Bohaterem filmu jest młody chłopak, który marzy o karierze aktorskiej i kulturystycznej. Twórcy przedstawią jego codziennie zmagania i walkę o realizację celu. Tłem będą skomplikowane relacje Tony’ego z rodzicami. Kolejne porażki nie zrażają chłopaka. Jest już gotowa robocza wersja montażowa. W planach jest przygotowanie wersji festiwalowej.




„Dziwo®”, reż. Paweł Dyllus, prod. Dyllus Film – Paweł Dyllus

Operator znany m.in. ze zdjęć do „Jestem mordercą” i „Chce się żyć” debiutuje jako reżyser dokumentu o Bogdanie Dziworskim, którego poznał na początku swojej drogi filmowej. Po latach, przez przypadek, spotkali się w pociągu. Zaczęli rozmowę, w trakcie której okazało się, że Dziworski przygotowuje właśnie „Plus minus czyli podróże muchy na Wschód”. Kilka dni później razem stali na planie i Paweł Dyllus uświadomił sobie, że musi nie tylko zrobić zdjęcia do filmu swojego mistrza, ale i opowiedzieć o nim samym. Projekt nie ma być jednak opowieścią o legendzie, a o człowieku, który za nią stoi.

„Wiatr. Thriller dokumentalny”, reż. Michał Bielawski, prod. Telemark – Maciej Kubicki, Anna Kępińska

 
  „Wiatr. Thriller dokumentalny” to kolejny projekt, który znany jest już uczestnikom Doc Lab Poland - w roku 2015 prezentowany był w ramach Docs to Start. Michał Bielawski, twórca dokumentów „Mundial. Gra o wszystko” i „Drużyny”, swoim bohaterem uczynił wiatr halny. Film jest już niemal gotowy. Będzie opowieścią o tym, jak halny zmienia ludzi, o ich walce z siłami natury. Gdy wieje, dzieją się dziwne rzeczy, chociaż pewne fazy są powtarzalne. Najpierw częściej rozlega się sygnał karetek i samochodów straży pożarnej, potem rozbrzmiewają telefony na pogotowiu. Wzrasta liczba samobójstw, aktów przemocy domowej. Ten wpływ halnego na ludzi i przyrodę poznamy przez pryzmat kilkorga różnych bohaterów, w tym lekarzy i ratowników. „Ten wiatr jest najlepszym dramaturgiem” - komentował w Krakowie Bielawski.




„Urosłam kiedy spałaś”, reż. Marcin Sauter, prod. Bkf Newsreel – Marcin Sauter

Dokument traktować będzie o życiu na emigracji. Główną bohaterką jest żona reżysera, Karolina, która przyjechała do Polski z Białorusi. Przez jej losy - jej miłość, tęsknotę za językiem, rodziną, przyjaciółmi - Marcin Sauter chce przybliżyć wyzwania, przed którymi stają emigranci. Film ma mieć poetycki charakter i zmontowany zostanie nielinearnie. Dramaturgiczną linię zapewni jeden z utworów Szostakowicza.

Pitchingi były tylko jednym z elementów wydarzeń branżowych na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym. 31 maja - przypomnimy - odbyła się duża konferencja Focus on Germany. Sobota upłynęła z kolei pod znakiem Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich (relacja na naszych stronach wkrótce) oraz dyskusji na temat dystrybucji dokumentów na platformach VOD.

Fot: T. Korczyński / SFP

Docs to Go to część pitchingowa programu Doc Lab Poland, współorganizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, Krakowską Fundację Filmową i Polski Instytut Sztuki Filmowej.


 



Dagmara Romanowska / Wrób
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  7.06.2017
Zobacz również
fot. T. Korczyński / SFP
57. KFF. Forum SFP (cz. I). Tantiemy z internetu, czyste nośniki i definicje
Wypogadza się nad kinem młodego widza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll