PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Zakończyła się 19. edycja Kina na Granicy. Przez sześć dni tysiące osób obejrzało 120 filmów, odwiedzając pomiędzy seansami wystawy, a co wieczór bawiąc się na koncertach. Do Cieszyna przyjechało ponad 70 osobowości kina, a wśród nich Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra oraz Karolina Gruszka i Arkadiusz Jakubik.

Tegoroczny program Kina na Granicy wypełniony był po brzegi. Pokazom filmowym towarzyszyły spotkania z twórcami, wystawy i koncerty. Na cieszyńskim festiwalu pojawili się znakomici goście, którzy przyciągali do sal kinowych tłumy widzów. Tegoroczny rekord frekwencyjny należy jednak do Agnieszki Holland i Kasi Adamik. Na projekcję „Pokotu” i spotkanie z twórczyniami czekało przed Teatrem im. Adama Mickiewicza blisko 900 osób.


 

 

Uczestnicy Kina na Granicy mogli poznać różne – nie tylko filmowe - projekty sławnych gości. Na wernisażu Wiesławy i Allana Starskich można było obejrzeć wystawę prac obojga twórców - fotosy i szkice scenografii oraz projekty kostiumów. Arkadiusz Jakubik na spotkaniu z widzami opowiedział o kulisach „Prostej historii o morderstwie”, a wieczorem zagrał „40 przebojów” projektu Jakubik&Deriglasoff. Adam Sikora zaprezentował wystawę „Nigredo” i odpowiadał na pytania publiczności po projekcji najnowszego filmu „Miłość w mieście ogrodów”. Widzowie mogli również zobaczyć inne przedpremierowe pokazy, m.in.„Szatan kazał tańczyć” Katarzyny Rosłaniec, „Zwierzęta” Grega Zglińskiego czy zamykający festiwal „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego. 

 

Widzowie wysoko ocenili tegoroczny program czeski. Można tu było zobaczyć „Masaryka” z  Karelem Rodenem w roli głównej oraz obejrzeć i spotkać się z twórcami serialu HBO „Pustowie” Štěpánem Hulíkiem oraz „Baba z lodu” Bohdanem Slámą. Nie zabrakło również filmów słowackich, takich jak „Drodzy przyjaciele, tak!”, któremu towarzyszyło spotkanie z Milanem Lasicą. Wyjątkowa atmosfera zapanowała na projekcji filmu z cyklu węgierski akcent - „Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie”, w którym swoją ostatnią rolę zagrała Danuta Szaflarska. Pokaz stał się okazją do wspomnień aktorki, a podzieliły się nimi obecne w Cieszynie Agnieszka Holland, Maria Mamona i Małgorzata Zajączkowska.

 

W ramach retrospektywy FAMU widzowie mogli zobaczyć dzieła twórców związanych z uczelnią, w tym archiwalne filmy Bohdana Slámy,Kingi Dębskiej i Agnieszki Holland. Cykl poświęcony FAMU był również okazją do spotkań z przedstawicielami łódzkiej filmówki, którą reprezentowali Barbara i Mariusz Grzegorzek – rektor PWSFTviT wraz z grupą studentów.

 

Każdy dzień festiwalowy kończył się koncertem w klimatycznym Browarze Cieszyn. Dla widzów Kina na Granicy zagrali m.in. polski zespół XXANAXX i Tabu, czeki Pragot Union i reprezentujący słowacką scenę muzyczną Chiki liki tu-a. 19. Kino na Granicy przeszło tym samym do historii, a kolejna jubileuszowa edycja już za rok, tradycyjnie od 28 kwietnia do 3 maja.

 
MR
KinonaGranicy
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
"Szybcy i wściekli 8" na drodze do miliona
Off Camera Pro Industry: Podzielmy się doświadczeniem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll