PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Po raz ósmy Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wybrała Laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. W tym roku Kapituła Konkursu nagrodziła twórców kultury o międzynarodowej sławie: Jana A.P. Kaczmarka – kompozytora, laureata Oscara®, twórcę i dyrektora Festiwalu Transatlantyk oraz Krzysztofa Pastora - znakomitego choreografa, dyrektora Polskiego Baletu Narodowego.

- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, Prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

 

Kapituła Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” na kwietniowym posiedzeniu podjęła decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka oraz Andrzej Wajda, Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Elżbieta Wysoczańska i dr Irena Eris.


Nominacje w Konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także Laureaci regionalnych edycji Konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Niemczech.


– Jeden spośród tegorocznych laureatów Konkursu jest zwycięzcą edycji regionalnej. Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Konkursu na Zachodnim Wybrzeżu USA. Ogromnie cieszy mnie fakt, że rokrocznie zwycięzcy edycji regionalnych znajdują uznanie na szczeblu światowym - podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. - Polska kultura jest rozpoznawalną na świecie, bardzo silną marką, która pełni rolę forpoczty polskiej gospodarki. Widzę więc ogromną potrzebę wyróżniana jej twórców - dodaje.


- Ogromne znaczenie mają dla mnie nagrody przyznawane najbliżej domu. Gdy spotykam się z uznaniem rodaków czy kogoś bliskiego – jest to moment podwójnie istotny. Wszak zawsze szukamy potwierdzenia własnej wartości przede wszystkim wśród najbliższych – mówi Jan A.P. Kaczmarek. – Czuję się Polakiem w 100 proc. i z dumą to podkreślam. Sami Amerykanie próbowali przedstawiać mnie jako amerykańskiego kompozytora o polskich korzeniach, ale nie zgadzałem się na to. Zawsze mówiłem o sobie, że jestem polskim kompozytorem mieszkających w Stanach. Przyjechałem do Ameryki, kiedy miałem już 36 lat, byłem więc człowiekiem ukształtowanym przez Polskę. Stąd przywiozłem do USA cały mój podstawowy mentalny algorytm, a ta świadomość korzeni, niesłychanie wzmacnia. Tożsamość i pasja to pojęcia, którym staram się być zawsze wierny – tłumaczy kompozytor.

 

Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 29 maja 2017 roku w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

AK
Teraz Polska
Ostatnia aktualizacja:  30.05.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
57. KFF: Gdzie są pieniądze?
70. MFF w Cannes. Polskie kino docenione
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll