PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Korpus dyplomatyczny obejrzał najnowszy film Marii Sadowskiej „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.
Film stał się wielkim sukcesem frekwencyjnym. W Polsce zobaczyło go 1,786 mln widzów, co czyni go najchętniej oglądaną produkcją 2017 roku, jak do tej pory. Pokaz odbył się 15 maja w stołecznym kinie Kultura. Po seansie ambasadorzy uczestniczyli w dyskusji z producentem obrazu, Krzysztofem Terejem

- Widziałam „Bogów”, i podobnie jak w tamtym filmie, „Sztuka kochania” skupia się na pewnej osobie, która jest jakby pionierem - mówiła ambasador Argentyny, Patricia Beatriz Salas. Zwróciła również uwagę, że w naszej historii jest dużo szlachetnych postaci, które właśnie idealnie nadają się do takich filmów. Zresztą sama uważa Polaków za wspaniały naród. - Dodatkowo, chciałabym coś skomentować: Polska w tym filmie wygląda pięknie. To jest pierwszy polski film, a oglądam ich ostatnio całkiem sporo, który pokazuje wiele miejsc w Polsce w inny sposób, podkreślając ich walory krajoznawcze. Nawet budynki w tym filmie prezentują się jakoś pogodniej. Według mnie to bardzo dobra promocja Polski.

Korpus dyplomatyczny zainteresował się zwłaszcza lokacjami z filmu. Terej, opowiadając o miejscach gdzie film powstawał, wspominał o pięknym krajobrazie lubuskich Lubniewic. Wisłocka przebywała tam kilka razy. Dzisiaj Lubniewice, równie malownicze jak kiedyś, zostały scenerią filmu. Zdjęcia realizowano w pałacyku przy lubniewickiej plaży, gdzie Wisłocka prowadziła swoje konsultacje. Terej opowiadał również o warszawskich lokacjach, takich jak powojenna siedziba PZPR w Warszawie (dzisiaj Centrum Bankowo-Finansowe).

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog (w tej roli Magdalena Boczarska) poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Film Marii Sadowskiej to opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

W filmie wystąpiła plejada polskich aktorów. W rolę Stacha Wisłockiego, męża lekarki, wciela  się Piotr Adamczyk, jej wielką miłość, Jurka, gra Eryk Lubos, a w postać przyjaciółki, Wandy –  Justyna Wasilewska. W filmie występują również Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik oraz Artur Barciś.

Pokazy najnowszych polskich produkcji dla dyplomatów odbywają się z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Albert Kiciński/ Paweł Zwoliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.05.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/ SFP
Nadchodzi Częstochowski Festiwal Filmowy
Wesprzyj "Get The Picture"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll