PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  22.04.2017
Witold Pyrkosz, popularny aktor teatralny i filmowy, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 22 kwietnia 2017 w Warszawie. Miał 90 lat.
Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 w Krasnymstawie (data zapisana w oficjalnych dokumentach to: 1 stycznia 1927 roku, Lwów). Był absolwentem PWSA w Krakowie (1954).  W kinie zadebiutował rolą "Malutkiego" - dowódcy oddziału NSZ w filmie "Cień" Jerzego Kawalerowicza. Później wcielił się jeszcze m. in. w postać Kazika Kaczyńskiego w "Mecie" oraz generała Galicyna w "Akwarium" - oba autorstwa Antoniego Krauzego; Jędrusia Pyzdrę w filmie i serialu telewizyjnym "Janosik" Jerzego Passendorfera czy też Duńczyka w kultowych komediach lat 80. "Vabank" i "Vabank II, czyli riposta", które wyreżyserował Juliusz Machulski.

Od 2000 roku grał seniora rodu, Lucjana Mostowiaka, w popularnym serialu telewizyjnym "M jak miłość". Wystąpił też w innych serialach ("Alternatywy 4", "Czterej pancerni i pies", "Dylematu 5", "Tygrysy Europy").

Pracował także jako aktor dubbingowy. Jego głosem mówi m.in. Złomek, jeden z głównych bohaterów filmów „Auta” i „Auta 2”.

Witold Pyrkosz jest również laureatem Telekamery 2005 w kategorii na najlepszego aktora oraz Złotych Spinek w plebiscycie Telekamery "Tele Tygodnia" za całokształt pracy artystycznej (2007). Został także odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2009).

Przez blisko czterdzieści lat, do początku lat 90., regularnie występował na różnych scenach teatralnych. M. in. w Teatrze Ludowym w Krakowie, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w stołecznym Teatrze Narodowym i Teatrze na Woli.
gw
Ostatnia aktualizacja:  24.04.2017
Zobacz również
fot. TVP
Historia w nowoczesności
Festiwal Muzyki Filmowej: tu trzeba być
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll