PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Już po raz dziewiąty w Holandii odbywa się festiwal polskich filmów - Polska Wiosna Filmowa, której tegoroczna edycja rozpoczęła się 1 kwietnia i potrwa do 9 kwietnia 2017 roku. Wiosenne pokazy polskich filmów to jedna z najpopularniejszych form prezentowania polskich filmów przez Scenę Polską, która od ponad 20 lat popularyzuje w Holandii polską kinematografię i teatr. Do tej pory Polska Wiosna Filmowa docierała do kin na terenie całej Holandii, gościła m.in. w Utrechcie, Nijmegen, Eindhoven, Rotterdamie, Bredzie, Groningen, Delft, Hadze. W tym roku Pools Podium - Scena Polska zaprasza do kin w Delft i w Tilburgu.
Podczas 9.  Polskiej Wiosny Filmowej  widzowie zobaczą  dziewięć  polskich filmów fabularnych z ostatnich lat. Jak mówi Zofia Schroten – Czerniejewicz, organizatorka przeglądu, są to „filmy nietuzinkowe, wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych festiwalach”. Wszystkie seanse zaopatrzone są w angielskie napisy  są otwarte dla szerokiej publiczności.  Co ciekawe,  film otwarcia, czyli  "Powidoki" w reżyserii  Andrzeja Wajdy  - prezentowany jest z napisami w języku niderlandzkim. 

Gośćmi „9. Polskiej Wiosny Filmowej” będą twórcy filmów prezentowanych podczas przeglądu.:  Bronisława Zamachowska - młoda aktorka grająca w filmie "Powidoki", reżyser filmu "Za niebieskimi drzwiami" Mariusz Palej oraz reżyser filmu  "Prosta historia o morderstwie" Arkadiusz Jakubik, który wystąpił także w „Wołyniu” Wojciecha Smarzowskiego (również w programie Polskiej Wiosny). 

Zofii Schroten – Czerniejewicz udało się skomponować znakomity zestaw filmów. Oprócz wspomnianych tytułów, widzowie w Holandii obejrzą m.in. „Ostatnią rodzinę” Jana  Matuszyńskiego, "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego, "11 minut" Jerzego Skolimowskiego, "Kamper" Łukasza Grzegorzka. Specjalny hołd zostanie oddany zmarłemu kilka miesięcy wcześniej Andrzejowi Wajdzie – widzowi e w Delft obejrzą „Ziemię obiecaną”. Warto podkreślić, że od samych początków imprezy pokazy organizowane są w miejskich, popularnych kinach i ośrodkach kulturalnych i ściągają liczną holenderską publiczność.Rozpoznawalnym symbolem Polskiej Wiosny Filmowej są biało-czerwone tulipany zaprojektowane jak zwykle przez wybitnego plastyka Andrzeja Pągowskiego – od kilku lat autora plakatów holenderskiego festiwalu.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  2.04.2017
Zobacz również
Projekcje pod kolejowym nadzorem
Agata Chodyra: wśród dźwięków filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll