PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
KAMERALNE LATO to od 10 lat największa cykliczna impreza filmowa w Radomiu. Festiwal prezentuje polskie filmy, przede wszystkim krótkometrażowe, autorstwa młodych reżyserów. Od pierwszej edycji bardzo istotną częścią imprezy są warsztaty filmowe, realizowane pod okiem profesjonalistów, podczas których młodzi ludzie przechodzą pełną drogę od scenariusza do gotowego filmu, zaprezentowanego publiczności na uroczystej gali. W tym roku element ten zyskuje dodatkowo wymiar międzynarodowy. Radom odwiedzą ekipy filmowe z Włoch, Francji i Węgier, które w trakcie KAMERALNEGO LATA uczestniczyć będą w warsztatach filmu reklamowego SPOTSHOT.
Dziesięcioletni intensywny rozwój festiwalu sprawił, że stał się on największą, organizowaną poza Warszawą, imprezą filmową w województwie mazowieckim, ze stałą, szeroką grupą odbiorców. Festiwal gromadzi też wokół siebie środowisko młodych polskich twórców filmowych. W gronie laureatów ubiegłorocznych edycji festiwalu znajdują się m.in. Kuba Czekaj, Magnus von Horn, Grzegorz Jaroszuk, Julia Kolberger, Grzegorz Zariczny, Agnieszka Żulewska, Michał Szcześniak, Paweł Maślona, Agnieszka Woszczyńska, Maciej Buchwald, Marcin Podolec, Monika Pawluczuk i Klara Kochańska.


Podstawowym celem KAMERALNEGO LATA jest dotarcie do mieszkańców Radomia i zapewnienie im szerokiego dostępu do kultury filmowej zaprezentowanej w sposób atrakcyjny, widowiskowy, ale również wartościowy pod względem kulturalno-edukacyjnym. Oprócz warsztatów w ramach festiwalu odbywają się konkursy filmowe, otwarte projekcje, imprezy plenerowe, panele dyskusyjne i spotkania z doświadczonymi filmowcami.

KAMERALNE LATO to jedyny festiwal filmowy w Polsce organizowany we współpracy ze służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Jednym z ważnych celów festiwalu jest kształtowanie dobrych wzorców społecznych, zachęcanie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze filmowej oraz - realizowana wspólnie z Policją - profilaktyka społeczna. 

 

KAMERALNE LATO objęte jest wieloletnim finansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszy się też wsparciem Programu Unii Europejskiej ERASMUS+ , Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz wielu innych instytucji dla których ważne są cele kulturalne, edukacyjne i społeczne, skutecznie upowszechniane dzięki realizacji tej imprezy.

Organizując festiwal w Radomiu, Stowarzyszenie FILMFORUM chce zwrócić uwagę także na to miasto. Radom to drugie pod względem wielkości miasto Mazowsza, ośrodek akademicki, miasto z dobrze rozwiniętą infrastrukturą i walorami architektonicznymi, które może być atrakcyjne także dla ekip filmowych. Wielu warszawiaków nie zna Radomia, a dzięki Festiwalowi przekonują się, że raptem 100 km od stolicy znajduje się miasto ładne, zadbane, z ciekawą architekturą i dobrymi restauracjami, a ponadto położone niedaleko atrakcyjnych terenów przyrodniczych.

10. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbędą się w Radomiu w dniach 2-8 lipca 2017 roku.


Beata Drozdowska i Mateusz Tyczyński na konferencji prasowej, fot. Piotr Simon/Filmforum.

>> KONKURSY FILMOWE

Konkurs Główny

Konkurs prezentuje najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Pokazuje filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne debiuty krótkometrażowe - a więc filmy, które prawdopodobnie nie trafią do szerokiej dystrybucji kinowej.

Od lat czynnikiem wyróżniającym Konkurs Główny KAMERALNEGO LATA jest czynny udział jurorów i publiczności w dyskusjach po każdej projekcji. W ten sposób festiwal nawiązuje do najlepszych tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.

Nagrodą główną w Konkursie jest przyznawany od 2013 roku „ZŁOTY ŁUCZNIK”.W Konkursie przyznawane jest także WYRÓŻNIENIE Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu za najlepszy film o tematyce społecznej. Z okazji dziesięciolecia KAMERALNEGO LATA, NAGRODĘ SPECJALNĄ ufunduje również Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, pani Magdalena Sroka. W Jury oceniającym filmy zasiadają co roku profesjonalni reżyserzy filmowi, operatorzy, montażyści, aktorzy i dziennikarze.

 
Konkurs Filmów Niezależnych

W konkursie rywalizować będą filmy offowe, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina niezależnego. Do programu wyselekcjonowane zostaną filmy wyróżniające się świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców. Filmy oceni profesjonalne Jury złożone z dziennikarzy i osób zajmujących się kulturą filmową.


Konkurs Filmów Odrzutowych HYDE PARK

Podczas Hyde Parku zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótkich, bo trwających do 15 minut, zabawnych form filmowych zrealizowanych przez filmowców amatorów, które ze względu na swoją błyskotliwą formę i treść, przy jednoczesnych niedostatkach warsztatowych, bardzo często wymykają się spod jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Pozostają najczęściej nie tyle niedocenione, co w ogóle niezauważone. HYDE PARK jest miejscem, gdzie wszystkie amatorskie produkcje w końcu mogą zostać zaprezentowane przed szeroką i spontanicznie reagującą publicznością, która w drodze plebiscytu wybiera  zwycięzcę konkursu.


insp. Marek Świszcz, Anna Wróblewska i Maciej Dominiak na konferencji prasowej, fot. Piotr Simon/Filmforum.


>> MIĘDZYNARODOWE WARSZTATY FILMU REKLAMOWEGO SPOTSHOT

Nowy profil warsztatów filmowych

Pogłębianie wiedzy filmowej przez cykl wykładów i ćwiczeń praktycznych stanowi jedno z głównych założeń KAMERALNEGO LATA. Od pierwszej edycji impreza stwarza młodym ludziom możliwość samodzielnej realizacji krótkich form filmowych. Pod okiem doświadczonych filmowców, przy użyciu profesjonalnego sprzętu i z kompleksowym wsparciem specjalistycznych firm z branży filmowej, uczestnicy warsztatów mają okazję zrealizować własne pomysły na krótkometrażowe filmy oraz zaprezentować efekty swojej pracy na dużym ekranie kina HELIOS, podczas uroczystej gali finałowej. W ubiegłym roku wykładowcami warsztatów byli m.in. reżyserzy: Kuba Czekaj, Marcin Bortkiewicz i Rafael Lewandowski, scenarzysta Cezary Harasimowicz, aktor Antoni Królikowski, montażystka dźwięku Dorota Nowocień oraz producent filmowy Derrick Ogrodny.

W 2016 roku spot zrealizowany w trakcie warsztatów filmowych KAMERALNEGO LATA stał się częścią całorocznej kampanii społecznej Policji pod nazwą „SMART-STOP”, ostrzegającej przed nieodpowiedzialnym korzystaniem z telefonów komórkowych. W ciągu zaledwie kilku tygodni od publikacji w sieci, spot uzyskał prawie 300 000 wyświetleń.


Niesłychanie pozytywny odbiór społeczny kampanii „SMART-STOP” skłonił organizatorów KAMERALNEGO LATA do sprofilowania warsztatów filmowych pod kątem reklamy społecznej. Warsztaty uzyskają dzięki temu nowy wymiar programowy, uczestnicy będą mogli nabyć unikalne kompetencje, a zrealizowane przez nich materiały filmowe zyskają szansę na szeroką dystrybucję.

Młodzież z Francji, Węgier i Włoch

Do grona partnerów jubileuszowej, 10. edycji KAMERALNEGO LATA dołączyły zagraniczne organizacje branżowe zajmujące się edukacją filmową: Association Les Arts du Spectacle (Francja), Szitafilm kft (Węgry) i Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy). Dzięki tej współpracy, osoby biorące udział w warsztatach będą miały okazję zdobyć filmowe doświadczenia w międzynarodowym gronie filmowych pasjonatów z Francji, Polski, Węgier i Włoch.

 

W ramach warsztatów 4 międzynarodowe grupy szkoleniowe zrealizują atrakcyjne materiały filmowe oraz wezmą udział w serii profesjonalnych szkoleń z zakresu scenopisarstwa, reżyserii, organizacji produkcji, realizacji obrazu, postprodukcji i dystrybucji.

Projekt SPOTSHOT będzie wpisanym w formułę międzynarodowej wymiany młodzieży, programem edukacji społeczno-kulturalnej. SPOTSHOT będzie realizowany w oparciu o nowoczesne techniki audiowizualne, wykorzystujące film jako narzędzie edukacji społecznej i swobodnego dialogu międzykulturowego w gronie młodych ludzi pochodzących z różnych krajów. Celem projektu w wymiarze artystycznym jest realizacja w międzynarodowym gronie krótkich filmów reklamowych o tematyce społecznej. Filmy zrealizowane przez uczestników projektu zostaną wykorzystane w  kampaniach reklamowych prowadzonych przez organizatorów.

 

Na zgłoszenia do udziału w międzynarodowych warsztatach filmowych SPOTSHOT czekamy do 7 czerwca 2017 roku. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Warunkiem udziału jest przesłanie pomysłu na scenariusz fabularyzowanej reklamy społecznej, który będzie punktem wyjścia do przygotowania finalnych scenariuszy realizowanych filmów.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej festiwalu (www.kameralnelato.pl).


>> AKADEMIA ZAWODOWCÓW


Dla osób nie biorących udziału w praktycznych warsztatach filmowych organizatorzy przygotowali cykl wykładów otwartych, w których uczestniczyć może każdy zainteresowany. Wszyscy mieszkańcy Radomia i okolic zaproszeni zostaną do udziału w spotkaniach z doświadczonymi filmowcami, którzy opowiedzą o pracy na planie filmowym.

 

Podczas dotychczasowych edycji wykłady prowadzili m.in.: Janusz Zaorski, Magdalena Łazarkiewicz, Adrian Panek, Rafael Lewandowski, Maciej Pisuk, Barbara Białowąs, Anna Mucha, Mateusz Damięcki, Radosław Ładczuk, Rafał Listopad, Marcin Kot Bastkowski, Piotr Matwiejczyk, Andrzej Wolf, Wojciech Solarz, Lidia Popiel, Arkadiusz Jakubik, Lesław Żurek, Antoni Królikowski, Eryk Lubos, Kuba Czekaj, Marcin Bortkiewicz i Radosław Piwowarski.


W 2017 roku w gronie specjalistów prowadzących warsztaty znajdą się m.in. reżyserzy: Katarzyna Klimkiewicz i Grzegorz Zariczny, aktorzy: Anna Mucha i Robert Gonera, producent filmowy Derrick Ogrodny, scenarzystka Agnieszka Kruk, montażystka dźwięku Dorota Nowocień oraz autor zdjęć filmowych Adam Palenta.


>> OTWARTE WARSZTATY AKTORSKIE DLA MŁODZIEŻY

W 2017 roku KAMERALNE LATO część swoich wykładów kieruje do bardzo młodych pasjonatów aktorstwa. Młodzież w wieku 11-14 lat zaproszona będzie do wzięcia udziału w cyklu spotkań pod hasłem „ABC pracy przed kamerą”, a nieco starsza, w wieku 12-17 lat, na wykłady pt. „Metoda Stanisławskiego. Praca w teatrze, a praca przed kamerą”. Warsztaty realizowane będą we współpracy z partnerami festiwalu: American Corner i
Radomskim Klubem Środowisk Twórczych ŁAŹNIA. 


>> SEKCJA DZIECIĘCA „KAMERALNE LATO DZIECIOM”

W tym, cieszącym się od lat wielkim zainteresowaniem cyklu, przeznaczonym dla najmłodszych widzów, zostaną zaprezentowane najciekawsze dziecięce animacje. Tematyka prezentowanych filmów zostanie dobrana zgodnie ze społeczno-wychowawczym kontekstem imprezy. Spotkania z młodą widownią poprowadzą policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Projekcje tradycyjnie odbędą się w radomskim kinie HELIOS.

 

>> WYDARZENIA BRANŻOWE

 

INTERFILMLAB - edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego

 

Celem tego specjalistycznego, ogólnopolskiego projektu jest edukacja młodych twórców i osób działających w branży filmowej w zakresie międzynarodowej sprzedaży, dystrybucji, obiegu festiwalowego, reguł współpracy z agentami sprzedaży, zasad korzystania z europejskich platform dystrybucyjnych oraz skutecznego samokształcenia i budowania własnej, autorskiej rozpoznawalności na międzynarodowym rynku filmowym.

 

W ramach KAMERALNEGO LATA zostaną przygotowane kompleksowe szkolenia dla młodych filmowców, dotyczące promocji i dystrybucji polskiej kinematografii na rynkach zagranicznych. Rezultatem końcowym projektu będzie opracowanie raportu, stanowiącego rodzaj praktycznego poradnika dla wchodzących na rynek twórców filmowych, producentów i dystrybutorów. Dzięki profesjonalnemu przeszkoleniu młodej generacji ambitnych specjalistów, znacząco wzrosną szanse na zaistnienie nowych rodzimych produkcji audiowizualnych na międzynarodowym rynku filmowym.

INTERFILMLAB będzie cyklem wykładów, paneli dyskusyjnych i warsztatów dla branży filmowej i osób działających w branży kreatywnej. W ramach KAMERALNEGO LATA odbędzie się seria spotkań branżowych, panel informacyjny sieci Enterprise Europe Network „Współpraca europejska w zakresie produkcji i dystrybucji utworów audiowizualnych”, warsztaty przygotowane przez American Corner „Modele edukacji artystycznej na potrzeby amerykańskiego przemysłu filmowego” oraz seminarium naukowe pt. „Wpływ branży filmowej na rozwój lokalny”. Podsumowaniem radomskiej części projektu INTERFILMLAB będzie debata koncentrująca się wokół zagadnień dotyczących zwiększania konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego.

NEW FILM TOOLS IN YOUTH WORK

- międzynarodowe warsztaty dla edukatorów i animatorów w ramach Programu Unii Europejskiej ERASMUS+

 

W ramach 10. edycji KAMERALNEGO LATA odbędą się także profesjonalne warsztaty dla edukatorów i animatorów kultury przygotowane w międzynarodowej współpracy polsko-włosko-węgierskiej przez doświadczone organizacje działające w sferze kultury i edukacji. Celem warsztatów będzie wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania i upowszechniania filmu jako innowacyjnego narzędzia pracy z młodzieżą. Zadaniem warsztatów będzie wsparcie edukatorów i animatorów w ich działaniach na rzecz edukacji pozaformalnej młodzieży.


>> WYDARZENIA SPECJALNE

 

KAMERALNE LATO to impreza wielowymiarowa, łącząca w swojej formule programowej zarówno wydarzenia przeznaczone dla szerokiej publiczności, jak i specjalistyczne punkty programu dedykowane branży filmowej.


Otwarcie Festiwalu

(niedziela, 2 lipca, godz. 18:00)


Tradycyjnie podczas otwarcia festiwalu do wspólnej zabawy zaproszeni zostaną zarówno mieszkańcy Radomia, jak i goście festiwalowi. Imprezę otworzy parada samochodów zakończona rodzinnym piknikiem filmowym przed urzędem miasta. 

Realizacja filmowej sceny specjalnej w centrum Radomia

Realizacja efektowej sceny filmowej obejmie prezentację specjalistycznego sprzętu oraz spotkania z aktorami i profesjonalistami planu filmowego. Podczas poprzednich edycji projektu był to jeden z najbardziej widowiskowych punktów programu (udział oddziału antyterrorystycznego i kaskaderów, efekty pirotechniczne, kran kamerowy).

CASE STUDY - Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

„Historia w ożywionych obrazach”

 

Cykl edukacyjny „Historia w ożywionych obrazach" jest próbą przedstawienia kluczowych momentów historii Polski w formie filmowo „ożywionych" obrazów klasyki polskiego malarstwa historycznego. W trakcie projekcji widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję, aby niejako „wejść do wnętrza obrazu”, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy, a także poznać kontekst historyczny, w jakim znajdowała się Polska tuż przed momentem, kiedy wszyscy bohaterowie zastygli zamknięci w klatce czasu i ramie malarskiego dzieła. W trakcie KAMERALNEGO LATA odbędzie się prezentacja tego oryginalnego projektu, projekcje filmów oraz spotkania z ich twórcami.


Projekcje plenerowe NIEBO NAD RADOMIEM

W ramach festiwalu odbędą się otwarte pokazy plenerowe w centrum Radomia i retrospektywy filmowe gości specjalnych uczestniczących w 10. edycji KAMERALNEGO LATA. Filmy będzie można oglądać na dużym ekranie w centrum miasta. W tym roku zaprezentowane zostaną m.in. filmy: „Zabij mnie, glino” Jacka Bromskiego i „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” Kingi Lewińskiej.

Ogłoszenie nominacji do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Co roku Jury Konkursu Głównego przyznaje ocenianym przez siebie filmom nie tylko nagrody festiwalowe, ale i nominacje do najbardziej prestiżowej polskiej nagrody przeznaczonej dla młodych twórców filmowych - Nagrody im. Jana Machulskiego. Celem Nagród im. Jana Machulskiego jest nie tylko zaprezentowanie najlepszych filmów i najbardziej utalentowanych debiutantów, ale także ukazanie wielowymiarowości młodego kina i tego, jak kształtuje się ono w poszczególnych gatunkach filmowych, w jakim kierunku podąża i na ile może stanowić zaplecze dla polskiej kinematografii. KAMERALNE LATO jest w chwili obecnej jednym z 9 polskich festiwali filmowych uprawnionych do przyznawania nominacji do Nagród im. Jana Machulskiego.

 

Uroczystość zakończenia festiwalu KAMERALNE LATO 

(Kino HELIOS, sobota, 8 lipca, godzina 20:30)


Uroczysty finał projektu z udziałem gości specjalnych, twórców filmowych, widzów i uczestników warsztatów filmowych. W ramach wieczoru organizatorzy zapraszają na pokaz etiud zrealizowanych w ramach warsztatów i wręczenie nagród w konkursach filmowych. Ceremonię finałową poprowadzi dziennikarz filmowy Andrzej Sołtysik.


Organizator: FILMFORUM
FILMFORUM jest ogólnopolską organizacją zajmująca się od 2003 roku produkcją festiwali, imprez masowych, pokazów plenerowych, szkoleń, konferencji, warsztatów i akcji promocyjnych. FILMFORUM tworzy także kompleksowy program promocji młodych talentów filmowych na bardzo szerokiej płaszczyźnie, dając początkującym i utalentowanym filmowcom różnorakie możliwości prezentacji swoich dokonań, weryfikacji umiejętności i zderzenia własnej twórczości z szerszą publicznością i innymi autorami.

FILMFORUM w trakcie swojej działalności nawiązało liczne kontakty partnerskie, w wyniku których zbudowało potencjał organizacyjny niezbędny do przygotowania dużych wydarzeń filmowych. W skład ekipy organizacyjnej wchodzą osoby posiadające bogaty dorobek w zakresie realizacji przedsięwzięć filmowo-artystycznych.

AK
KAMERALNE LATO
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2017
Zobacz również
fot. Piotr Simon/Filmforum
Filmoteka Narodowa i Narodowy Instytut Audiowizualny połączone
"Piraci z Karaibów" wciąż popularni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll