PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
10 tytułów walczy o 100 000 USD w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie Drogi" 10.Netia Off Camera. W konkursie, wśród tytułów z całego świata, znalazły się dwa polskie filmy "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego i „Butterfly Kisses” Rafała Kapelińskiego.
"Ostatnia rodzina", zrealizowana według scenariusza Roberta Bolesto, to jeden z najciekawszych debiutów ostatnich lat w polskim kinie. Uwagę zwracają znakomite kreacje Andrzeja Seweryna, Aleksandry Koniecznej i Dawida Ogrodnika oraz dojrzałość, z jaką do tematu podszedł młody reżyser. Film Jana P. Matuszyńskiego to nie tyle biografia uznanego malarza, Zbigniewa Beksińskiego, co przede wszystkim film o rodzinie.


Kadr z filmu „Butterfly Kisses”, fot. Solopan
 
„Butterfly Kisses”
to pełnometrażowy debiut fabularny mieszkającego w Wielkiej Brytanii polskiego reżysera. Rafała Kapeliński– opowiada o społecznym tabu, przyjmując osobisty, intymny punkt widzenia głównego bohatera, zmagającego się z mrocznym sekretem. Nastrojowa muzyka i stylowe, czarno-białe zdjęcia podkreślają izolację i wyobcowanie centralnej postaci, przekonywująco zagranej przez Theo Stevensona.

W debiutanckim "The Wound" pochodzący z RPA John Trengrove opowiada o plemiennym rytuale obrzezania i następującym po nim okresie inicjacji, które w oczach wspólnoty zamieniają chłopców w mężczyzn. Trengrove zestawia brutalną plemienną tradycję i patriarchalny porządek z coraz większą świadomością, a co za tym idzie potrzebą buntu.

Codzienność nastoletniej Giulii unormowana jest surowymi zasadami społeczności świadków Jehowy, do której należy jej rodzina. "Worldly Girl", debiut Marco Danielego przyjmuje formułę filmu o dojrzewaniu, wzbogacacając ją o religijny kontekst. Włoski reżyser wkłada kij w mrowisko, przedstawiając nastoletnie dylematy z nowej perspektywy. Zastanawia się tym samym nad pojęciem tożsamości, niezależności czy potrzebą samorealizacji. Pomaga mu w tym para głównych aktorów – Sara Serraiocco oraz Michele Riondino, w przekonujący sposób oddając skomplikowaną relację, na której wszyscy z góry postawili krzyżyk.      


Kadr z filmu "Ostatnia rodzina", fot. Kino Świat

Jedni mają psy, inni koty, a bohater debiutanckiego filmu Kirsten Tan, rozczarowany życiem architekt w średnim wieku, postanowił sprawić sobie… słonia. Zwłaszcza że w tym, którego przypadkiem zauważył na ulicach Bangkoku, rozpoznał zwierzę towarzyszące mu w trakcie dzieciństwa spędzonego z dala od zgiełku wielkiego miasta. Dla Thany to coś znacznie więcej niż zwykły zbieg okoliczności, to znak, któremu podporządkuje dalsze swoje wybory i działania. Film "Pap Aye" to pełne symboliki kino drogi obfitujące, jak na ten gatunek przystało, w wiele tragikomicznych sytuacji. Oryginalne, bo tacy są też  jego bohaterowie.

Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” realizowany jest w ramach projektu "Obraz świata / Świat w obrazach" podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera. Laureata Krakowskiej Nagrody Filmowej poznamy podczas finału imprezy. O jedną z najwyższych nagród w tej części świata -  100 000 dolarów - walczą debiuty i drugie filmy twórców, o których obecnie dyskutuje się na świecie.

Więcej informacji o 10.edycji Festiwalu można znaleźć na www.offcamera.pl .

Festiwal rozpocznie się w Krakowie 28 kwietnia.
MR
Netia Off Camera
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
Script Fiesta 2017: Jakich scenariuszy szuka Cyfrowa Strefa Twórców?
Scenariusz „Przygód matematyka” z rolą Gierszała nagrodzony w Stanach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll