PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WIOSNA FILMÓW rusza już 2. kwietnia. W ciągu ośmiu dni, widzowie zobaczą obrazy nagradzane i wyróżniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w ostatnim czasie. Pokazy odbywać się będą w warszawskim kinie PRAHA.
Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale - Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało” (On body and soul) na festiwalu będzie polską premierą. Spotkanie oraz pokaz planowane są na 7 kwietnia.

W trakcie festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 60 produkcji, spośród których połowa pokazana będzie przedpremierowo lub pierwszy raz w Polsce. Widzowie zobaczą tegoroczne filmy oscarowe, obrazy nagrodzone na ostatnim festiwalu w Berlinie, Wenecji czy Locarno, a także te, które zdobyły największe uznanie publiczności.
 
„Każdy z ważniejszych festiwali filmowych ma swój charakterystyczny profil doboru filmów do głównych konkursów i poszczególnych sekcji programowych. WIOSNA FILMÓW jest platformą umożliwiającą widzom obejrzenie i samodzielną ocenę obrazów święcących triumfy na najważniejszych festiwalach na całym świecie. A zatem uczestnictwo w tym, co wyznacza trendy w kinie mniej komercyjnym. To swoisty crème de la crème światowej artystycznej kinematografii” – mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu. – „Dzięki prezentacji obrazów docenionych przez jury, dziennikarzy czy publiczność, stwarzamy widzom możliwość pełnego współuczestniczenia w najważniejszych filmowych wydarzeniach”.

Filmem otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie „Frantz”, najnowszy obraz Françoisa Ozona, twórcy między innymi takich dzieł jak „Basen” czy „8 kobiet”. Tytuł nominowany był aż w 11 kategoriach do tegorocznych Cezarów. Zdobył nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.


Kadr z filmu "Klient" Asghara Farhadiego, fot. materiały prasowe

Wśród tytułów prezentowanych na festiwalu znajdą się również: „Klient”, „Moonlight”, „La la land”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Jackie”, „Mężczyzna imieniem Ove”, „Aquarius”, a także pokazy premierowe filmów z ostatniego MFF w Berlinie. 


Kadr z filmu "Komunia" Anny Zameckiej, fot. materiały prasowe

Polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie w ramach sekcji POLSKIE KINO NA ŚWIECIE zobaczą 10 filmów, m.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale "Pokot" Agnieszki Holland, doceniane na wielu festiwalach dokumenty „Komunia” oraz „Wszystkie nieprzespane noce”, a także obsypany nagrodami obraz „Ostatnia rodzina” i „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Po wybranych seansach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z twórcami oraz odtwórcami głównych ról w filmach. Spotkania, jak co roku, poprowadzi wybitny publicysta tygodnika Polityka i autor książki „Reżyserzy” – Janusz Wróblewski.
 
„W programie WIOSNY FILMÓW największy nacisk kładziemy na wartościowe kino, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Dlatego co roku pokazujemy filmy z najważniejszych festiwali takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Karlowe Wary czy Locarno, a także te wskazane przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową” - mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW. - „Program uzupełniony zostanie także perełkami z mniejszych imprez, m.in. z Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzymu czy Salonik.”

23. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w warszawskim kinie PRAHA, w dniach od 2 do 9 kwietnia 2017 r. Cena biletu na jeden seans wynosi 10 złotych. Przedsprzedaż biletów na pokazy festiwalowe rozpocznie się 27 marca 2017 r.

Szczegółowy program na stronie: www.wiosnafilmow.pl


MR
Wiosna Filmów
Ostatnia aktualizacja:  23.03.2017
Zobacz również
fot. Wszystkie nieprzespane noce
Jacek Borcuch pracuje nad nowym filmem z Krystyną Jandą
„Więzi” i „Wolta” na Hot Docs
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll