PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.04.2017
Tarnowską Nagrodę Filmową odwiedził Lech Majewski, znany twórca plakatów. Jego wystawę można oglądać w BWA Tarnów do 3 maja 2017 roku. W Tarnowie zostało zaprezentowanych ok. 40 prac autora artystycznego plakatu 31. TNF.
Sztuka plakatu polega na umiejętnym odnalezieniu wizualnego komunikatu, który z jednej strony będzie stosunkowo prosty, z drugiej w najbardziej trafny sposób odzwierciedlał będzie temat, estetykę i sens obrazu filmowego. 31. Tarnowska Nagroda Filmowa zawdzięcza swoją wizualną oprawę znakomitemu artyście Lechowi Majewskiemu.

Lech Majewski podczas wernisażu, w tle po prawo Dyrektor TNF - Anna Grygiel, fot. Tarnowska Nagroda Filmowa.

Autor zaprezentował wystawę swoich prac graficznych w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych. Wystawa „Lech Majewski. Plakaty” składa się głównie z plakatów filmowych, które powstały jeszcze przed końcem lat osiemdziesiątych, gdy artystyczne plakaty wciąż widoczne były na ulicach i zachęcały widzów swoim syntetycznym, a zarazem wyrafinowanym komunikatem.


Lech Majewski na tle plakatu swojego autorstwa, fot. Tarnowska Nagroda Filmowa.


  Można tutaj obejrzeć plakaty do takich filmów, jak: „Był jazz” (w reżyserii Feliksa Falka, przewodniczącego tegorocznego Jury), „Niedzielne igraszki” Roberta Glińskiego, „Weryfikacja” Mirosława Gronowskiego, „Magnat” i „Bal na dworcu w Koluszkach” Filipa Bajona, "Nieciekawa historia" Wojciecha Jerzego Hasa, "Karabiny" Waldemara Podgórskiego, "Pogoda na jutro" Jerzego Stuhra czy „Fala” Piotr Łazarkiewicza.


Plakat Lecha Majewskiego do filmu "Był jazz" w reżyserii Feliksa Falka, fot. BWA Tarnów.


Częścią ekspozycji są także projekty z ostatnich lat, które artysta stworzył do spektakli teatralnych. Uzupełnieniem prezentacji są zaprojektowane przez niego okładki do wydawnictw muzycznych i książek.



Lech Majewski specjalizuje się w grafice wydawniczej i reklamowej, ale najdłużej jest związany z formą plakatu. Jeden z nich, przygotowany na XVI Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych w 1989 roku, znalazł się wśród setki najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945-1990.


Plakat Lecha Majewskiego do filmu "Nieciekawa historia" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, fot. Tarnowska Nagroda Filmowa.

Majewski przypomina, że nawet jeśli „plakat nie zmienia świata, trzeba pamiętać o jednej rzeczy – jest znakomitym zapisem miejsca, czasów i wydarzenia”. Jego plakaty (w latach siedemdziesiątych – malarskie, potem zredukowane do czarno-białej grafiki, ostatnio zaś bliskie „współczesnej estetyce ulicy”) prezentowane są na całym świecie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje książki w Polsce i w Niemczech. Zaprojektował wiele podręczników, ilustruje książki dla dzieci. Wiele z nich zdobywa tytuły najpiękniejszych wydawnictw roku.



Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrealizował u prof. Henryka Tomaszewskiego. Ma własne studio graficzne, prowadzi zajęcia na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, a także na wielu uczelniach na całym świecie. Jest również Prezydentem Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Lech Majewski jest doctorem honoris causa Uniwersytetu J.E. Purkyne w Uściu nad Łabą w Czechach oraz laureatem Ladislav Sutnar Prize Uniwersytetu West Bohemia w Pilznie. Komponuje i gra na gitarze.



Ekspozycja jest czynna do 3 maja 2017 roku. Wstęp wolny.


Albert Kicińśki
Tarnowska Nagroda Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2017
Zobacz również
fot. Tarnowska Nagroda Filmowa
Aktorstwo to profesja dla odważnych
Nominacje do Nagród Polskiego Kina Niezależnego 2017
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll