PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„101” Josefa Luszpinskiego to niezależny, dokumentalny projekt filmowy odwołujący się do polsko – rosyjsko - niemieckiej historii. Reżyser planuje wkrótce zaprezentować film szerszej publiczności.

„101” jest hołdem wobec filmu Abela Gancea ”J’accuse!”, który wszedł do historii jako jeden z najwybitniejszych filmów antywojennych. Z tego powodu film „101” został zrealizowany na wzór kina niemego i opowiada o bitwie pod Tannenbergiem, która toczyła się w 1914 roku w Prusach Wschodnich. Skończyła się zwycięstwem wojsk niemieckich nad siłami rosyjskimi. W ten sposób Niemcy próbowali odczarować historię z uwagi na klęskę, którą ponieśli ponad 500 lat wcześniej w 1410 roku w Bitwie pod Grunwaldem w pobliżu Tannenbergu. „101” opowiada również o teraźniejszości, prezentując tych samych bohaterów bez kostiumu historycznego.

 

Kadr z filmu "101", fot. materiały prasowe


„Przyszedł taki moment, kiedy stałem się niezależny finansowo i wróciłem do projektów, które powstały w latach 90. Odnowiłem kontakty i trafiłem na kolegę Pawła Siedlika, profesora Szkoły Filmowej w Łodzi. Realizował akurat paradokumentalny film „1914 – Wróćcie zanim opadną liście!” o bitwie o Łódź w 1914 roku. Zaprosił mnie do projektu tworzenia scen niemieckich. Poszukałem odtwórców ról, sam również zagrałem i byłem koproducentem tego filmu. Wtedy pomyślałem, że temat trzeba unowocześnić. W trakcie kręcenia staliśmy się ofiarami sytuacji międzynarodowej - pojawiły się konflikty na Krymie, Ukrainie i kryzys migracyjny. Historia się powtarza, gdyż to co było przed I wojną światową powraca teraz w trochę innej formie. Są pewne mechanizmy, które działają światem. Zastanawiam się nad uzależnieniem człowieka od historii” - mówi Josef Luszpinski.

 

 Josef Roman Luszpinski, fot. archiwum prywatne


Josef Roman Luszpinski urodził się w 1958 w Kluczborku. Jest scenarzystą, aktorem, reżyserem i producentem filmowym. Ukończył Wydział Stomatologii na Akademii Medycznej we Wrocławiu (1981), a następnie Wydział Reżyserii PWSFiT w Łodzi (1989). Jako stomatolog praktykuje w Berlinie. Jako asystent reżysera współpracował z Jerzym Kawalerowiczem przy filmie „Bronsteins Kinder” („Dzieci Bronsteina”) zrealizowanym w 1990 roku. Zrealizował nagrodzone filmy krótkometrażowe: „The Performance” , „Cela”.  Razem z Pawłem Siedlikiem wyreżyserował „101”. Ten film jest równocześnie jego debiutem producenckim. Reżyser ma w planach zaprezentowanie filmu szerszej publiczności.

MR
Ostatnia aktualizacja:  2.06.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
57. Krakowski Festiwal Filmowy: Dokumenty, które powstaną
Harmonogram dni otwartych Eave Producers Workshop
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll