PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Trwa 15. festiwal Łodzią po Wiśle, czyli przegląd dokonań studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Tradycyjnie w kwietniu, już od kilku lat w przyjaznym wnętrzu kina Iluzjon widzowie, jurorzy, wykładowcy i dziennikarze oglądają etiudy animowane, dokumentalne, fabularne oraz operatorskie.
Tegoroczna edycja ma szczególny, jubileuszowy charakter, chociaż w gruncie rzeczy formuła festiwalu nie zmieniła się w sposób zasadniczy od swoich skromnych początków w kinie Luna. Trzon festiwalu stanowi pięć bloków konkursowych, do tego – prezentacje sprzętu, warsztaty, pokazy specjalnie (nieprzesadnie wiele) i to, co wyróżnia łódzko-stołeczną imprezę – bardzo dobre debaty o młodym polskim kinie, warunkach debiutu, startu, promocji młodego kina itd.

Tak jest i w tym roku.  Choć jubileuszowa edycja wzbogaciła się o nową, prestiżową nagrodę – za montaż. Jak tłumaczy Krzysztof Brzezowski z PWSFTViT, dyrektor ŁpW, była to inicjatywa zarówno studentów, jak i wykładowców Katedry Montażu – Milenii Fieldler i Jarosława Kamińskiego. Filmy ocenia profesjonalne jury złożone z absolwentów Szkoły. Nagroda powędruje w ręce studenta, który najlepiej zmontował film z Konkursu Głównego (to uszczegółowienie zasad jest istotne, gdyż nie wszystkie filmy Konkursu montowane są przez studentów PWSFTViT).


Krzysztof Brzezowski

Festiwal zawsze zaczyna się w piątek po południu i kończy w sobotę późnym wieczorem, dwa niepełne dni są więc szczelnie wypełnione projekcjami i wydarzeniami. Chętnych do obejrzenia łódzkich etiud jest więcej niż miejsc na dużej sali Iluzjonu. Bardzo ciekawym pomysłem uzupełniającym program są prezentacje sprzętu organizowane przez partnerów ŁpW, firm z branży filmowej, partnerów Szkoły, którzy jednocześnie fundują nagrody w Konkursie. W piątek  uczestniczyliśmy w prezentacji zestawu zdjęciowego, w którym kamera filmowa pracuje na systemie żyroskopowym podłączonym do Movie Jib’a, Dolly i Cablecam’a. Firma Heliograf zorganizowała natomiast  warsztat „Technologia high-speed na planie filmu i reklamy” (w programie: Phantom Flex 4K – technika i workflow, LiveGrade – grading na planie i kreatywne wykorzystanie 3D LUT, Qtake HD Video Assist w praktyce). Należy podkreślić, że nagrody fundowane przez firmy z branży filmowej bardzo często wspierają studentów i debiutantów aportem rzeczowym, często niezbędnym do zamknięcia skromnego budżetu. Również nagrody zawodowe mają charakter wsparcia w postaci dostępu do usług czy sprzętu.



Filmem otwarcia festiwalu był najnowszy film członka Jury Adama Guzińskiego - "Wspomnienie lata", wyprodukowany w łódzkim Opusie. W Konkursie najszerzej reprezentowana jest animacja - aż 13 tytułów! Jak tłumaczy dyrektor festiwalu Krzysztof Brzezowski,  obecnie animacje z Łodzi przynoszą najwięcej nagród na festiwalach i przeglądach, zarówno w kraju jak i za granicą. Nawet na pierwszym roku powstają filmy, które spokojnie można pokazać na Łodzią po Wiśle. Brzezowski zwraca uwagę na ciekawy mechanizm. Jak wiadomo, filmy animowane powstają w innym trybie niż dokumenty czy fabuły. Najkrótszy, kilkuminutowy film animowany studenci „rzeźbią” cały rok, zdobywając przy tym cenne doświadczenie.  Nie korzystają z mechanizmu powszechnej dostępności sprzętu cyfrowego, by jednocześnie zwiększyć ilość materiału zdjęciowego. Tu niczego nie da sztucznie przyśpieszyć. A, jak widać w programach festiwali takich, jak Annecy czy canneńskie Cinefondation, filmy krótkie mają często wielką siłę rażenia. Korzysta na tym właśnie łódzka animacja.

  15. edycja Łodzią po Wiśle trwa w dniach 7-8 kwietnia 2017 roku. Pomysłodawcą festiwalu jest wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii Andrzej Mellin. Filmy w Konkursie oceni jury w składzie: Adam Guziński, Adam Palenta, Jakub Tarkowski Ponadto obradują jeszcze dwa składy jurorskie: Jury Montażystów i Jury Młodych. Niemal wszystkie filmy to pokazy premierowe, świeżo po zamknięciu produkcji. Dwa tytuły - „Adaptacja” Bartosza Kruhlika i „Niestrudzeni wędrowcy” Kaliny Alabrudzińskiej są nieco starsze, rok temu nie były jeszcze gotowe, ale przez ten rok zdążyły już zdobyć szereg nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

Zwycięzców poznamy w sobotę 8 kwietnia późnym wieczorem.

fotografie: Karolina Grabowska/Szkoła Filmowa w Łodzi

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  8.04.2017
Zobacz również
fot. Karolina Grabowska PWSFTViT
Script Fiesta 2017: Czym jest i jak napisać scenariusz serialu premium?
Jest człowiekiem telewizji, czyli 8 wcieleń Jerzego G.
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll