PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
NIEPODLEGŁOŚĆ
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
Niepodległość
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jacek Borcuch przygotowuje się do realizacji nowego filmu „Volterra” z Krystyną Jandą w roli głównej. „To historia o współczesnej Europie" - mówi reżyser.

„Scenariusz jest już napisany, ale wciąż nad nim pracuję, bo ten etap kończy się dopiero z pierwszym klapsem - mówi Jacek Borcuch. - To historia o współczesnej Europie. Całość historii dzieje się na prowincji toskańskiej w mieście Volterra. Chce opowiedzieć o lęku towarzyszącym Europejczykom, o strachu przed ‘obcym’ - jak nazywał to Zygmunt Bauman. Europa jest w momencie zmian, których nie da się zatrzymać: olbrzymia fala uchodźców, kryzys tożsamościowy, ruchy narodowe, skrajna prawica, co raz mniejsza tolerancja dla odmienności, to powoduje, że ludzie zamykają się w swoich małych światach. Wszystko  dzieje się w jednym mieście, w jednym domu, ale metaforycznie opowiada o całej Europie. Trochę moje kino z wielką polityką w tle” - dodaje. 


Główną bohaterką jest polska  poetka, noblistka, fikcyjna postać, którą będzie grała Krystyna Janda. „Jak zastanawiałem się, kto mógłby zagrać poetkę o silnym charakterze, wywierającym wpływ na rzeczywistość, to było oczywiste, że tylko Krystyna Janda. Nie wiedziała, że piszę dla niej, ale zaniosłem jej pierwsze dwadzieścia stron i powiedziała: Tak. Z Szymborską łączy ja tylko zamiłowanie do papierosów" - przyznaje reżyser "Wszystko co kocham".


Kadr z filmu "Wszystko co kocham", fot. ITI Cinema


W filmie wystąpią głownie włoscy aktorzy, zdjęcia zrealizuje Piotr Sobociński jr. „Volterra” będzie polsko-włoską koprodukcją. Polskim producentem filmu jest No Sugar Films. Film zdobył pozytywną rekomendację komisji eksperckiej I etapu w sesji 1/2017 w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.


Zdjęcia rozpoczną się późną jesienią. Borcuch uważa, że „wtedy Włochy są najpiękniejsze, po upalnym lecie zaczynają  na nowo oddychać’".Kadr z filmu "Nieulotne", fot. Kino Świat


Jacek Borcuch zadebiutował jako reżyser filmem „Kallafiorr” (1999). To pierwszy polski film offowy, który trafił do szerokiej dystrybucji, otwierając możliwości innym twórcom. Zanim jednak do tego doszło, Borcuch-aktor zagrał m.in. w „Długu” Krzysztofa Krauze. Kolejnym filmem zrealizowanym przez Borcucha-reżysera były „Tulipany”, stylizowane na polskie kino lat 70. „Wszystko, co kocham” z 2009 roku przyniosło Boruchowi wielkie uznanie, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia na światowych festiwalach oraz stając się pierwszym polskim filmem startującym w Konkursie Głównym prestiżowego Sundance Film Festival. Ta osadzona w latach 80. opowieść o młodych ludziach dojrzewających w takt muzyki punkrockowej zdobyła dwie Polskie Nagrody Filmowe „Orzeł” (Nagroda Publiczności, Nagroda za Najlepszy Scenariusz) oraz „Złotego Klakiera” FPFF w Gdyni dla reżysera najdłużej oklaskiwanego filmu). "Wszystko, co kocham" był polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ostatni film Borcucha "Nieulotne" (2013) to historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, podczas wakacyjnej pracy w Hiszpanii.  Michał Englert otrzymał nagrodę za najlepsze zdjęcia do filmu na Sundance Film Festival.


Marcin Radomski
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2017
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Grzegorz Damięcki i Aleksandra Domańska w nowym filmie „Podatek od miłości”
Crème de la crème na Wiośnie Filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll