PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krakowski Festiwal Filmowy otworzy 28 maja dokument “Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta – autentyczny, intymny zapis losów rodziny Beksińskich.
“W Krakowie mamy słabość do filmów kierujących obiektyw kamery na rodzinę, bo w niej dochodzi do największej amplitudy napięć, często skumulowanych w jednym ujęciu. Zażyłe  relacje między filmowcem, a jego bliskimi pozwalają na większą szczerość. Te dokumenty  bywają najprawdziwsze z prawdziwych, bo nikt niczego nie odgrywa. A jeśli za kamerą stoi - jak tutaj - filmowiec amator, to nie może być także mowy o manipulacji z jego strony, bo final cut należeć będzie do innego artysty, który z niebywałego bogactwa materiału stworzy po latach swój własny film” - mówi dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat.

 
“Beksińscy. Album wideofoniczny” to pełnometrażowy dokument zrealizowany z dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, większość z nich pochodzi z prywatnego archiwum Zdzisława Beksińskiego i nie była wcześniej pokazywana publicznie. Malarz przez niemal pięćdziesiąt lat skrupulatnie dokumentował życie swoje i najbliższej rodziny. Prowadził dziennik, pisał listy, robił zdjęcia, a także namiętnie filmował codzienne wydarzenia. Z tych materiałów wyłania się niezwykle złożony obraz relacji pomiędzy artystą i jego żoną Zofią oraz synem – charyzmatycznym dziennikarzem radiowym i tłumaczem – Tomaszem. 

 

Sukcesy filmu “Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego oraz książki “Beksińscy. Portret podwójny” Magdaleny Grzebałkowskiej przyczyniły się do zwiększenia zainteresowania historią Beksińskich. Dokument Borchardta to oddanie głosu samym bohaterom, unikalna okazja do poznania Beksińskich poprzez autentyczne materiały, po raz pierwszy prezentowane w tak obszernej formie. Choć Beksiński filmował prozaiczne czynności i zdarzenia, z zarejestrowanych rozmów wyłania się nieoczywisty, daleki od uproszczeń portret rodziny, z wysuwającą się na pierwszy plan relacją dwóch trudnych charakterów: ojca i syna.

Marcin Borchardt – scenarzysta, reżyser, filmoznawca. Autor filmów dokumentalnych, reklam, wideoklipów, programów telewizyjnych. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego w Gdyńskiej Szkole Filmowej, kina awangardowego, eksperymentalnego i współczesnej dokumentalistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Autor monografii „Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących”.

Producentem filmu jest DAREK DIKTI Biuro Pomysłów przy wsparciu finansowym Polskiego  Instytutu Sztuki Filmowej, Gdyńskiego Funduszu Filmowego i Programu 2 Telewizji Polskiej.


MR
KFF
Ostatnia aktualizacja:  29.03.2017
Zobacz również
fot. materiały prasowe
„Szatan kazał tańczyć” z Magdaleną Berus i Łukaszem Simlatem
"Kobieta samotna" nie tylko w komunizmie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll