PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Kuba Czekaj został laureatem Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. To wyróżnienie dla scenariusza filmu fabularnego "Sorry Polsko". Nagroda została wręczona 23 maja podczas 70. MFF w Cannes.

Zwycięzcę XI edycji ScripTeast wyłoniła Rada Artystyczna w składzie: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Simon Perry oraz Tom Abrams i Christian Routh. W XI edycji programu wzięło udział 11 scenariuszy z dziewięciu państw, w tym po raz pierwszy w historii programu, z Gruzji i Białorusi. O nagrodę ubiegały się jeszcze dwa scenariusze polskich twórców: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego oraz Agnieszki Zwiefki. Ostatni tydzień 70. MFF w Cannes był dla uczestników programu niezwykle intensywny (spotkania z producentami, agentami sprzedaży, przedstawicielami festiwali, funduszy filmowych oraz firm dystrybucyjnych).

Kuba Czekaj opowiadając o projekcie wspomniał, że będzie to sarkastyczna przypowieść, o tym co aktualnie dzieje się w naszym kraju. Wystawię to na ocenę - mówił. - W aurze czarnego humoru tkać będę pytania o tożsamość, przynależność do kultury, regionu. Na razie zdmuchnąłem osiemnaście świeczek, zostawiam dzieciaki i kreuję czterdziestoletniego Jana Kowalskiego. Z jego perspektywy namaluję ten fresk.

 

Warto przypomnieć, że na 67. Berlinale Kuba Czekaj został laureatem Baumi Script Development Award za ten właśnie scenariusz filmu fabularnego "Sorry Polsko". Kuba Czekaj jest jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów młodego pokolenia. Rocznik 1984, absolwent reżyserii filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studia Prób w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Kuba Czekaj zrealizował "Baby Bump" i "Królewicza Olch" (wyprodukowany przez Studio Munka SFP), za który otrzymał Nagrodę Młodego Jury w konkursie filmów fabularnych w Gdyni. Film ten prezentowany był na tegorocznym Berlinale w ramach sekcji Generation 14plus.



Uczestnicy warsztatów, fot. Niezależna Fundacja Filmowa

Jury przyznało specjalne wyróżnienie scenariuszowi filmu „Solomon’s Mountain” Nikolai Lavreniuk & Siarhei Kalasouski z Białorusi. Od października 2016 roku autorzy scenariuszy ciężko pracowali z wybitnymi reprezentantami branży kinowej, którzy przyjęli zaproszenie Niezależnej Fundacji Filmowej do pełnienia roli doradców kreatywnych. Nad procesem powstawania kolejnych wersji scenariuszy czuwało dwóch znakomitych kierowników naukowych - Tom Abrams i Christian Routh. Zaproponowane przez autorów tematy były jak zwykle różnorodne; od kameralnych obserwacji relacji międzyludzkich, przez sagę historyczną, ponurą komedię,historię wojenną, do projektów, które konfrontują nas z niesłychanie aktualnymi współczesnymi tematami, takimi jak nacjonalizm czy kwestia imigrantów. 


Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza to prestiżowe i znaczące wyróżnienie w branży, otwierające drogę do realizacji projektu, i kolejnych sukcesów. Polacy już dwukrotnie odbierali w Cannes tę nagrodę: w 2010 roku Jacek P. Bławut i Anna Onichimowska za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy” (w produkcji). Trzykrotnie polscy twórcy uhonorowani zostali wyróżnieniami: w roku 2007 Darek Błaszczyk za scenariusz „Wesoły dom starości”, w roku 2008 Mitko Panow i Władysław Pasikowski za scenariusz „Świadek” i w 2015 Bodo Kox za „Człowieka z magicznym pudełkiem” – dwa ostanie filmy są na etapie realizacji.

ScripTeast to roczny program treningowy dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej. Za cel stawia sobie pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, uczytelnienie  jego przekazu dla międzynarodowej publiczności oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału na etapie finansowania i dystrybucji. Od momentu rozpoczęcia programu, 175 autorów 125 scenariuszy z 15 krajów miało okazję doskonalić swoje umiejętności. 24 projekty zostały zrealizowane i trafiły na ekrany kin, zdobywając wiele festiwalowych nagród. Wśród nich są 4 scenariusze, które otrzymały Nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego. 15 projektów jest obecnie w fazie produkcji.

XI ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production we współpracym.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.

Marcin Radomski/Cannes
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2017
Zobacz również
fot. Agata Dąbrowska / bindupphoto.pl
57. KFF: Pitchingi i nagrody Doc Lab Poland 2017
70. MFF w CANNES: Sukces „Szronu” tkwi w sile kobiet
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll