PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowana w Polsce filmowa adaptacja opowiadania Stephena Kinga zdobyła główną nagrodę jako Najlepszy Film Międzynarodowy na festiwalu Los Angeles Movie Awards.

Scenarzystą i reżyserem nagrodzonego filmu krótkometrażowego pt. My Pretty Pony (pol. Kucyk)  jest Maciej Barczewski, jeden ze słuchaczy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W ubiegłych latach w gronie laureatów wspomnianego festiwalu znaleźli się m.in. Ron Howard, Bryce Dallas Howard, Malcolm McDowell oraz Samuel L. Jackson.


 


W maju Maciej Barczewski został także nagrodzony jako najlepszy producent w ramach Hollywood International Moving Pictures Film Festival. Wyprodukowany przez niego obraz został również uhonorowany dwoma głównymi nagrodami festiwalu Los Angeles Independent Film Festival Awards (dla Najlepszego zagranicznego filmu krótkometrażowego i Najlepszego młodego aktora). Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 26 sierpnia 2017 roku w Raleigh Studios w Hollywood.


Film Macieja Barczewskiego traktuje o nieprzemijalności uczuć i więzi rodzinnych. Zostają one ukazane w formie alegorycznej opowieści o losach starszego człowieka samotnie wychowującego na wsi swojego wnuka. W główne role wcielili się ceniony aktor filmowy i teatralny Marian Dziędziel („Wesele”, „Dom zły”) oraz debiutujący aktor młodego pokolenia - Mateusz Broda. Zdjęcia do Kucyka powstały na malowniczych Kaszubach, a ich autorami są Małgorzata Popinigis i Krzysztof Kujawski. Muzykę skomponował kanadyjski kompozytor rosyjskiego pochodzenia Yuri Sazonoff.


Kadr z filmu "Kucyk", fot. materiały prasowe


- Twórczość Stephena Kinga powszechnie kojarzona jest z opowieściami grozy. Tymczasem jest on także uznanym twórcą prozy bardziej tradycyjnej. „Skazani na Shawshank” czy „Stań przy mnie” to dzieła, które przeniesione na ekran zaliczane są obecnie do klasyki kina i nie mają wiele wspólnego z horrorami. W podobnym duchu starałem się również zekranizować „Kucyka” – jako ponadczasową opowieść o rodzinie i przemijaniu, która ma wzruszyć, skłonić do zadumy, ale zarazem dać widzowi trochę emocjonalnego światła, które zabierze ze sobą do domu – uzasadnia reżyser.


Film Macieja Barczewskiego pokazywany jest obecnie na festiwalach w USA i w Europie. Film został wybrany z grona ponad 1000 filmów z 95 państw do oficjalnej selekcji Cyprus International Film Festival, zakwalifikował się również do oficjalnej selekcji Berlin Short Film Festival.
MR
Fundacja Przestrzeń Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  2.06.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Serialowe tsunami
57. Krakowski Festiwal Filmowy: Dokumenty, które powstaną
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll