PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nagrodę Canal+ oraz Rail d`Or otrzymała podczas 56. Semaine de la Critique Aleksandra Terpińska za swój krótkometrażowy film fabularny „Najpiękniejsze fajerwerki ever”. Film w Cannes miał swoją światową premierę. Producentem filmu jest Studio Munka-SFP.
- Ważne, żeby film niósł za sobą jakieś przesłanie, żeby dotrzeć do ludzi z tym, co chcemy im przekazać. Myślę że ta nagroda pokazuje, że to się udało. Jestem bardzo szczęśliwa - mówiła tuż po otrzymaniu Nagrody Canal+ Aleksandra Terpińska. – Odbiór filmu przez canneńską publiczność był bardzo dobry i to mnie najbardziej cieszy, ponieważ staram się przede wszystkim robić filmy dla ludzi i zawsze interesuje mnie to, co mają na ich temat do powiedzenia – dodała reżyserka. Film Terpińskiej otrzymał także specjalną nagrodę Rail d`Or wręczaną od ponad 20 lat dla najlepszego krótkometrażowego filmu z sekcji Semaine de la Critique. "Najpiękniejsze fajerwerki ever" to pierwszy polski film, który ją otrzymał.

Z nagrody był również zadowolony Dyrektor Artystyczny Studia Munka-SFP Jerzy Kapuściński – Bardzo się cieszę z nagród dla Aleksandry Terpińskiej. Film został doceniony i zauważony na jednym z najważniejszych festiwali na świecie – to wspaniała wiadomość!


Ekipa filmu z nagrodą, fot. Agata Dąbrowska//bindupphoto.pl


Przedstawiciele francuskiego Canal+ w trakcie rozmowy z ekipą filmu zwrócili uwagę na wartość wizualną „Najpiękniejszych fajerwerków ever”. - W trakcie festiwalu otrzymałem wiele dobrych opinii na temat mojej pracy. Starałem się robić mądre zdjęcia i cieszę się, że widzowie właśnie tak je odbierają. Bardzo się cieszę, że moje zdjęcia pomogły opowiedzieć tę historię – mówi operator Michał Dymek.

Agentem sprzedaży filmu jest New Europe Film Sales. - Canal + to marka, która wspiera światowe kino od lat i najbardziej prestiżowa stacja we Francji z bardzo rygorystyczną selekcją dla filmów krótkich. Bardzo cieszymy się, że "Najpiękniejsze fajerwerki ever" będą w niej pokazywane. – komentuje nagrodę Jan Naszewski z NEFS.


"Najpiękniejsze fajerwerki ever" to 30-minutowy film opowiadający o trójce przyjaciół około trzydziestki, w których wygodne, wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny polityczny konflikt, szybko eskalujący w stan przypominający wojnę domową. Inspiracją dla autorki była między innymi sytuacja na Ukrainie. - Mieliśmy na głowie milion drobnych spraw, kiedy tuż obok nas zaczęła toczyć się wojna – mówi Aleksandra Terpińska, reżyserka i autorka scenariusza. – Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce.

Na planie filmu "Najpiękniejsze fajerwerki ever":


  Aleksandra Terpińska jest absolwentką reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Ma za sobą kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych, tworzyła także reklamy i teledyski. Asystowała również Wojciechowi Smarzowskiemu na planie „Wołynia”, reżyserując statystów i drugie plany. W „Najpiękniejszych fajerwerkach ever” wystąpili m.in. Justyna Wasilewska, Malwina Buss, Piotr Polak, a także Andrzej Konopka.


Aleksandra Terpińska, fot. Studio Munka-SFP.

Scenariusz Aleksandry Terpińskiej wygrał konkurs scenariuszowy „Przypadek” organizowany przez Kino Polska, Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych, Studio Munka-SFP i Studio Filmowe Tor z okazji „Roku Kieślowskiego”. Organizatorzy konkursu są także koproducentami filmu wraz z MX35 oraz Dreamsound. Z kolei Studio Munka-SFP jest producentem.

AK/MR
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2017
Zobacz również
fot. Studio Munka-SFP
Piotr Kamler: Magia kuli
70. MFF w CANNES: Galeria polskiej obecności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll