PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
19. Przegląd Filmowy w Cieszynie i Czeskim Cieszynie odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 3 maja 2017 roku. Na widzów czeka ponad 120 filmów z Polski, Czech i Słowacji. Swój udział potwierdziło ponad 70 gości - w tym ponad 30 reżyserów z Polski.
Wśród gości KnG znaleźli się Karel Roden, Agnieszka Holland, Allan Starski, Andrzej Chyra, Karolina Gruszka, Kinga Dębska, Bohdan Sláma, Janusz Zaorski, Mariusz Grzegorzek, Małgorzata Zajączkowska, Urszula Grabowska, Łukasz Simlat, Ireneusz Czop, Marian Dziędziel, oraz Milan Lasica czy Arkadiusz Jakubik. W Cieszynie pojawią się w tym roku reżyserzy, aktorzy, scenarzyści, producenci, a także kompozytorzy muzyki filmowej, kostiumografowie, montażyści, operatorzy.

Festiwal odbywa się jednocześnie w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Na widzów czekają projekcie filmowe w obiektach po obu stronach Olzy, kino plenerowe na Wzgórzu Zamkowym, a także wystawy, spotkania z twórcami oraz koncerty w klubie festiwalowym na terenie Browaru Zamkowego Cieszyn.

Pierwsze seanse rozpoczną się już w piątek, 28 kwietnia, o 8:30, choć oficjalna inauguracja zaplanowana jest na godz. 19:00, a towarzyszyć jej będzie pierwsza w Polsce projekcja pokazywanego na ostatnim festiwalu w Berlinie filmu „Zwierzęta” Grega Zglinskiego zakończona spotkaniem z twórcami, uznanego przez "Variety" za jeden z dziesięciu najlepszych tytułów festiwalu. W projekcji wezmą udział reżyser i współscenarzysta filmu - Greg Zglinski, polski producent – Łukasz Dzięcioł oraz kompozytor Bartosz Chajdecki.



Przegląd zakończy się 3 maja przedpremierowy pokaz nagrodzonego w Berlinie Kryształowym Niedźwiedziem filmu „Butterfly Kisses” z udziałem reżysera.

Podczas filmowej majówki w Cieszynie będzie można zobaczyć ponadczasowe klasyki jak „Nóź w wodzie”, „Panny z Wilka”, „Grę” czy „Barwy ochronne” oraz rekordową liczbę nowych filmów – „Bába z ledu”, „Masaryk”, „Amok” czy „Pokot”.

Kino na Granicy wspominać będzie też Danutę Szaflarską. Okazją do tego będzie pokaz ostatniego filmu z udziałem aktorki „Mamuśka i inni pomyleńcy w rodzinie” w reżyserii Ibolyi Fekete z 2015 roku. W wieczorze wspomnień poświęconych Danucie Szaflarskiej wezmą udział zarówno przyjaciele aktorki z teatru, jak i z rodzinnych Kosarzysk i Piwnicznej: Ewa Sowińska, Lech Łotocki, Maria Maj, Maria Mamona, Małgorzata Zajączkowska i Agnieszka Holland.


Wśród ponad setki filmów prezentowanych podczas Kina na Granicy widzowie będą mieli okazję uczestniczyć także w pokazie specjalnym czeskiego miniserialu „Pustkowie”. 30 kwietnia 2017 cieszyńska publiczność zobaczy pierwsze dwa odcinki produkcji HBO Europe, która bardzo szybko stała się hitem i została doceniona przez krytyków.

Po zeszłorocznym przeglądzie twórczości łódzkiej filmówki przyszedł czas na retrospektywę FAMU. Ta jedna z najstarszych szkół filmowych na świecie zasłynęła z autorskiej twórczości studentów i dającej im przestrzeń do realizacji kadry dydaktycznej. Uznanie zdobyła nie tylko dzięki wielu świetnym filmom studenckim, które zebrały niezliczoną ilość nagród i uznanie na międzynarodowych festiwalach, ale także dzięki temu, że gościła zagranicznych pedagogów, jak np. Jean-Claude Carriére oraz oferowała studia dla obcokrajowców. Spośród jej sławnych absolwentów należy wymienić Agnieszkę Holland, Emira Kustiricę, Gorana Paskaljevicia, jak również popularnych twórców czeskich – zdobywcę Oscara Miloša Formana, pisarza Milana Kunderę czy fotografa Tono Stano.


Bohaterami reżyserskich i aktorskich retrospektyw będą natomiast Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica, Karel Roden i Antonín Máša. Jak mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy,  „Karolina Gruszka to rzadkie połączenie urody, talentu i inteligencji. Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim, z Izabellą Cywińską. Z kolei Allan Starski to polski scenograf filmowy i teatralny, laureat kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za <Listę Schindlera> Stevena Spielberga".
 
Scenografię Allana Starskiego będzie można podziwiać w oscarowej „Liście Schindlera“ (Steven Spielberg), „Pannach z Wilka“ (Andrzej Wajda) czy „Pianiście“ (Roman Polański). Oprócz filmów, przy których pracował, zobaczymy także wystawę jego projektów, a także projekty Wiesławy Starskiej przedstawiające kostiumy do filmów oraz spektakli teatralnych i telewizyjnych.



Cykle filmowe 19. Kina na Granicy

Retrospektywy
Przyjrzymy się twórczości takich sław jak: Karolina Gruszka, Allan Starski, Milan Lasica, Karel Roden, Antonín Máša oraz Wydziału Filmu i Telewizji Akademii Sztuk Pięknych (FAMU).

Cykl: Buntownicy i chuligani
Kino chuligańskie czy zrewoltowane? Kim byli kiedyś, kim są dzisiaj bohaterowie wchodzący w kolizję z prawem, ustrojem, społeczeństwem? To wrażliwi "buntownicy bez powodu", bohaterowie pokolenia, wrogowie systemu czy zdegenerowane wyrzutki społeczne? Linia podziału jest często zamazana...

Cykl: Emigranci-imigranci

Temat emigrantów, imigrantów, uchodźców to jedna z najżywiej prowadzonych dyskusji społecznych w ostatnich latach. Dotyka polityki, kultury, zmiany odwiecznych prawideł obowiązujących w starej Europie (oraz reszcie świata). Jak kino portretowało "uchodźców" z ojczyzny w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, jedną czy dwie dekady temu? Jak z tą tematyką zmagamy się dzisiaj?

Cykl: Fashionerzy i fashionistki
Największe marzenie co trzeciej dorastającej dziewczynki? Nie aktorka, nie piosenkarka, na pewno nie prawniczka. Blogerka modowa. Kto by nie chciał być co najmniej stylistą... Chcemy pokazać, że moda, oryginalne stylizacje, kroje i fasony, towarzyszyły kinu od zawsze. Bistorowe golfy, bluzy z "Hofflandu", fulary i szmizjerki. "Moda Polska" to także był "fashion". Faszyn i stajl.

Dodatkowo codziennie zagrają znani artyści, a wśród nich duet Jakubik & Deriglasoff, zespół Tabu, XXANAXX, hip-hopowy skład Prago Union i rockowa kapela CHIKI-LIKI-TU-A.
Więcej na http://kinonagranicy.pl

Fot. Kino na Granicy


WRÓB
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  23.04.2017
Zobacz również
fot. Kino na Granicy
Debata - Dźwięk w filmie, telewizji i VR
Historia w nowoczesności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll