PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
O zmianach wizualnych i merytorycznych, otwarciu pisma na nowych czytelników i pola komunikacji rozmawiamy z Tomaszem Raczkiem, pełniącym od 1 marca 2017 roku funkcję redaktora naczelnego „Magazynu Filmowego SFP”.

Albert Kiciński: Jak będzie wyglądał nowy „Magazyn Filmowy”?


Tomasz Raczek: Pracujemy nad nowymi numerami. Kwietniowy ukaże się jeszcze w dotychczasowej formule. W maju odbędzie się zaś premiera nowego layoutu magazynu. Zaprojektuje go Magdalena Górska, znakomita graficzka, z którą zrobiłem już wcześniej kilka projektów. Chciałbym, aby nowy „Magazyn” był łatwy w odbiorze, przyjazny w czytaniu.


Pismo będzie miało bardziej nowoczesny design?


Tak i nowy, lżejszy papier ekologiczny, dzięki czemu można będzie je czytać bez zmęczenia. Łączy się z tym układ pisma. Chciałbym wprowadzić trochę zmian, które nadadzą pismu bardziej współczesną dramaturgię zawartości. „Magazyn Filmowy” pomieści zdecydowanie więcej informacji, pozyskiwanych z różnych źródeł – zarówno od autorów, jak i z dostępnych serwisów, baz danych i od indywidualnych korespondentów w różnych częściach świata. Chciałbym też aby czytelnicy mieli wpływ na zawartość pisma. W ten sposób będziemy mogli lepiej dopasować je do ich potrzeb.


Na czym ma polegać komunikacja z czytelnikami?


Czytelnicy będą mogli komunikować się z nami wszystkimi dostępnymi sposobami, aby komentować, pytać, proponować swoje teksty. Magazyn Filmowy to unikalny miesięcznik, skierowany do środowiska ludzi tworzących w Polsce filmy, a więc fachowców różnych specjalności, mających na przedmiot swojej pasji różne punkty widzenia.


Te zmiany wpłyną na pewno na odbiór przez członków SFP.


Myślę, że pismo takie jak nasze powinno być pomostem pomiędzy starszymi i młodszymi członkami SFP. Jest tyle spraw, doświadczeń i marzeń, którymi można się wymienić. Ci doświadczeni mogą pomóc zrealizować marzenia marzącym, a marzący mogę tchnąć nową energię i dać inspirację doświadczonym! Sam się o tym przekonałem współpracując przez prawie ćwierć wieku w duecie z krytykiem filmowym, Zygmuntem Kałużyńskim. Dzieliła nas różnica 40 lat, więc współpraca była międzypokoleniowa. Zygmunt dawał mi doświadczenie w rozmowach, ogromną erudycję oraz kontakt ze światem, w którym mnie jeszcze nie było, a ja mu dawałem energię młodości, dostęp do młodszych odbiorców, którzy go dzięki tym rozmowom odkrywali dla siebie. Wydaje mi się, że podobna sytuacja mogłaby zaistnieć na łamach „Magazynu”, ponieważ starsi członkowie SFP mają mnóstwo do zaoferowania tym młodszym, którzy dopiero wchodzą w świat profesjonalnego robienia filmów..


„Magazyn” może stać się taką platformą komunikacyjną.


Chciałbym żeby tak było. Żadna część zawodowej energii i doświadczenia członków SFP nie zostanie dzięki temu zmarnowana.


Przejdźmy do konstrukcji pisma. Czy działy ulegną zmianie?


Struktura magazynu zostanie nieco uproszczona i zdynamizowana.  Nie chcę wywracać pisma do góry nogami, ponieważ ma ono mnóstwo interesujących i wartościowych elementów, które trzeba zachować. Pojawią się jednak nowe rubryki i nowi, przede wszystkim młodzi, autorzy. Chciałbym zaprosić do współpracy autorów nie tylko znających się na rzeczy, ale także potrafiących pięknie pisać. Bo pisanie o filmie to też sztuka!


Magazyn miał teraz charakter branżowy…


I nadal taki będzie miał. Ale otwieramy szeroko okno i razem z wiosną wpuszczamy do redakcji świeże powietrze. Ma być teraz lżej, nowocześniej, przyjaźniej. Żeby znajomi na skutek zaciekawienia publikowanymi artykułami, chcieli podkradać numery „Magazynu Filmowego” leżące w domach członków SFP, a ci ostatni byli dumni, że je mają.

 

 

Albert Kiciński
Ostatnia aktualizacja:  30.03.2017
fot. SFP
Przedstawiamy uczestników Doc Lab Poland 2017
Studio Munka: Ruszył program "60 Minut"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll