PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Kino w Trampkach Festiwal dla Dzieci i Młodzieży odbędzie się już po raz piąty. Od 31 maja do 11 czerwca Warszawa zakocha się w kilku- i kilkunastoletnich filmowych bohaterkach i bohaterach.
Energetyczny i młodzieńczy festiwal filmowy, opowie o tym jak to jest być młodym człowiekiem we współczesnym świecie w 4 kategoriach konkursowych.

1. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych
2. Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodzieżowych
3. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych
4. Konkurs Krótkometrażowych Filmów Młodzieżowych

Najważniejsze Nagrody, statuetki Film-Wędrowiec zaprojektowane przez Marcina z Otwocka i nagrody pieniężne przyznają Jury Dziecięce i Młodzieżowe.

W tym roku po raz pierwszy swoje nagrody będą przyznawać Jury Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dziecięcych (ECFA), Jury Sieci Kin Studyjnych oraz Jury Rodziców.

Wielką rolę w tworzeniu Kina w Trampkach odgrywają jego młodzi uczestnicy. To oni kształtują swój własny festiwal filmowy i nadają mu barw. Tworzą niezapomnianą atmosferę, pomagają w pracach organizacyjnych czy podejmują się wspaniałych inicjatyw, takich jak: Młodzieżowa TV – zajmująca się przygotowanie materiałów zdjęciowych i prowadzeniem studia telewizyjnego oraz Młodzieżowa Grupa Mocy – odpowiadająca za sprawną komunikację informacyjną  i działania promocyjne. Nie zapominajmy, że młodzież jest odpowiedzialna za ostateczną selekcję pełnych metraży do Konkursu Filmów Młodzieżowych.

#Konkurs Pełnometrażowych Filmów Dziecięcych
Do konkursu dziecięcego wybraliśmy dziewięć wyjątkowych filmów, z których każdy na swój sposób odwołuje się do tegorocznego hasła, czyli relacji. Wytrwałym, którzy będą chcieli zobaczyć cały konkurs, obiecujemy, że filmy dostarczą różnorodnych emocji. Pokażemy siłę przyjaźni („Zielona szkoła”), poszukamy pomocy u innych („Kosmiczna przygoda”, „Daj radę, Amelie!”), czasem to my zaoferujemy pomocną dłoń (W sercu gra). Będziemy się wzruszać, kibicując bohaterom których nie wspierają serdeczni rodzice, bo są daleko („Kamienna głowa”), albo nie zachowują się jak prawdziwi rodzice („Skrzydełko) . Pojedziemy do Chin („Kamienna głowa”, „Kiedy dorosnę” i wyruszymy z Angdu w daleką podróż z Tybetu Wschodniego przez Indie, aż do Tybetu, ale również nauczymy się rozumieć samych siebie. („Stając się kim byłem”).

#Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dziecięcych
Filmy zebrane w 6 konkursowych bloków są tak różnorodne, jak różnorodni są widzowie, dla których zostały przygotowane. Prezentujemy różne techniki animacji, filmy fabularne, dokumenty i animadoki. Szukaliśmy inspiracji na festiwalach, które cenimy: Berlinale, TIFF, Clermont-Ferrand, Annecy,
w krajach gdzie animacja świetnie się rozwija: Francja (w tym ukochane studio Folimage), Belgia, Szwajcaria, Rosja, Czechy. Zaprosiliśmy filmy twórców wielokrotnie już nagradzanych oraz wielu debiutantów. Przyglądamy się światu z perspektywy dzieci i bierzemy ten świat całościowo, takim jakim jest.

#Konkurs Pełnometrażowych Filmów Młodzieżowych

Tegoroczna edycja Kina w Trampkach obfituje w filmy, które ukazują nie tylko wzajemne relacje międzyludzkie, takie jak przyjaźń czy miłość, ale także poruszają tematy relacji z samym sobą, tj. tożsamości, poznania czy własnej akceptacji. Obejrzeliśmy kilkadziesiąt tytułów, a do konkursu zaakceptowaliśmy tylko sześć.
Pierwszy to nakręcona z zasadami Dogmy 95 „6A”. Z pozoru nierozwiązany konflikt dotyczący grupy uczniów i nauczyciela przeradza się w psychologiczną grę. Do ostatniej minuty film trzyma w napięciu, a widz aż do finałowej sceny nie jest w stanie kto jest ofiarą, a kto „katem”.
Drugim filmem jest „Krew Saamów” Amandy Kenell, nostalgiczna opowieść przedstawiająca walkę o samego siebie. Młoda Laponak chcąc odciąć się od prześladowań i otaczającej kultury zrywa z przeszłościąi ucieka do pozornie lepszego świata, poszukując swojego miejsca na ziemi.

W mniej odległą przeszłość zabiera nas „Młodzi przebojowi”. Ten pulsujący energią lat 80-tych musical przedstawia okres dorastania młodych Irlandczyków. Barwny klimat i świetna muzyka pozostają na długo po wyjściu z kina.

„Goodbye Berlin” to najnowsze dokonanie Faitha Akina, który tym razem uraczył nas filmem drogi. Niczym wakacyjna przygoda, dostarcza zabawy, humoru oraz otwiera nas na zrozumienie i pokochanie samego siebie.

Islandzkie „Serce z kamienia” to przepełniony uczuciami film o nieakceptacji, odkrywaniu swojej seksualności i poszukiwaniu właściwej ścieżki, nawet w miejscach, w których już dawno zatrzymał się czas.

#Konkurs Krótkometrażowych Filmów Młodzieżowych Warszawska premiera Najlepsze z sezony
To 10 różnorodnych filmów – dokumenty, animacja, komedie, surrealistyczne groteski i dramaty – tak samo jak to bywa w prawdziwym życiu. Młodość i dorastanie nigdy nie jest łatwe. Bywa bardziej skomplikowane niż bylibyśmy w stanie to wyrazić przez statusy na Facebooku czy tweety. Dlatego jako Kino w Trampkach oddajemy głos młodym reżyserom i reżyserkom, którzy opowiadają nam swoje historie. Wszyscy nasi reżyserzy to wschodzące gwiazdy kinematografii. Każda i każdy z nich ma na swoim koncie kilka, czy też kilkanaście, filmów krótkometrażowych, i wiele nagród na festiwalach międzynarodowych. Nasze filmy miały swoje światowe premiery na najważniejszych festiwalach takich jak Cannes („Cisza” i „Wtorek”), Berlinale („Noc w Tokoriki”, „Mleko”, „Siedem Minut”), Locarno (Lis) czy IDFA - Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie („Rockendrollowcy”, „Miejscy Kowboje”).
Filmy są ułożone w dwa bloki: IT'S COMPLICATED i CLOSE ENOUGH!   

#Najlepsze z sezony
Piękne filmy, które obejrzeliśmy w ostatnim czasie i którymi chcielibyśmy się z Wami podzielić, a które nie zmieściły się w konkursach, to sekcja Kino w Trampkach. Najlepsze z Sezonu. 10 pełnych metraży
i kilka krótkich, a wśród nich po raz pierwszy w Polsce najnowsza animacja Esbena Tofta Jacobsena (pamiętamy go chociażby z prezentowanego na Kinie w Trampkach w 2015 r. „Daleko, daleko”) „Kiwi i Strit - najlepsi kumple” i nagrodzony w Berlinie Grand Prix Międzynarodowego Jury sekcji Generation 14plus dokument Georga Genoux i Lisy Smith „Szkoła nr 3” (School #3) - filmowa terapia dzieciaków ze szkoły
z terenów objętych działaniami wojennymi we wschodniej Ukrainie.
Specjalnym wydarzeniem tej sekcji będzie wyjątkowy pokaz 3 czerwca, z udziałem twórców i młodych aktorów „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja. Za niebieskimi drzwiami wraca na Kino w Trampkach, bo jak pamiętamy w 2015 gościliśmy ekipę i aktorów na konferencji zapowiadającej premierę filmu.
PZ
Kino w Trampkach
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2017
Zobacz również
fot. Kino w Trampkach
57. KFF: Polska animacja jest kobietą
52. MFF w Karlowych Warach: „Ptaki śpiewają w Kigali” w Konkursie Głównym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll