PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pięć polskich filmów na etapie produkcji zostało zaprezentowanych na targach Marché du Film w ramach programu New Horizons' Polish Days Goes to Cannes.

Gości wydarzenia powitali Magdalena Sroka, dyrektor PISF oraz Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. „Nowe Horyzonty prezentują odważne, różnorodne i niekonwencjonalne kino. Mam nadzieję, że pięć projektów, które dziś pokazujemy Was zainteresują i zrobią w niedługim czasie międzynarodową karierę. Polskie kino jest coraz ciekawsze” - mówił Pieńkowski. Program ma na celu przedstawienie zagranicznej branży polskich filmów, które nie mają jeszcze agentów sprzedaży, dystrybutorów, czy wyznaczonej premiery festiwalowej.


Magdalena Sroka i Marcin Pieńkowski, fot. Agata Dąbrowska / bindupphoto.pl

W programie New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes zaprezentowanych zostało 5 tytułów: 3 pełnometrażowe debiuty: „Diagnoza”- film dokumentalny w reżyserii Ewy Podgórskiej, „Trzy upadki świętego” – debiut fabularny Jacka Januszyka, „Wieża. Jasny dzień” – debiut fabularny Jagody Szelc oraz film animowany Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” i najnowszy film Doroty Kędzierzawskiej „Żużel”.


„Skończyliśmy zdjęcia pięć dni temu. To film o Lowie, który rozpoczyna karierę kierowcy rajdowego i musi wybierać pomiędzy miłością, pasją i rodziną” - mówił prezentując projekt „Żużla” Arthur Reinhart, operator filmowy i producent filmu. W filmie Doroty Kędzierzawskiej występują: Tomasz Ziętek, Paweł Wilczak, Żaneta Łabudzka i Mateusz Kościukiewicz, Jagoda Porębska oraz Karolina Gołębiowska.


Marcin Malatyński, producent ze Studia Filmowego Indeks PWSFTviT w Łodzi przedstawił debiut fabularny Jagody Szelc „Wieża. Jasny dzień”. To historia opowiadająca o tajemniczych wydarzeniach rozgrywających się w domowym zaciszu z pozoru normalnej rodziny. Jagody Szelc jest wielokrotnie nagradzaną studentką reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi, absolwentką ASP we Wrocławiu. W obsadzie znaleźli się: Anna Krotoska, Małgosia Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz –Kwietniewska, Anna Zubrzycki, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski. Opiekunem artystycznym debiutu Jagody jest Mariusz Grzegorzek, Rektor Szkoły Filmowej.


Przedstawiciele projektów i organizatorzy wydarzenia, fot. Agata Dąbrowska / bindupphoto.pl

„Diagnozę” - dokument w reżyserii Ewy Podgórskiej reprezentowała producentka Małgorzata Wabińska z Entertain Studio. Film opowiada o Łodzi, do której przybywa pierwszy na świecie psychoanalityk miast. Zaprasza na kozetkę mieszkańców. Będą mieli szansę wyrazić swoje najgłębsze tęsknoty i pragnienia. W 2015 roku „Diagnoza” otrzymała wyróżnienie programu Doc Lab Poland odbywającego się podczas 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

O debiucie fabularnym Jacka Januszyka „Trzy upadki świętego” opowiadał producent Paweł Witecki z firmy Mastershot. To historia rozgrywająca się na Podhalu w XIX wieku. Spokój mieszkańców górskiej osady zostaje zmącony z powodu jesiennych ulewnych deszczy. Ludzie boją się, że deszcz zniszczy ich plony i będą głodować. W filmie wystąpili: Janusz Liszka, Karolina Michalik, Wiesław Komasa, Grzegorz Kliś, Grzegorz Feluś oraz Mariusz Saniternik. Reżyser jest absolwentem Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi, autorem zdjęć i operatorem kamery wielu filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i teatrów telewizji.

Film animowany Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zaprezentowała producentka Ewa Puszczyńska z Opus Film. „Zabij i wyjedź z tego miasta” to autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi. Przy realizacji filmu wraz z Wilczyńskim współpracuje zespół uzdolnionych animatorów: Agata Gorządek, Jakub Wroński, Marta Pajek, Agnieszka Borowa, Marta Magnuska, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Paweł Walicki, Kacper Czyczyło, Agnieszka Konarska i Anita Kwiatkowska-Naqvi. Muzykę do filmu skomponował Tadeusz Nalepa. Mariusz Wilczyński jest reżyserem filmów animowanych, a także malarzem, performerem i wykładowcą.


New Horizons' Polish Days Goes to Cannes było zapowiedzią wydarzenia branżowego Polish Days, które odbędą się w dniach 8-10 sierpnia 2017 podczas 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (3-13 sierpnia 2017).



Marcin Radomski/Cannes
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2017
Zobacz również
fot. Agata Dąbrowska / bindupphoto.pl
57. KFF: Kalejdoskop świata
Jak skutecznie dotrzeć do widzów? Intensywny kurs w Szkole Filmowej w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll