PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 24-28 maja w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się 13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”. W tegorocznym programie znalazło się ponad 30 fabuł, dokumentów i krótkich metraży o tematyce żydowskiej z całego świata – m. in. z Izraela, Niemiec, Polski, Francji, Rumunii i USA. Pokazom festiwalowym towarzyszyć będą dyskusje z autorami filmów.

Publiczność festiwalu będzie miała szansę obejrzeć kilkanaście dokumentalnych produkcji poświęconych historii i tradycji narodu żydowskiego, w tym Aliyah Dada (reż. Oana Giurgiu, Rumunia 2015), opowieść o migracji 400 tysięcy rumuńskich Żydów do Ziemi Świętej oraz o ich niezwykłym wpływie na izraelską kulturę. Zrealizowany w stylu dadaistycznego kolażu film stanowi hołd złożony pionierom tego ruchu – Tristanowi Tzara i Marcelowi Janco, dwóm żydowskim artystom pochodzenia rumuńskiego.

 

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie też filmów opisujących skomplikowaną i pełną paradoksów rzeczywistość współczesnego Izraela. W zaskakującej Pochwale smalcu (reż. Chen Shelach, Izrael 2016) reżyser przedstawia historię produkcji  i konsumpcji wieprzowiny w Izraelu, która – jako religijne tabu – od lat wywołuje gorące spory pomiędzy ortodoksyjnymi Żydami a zwolennikami świeckiego syjonizmu.



 


Spośród prezentowanych filmów fabularnych na szczególną uwagę zasługuje nagrodzony m. in. na MFF w Wenecji kanadyjski dramat psychologiczny Remember (reż. Atom Egoyan, Kanada/Niemcy 2015). Bohater tego trzymającego w napięciu obrazu o pułapkach pamięci i pragnieniu zemsty – chory na demencję Zev Guttman – próbuje odnaleźć oprawcę z Auschwitz, przed laty odpowiedzialnego za śmierć jego rodziny.

 

Polską kinematografię w festiwalowym konkursie reprezentować będzie m. in. dokument Przy Planty 7/9 (reż. M. Jaskulski, L. Loewinger, Polska/USA 2016). Film w przejmujący sposób przypomina tragedię pogromu kieleckiego z 1946 roku, w którym z rąk Polaków zginęło ponad czterdziestu Żydów. Rekonstrukcja tych dramatycznych wydarzeń staje się punktem wyjścia do przedstawienia trwających od ponad trzech dekad starań Bogdana Białka – psychologa i społecznika – o oparte na wzajemnym zrozumieniu i wyzbyciu się stereotypów zbliżenie między kielczanami a Żydami.

 

W poruszającej fabule Sprawiedliwy (reż. Michał Szczerbic, Polska 2015), ocalona z Holokaustu młoda Żydówka Hania powraca na polską prowincję lat 60., by odnaleźć ludzi, którzy pomogli jej przetrwać okrucieństwa wojny. Powrót dziewczyny do ojczyzny niespodziewanie stanie się szansą na oczyszczenie dla wszystkich uczestników tamtych wydarzeń.


W skład tegorocznego jury wejdą: reżyserki Joanna Kos-Krauze i Anna Zamecka oraz teolog i krytyk filmowy ks. Andrzej Luter. Spośród wszystkich prezentowanych filmów jurorzy wytypują laureatów czterech głównych nagród festiwalu, w tym tej najważniejszej – Złotego Warszawskiego Feniksa. Ponadto, filmy festiwalowe będą rywalizowały o Nagrody Specjalne oraz o Nagrodę Publiczności.



Ważnym punktem festiwalu będzie przegląd filmów Andrzeja Wajdy, w których istotną rolę odegrały motywy żydowskie. Widzowie zobaczą m. in. filmy Samson (1961), Wesele (1972) oraz Korczak (1990). Zwieńczeniem przeglądu będzie zaplanowana na 27 maja debata​ Dalecy / Bliscy. Żydzi w filmach Andrzeja Wajdy, podczas której zaproszeni goście będą analizować wagę i znaczenie wątków żydowskich w twórczości reżysera. W spotkaniu udział wezmą aktorzy Maja Komorowska i Wojciech Pszoniak oraz pisarz i krytyk literacki Piotr Paziński. Rozmowę poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

 

Na wszystkie seanse festiwalowe wstęp bezpłatny.

Darmowe wejściówki do odbioru w Kinie Muranów od 20 maja.


Więcej informacji: www.jewishmotifs.org.pl

 

 


 

 

 

 

MR
Żydowskie Motywy
Ostatnia aktualizacja:  12.05.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
VOD – chcę wszystkiego i chcę teraz!
Prapremiera dokumentu o Republice
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll